Kosmetyki z parabenami w ciąży
fot. AdobeStock

Jesteś w ciąży? Te kosmetyki mogą spowodować nadwagę u twojego dziecka

Jak wynika z najnowszych badań, ryzyko nadwagi jest znacznie wyższe u potomstwa pań, które w ciąży stosowały takie produkty.
Dominika Bielas
Kosmetyki z parabenami w ciąży
fot. AdobeStock
Naukowcy z Centrum Badań nad Środowiskiem im. Helmholtza i innych niemieckich ośrodków badawczych przeprowadzili badania dotyczące używania produktów zawierających parabeny przez ciężarne. Wyniki są mocno niepokojące. Okazuje się, że panie, które używały takich produktów kosmetycznych w stanie błogosławionym, częściej miały potomstwo z nadwagą.

Ważny skład

Naukowcy zebrali dane dotyczące 629 par matka-dziecko. Wśród pytań znalazły się także pytania o produkty, których matki używały w ciąży. Po narodzinach badacze ważyli i mierzyli dzieci każdego roku (przez 8 lat). Okazało się, że u pań, które używały w ciąży kosmetyków z parabenami w składzie, można było wykryć te substancje w moczu. Co więcej, u dzieci tych kobiet zaobserwowano problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi.

Kolejnych informacji dostarczyły badania prowadzone na myszach. Żeńskie potomstwo zwierząt, które wchłaniały parabeny przez skórę, po narodzinach jadło więcej, a także więcej przybierało na wadze. Dalsze badania wykazały, że u tych myszy wykryto mniejszą produkcję proopiomelanokortyny, tj. substancji regulującej uczucie sytości. "Nasze wyniki dostarczają mocnych dowodów na to, że parabeny, w szczególności butyloparaben, przyczyniają się do zwiększonego ryzyka nadwagi u dzieci. Jednak istnieje wiele innych czynników odgrywających ważną rolę w przybieraniu na wadze, takich jak wysokokaloryczna dieta (i brak ćwiczeń fizycznych" - wyjaśnił Tobias Polte, jeden z autorów badań w rozmowie z "The New York Times".
Redakcja poleca: Czym się różnią kosmetyki mineralne od zwykłych z drogerii? [WIDEO]
Kosmetyki mineralne są uznawane za zdrowsze dla skóry, delikatniejsze, po prostu bardziej eko. Czy rzeczywiście minerały lepiej pielęgnują naszą cerę? I czy są odpowiednie dla kobiet w ciąży? Opowiada wizażystka, Magdalena Kołodziejczyk.

W jakich produktach znajdują się parabeny?

Parabeny mają właściwości przeciwbakteryjne oraz grzybobójcze i są często stosowane jako substancja konserwujące. W składzie mogą widnieć np. paraben metylu, paraben butylu czy paraben propylu. Występują w wielu produktach kosmetycznych, w tym w makijażu, dezodorantach, kremach nawilżających i szamponach, a także w produktach spożywczych i lekach. Najbardziej niebezpieczne są produkty, które nakłada się na ciało i nie spłukuje, takie jak balsamy i kremy. „Mając na uwadze dobro swoich dzieci, przyszłe matki powinny używać produktów wolnych od parabenów w czasie tak wrażliwego czasu, jakim jest ciąża i karmienie piersią” - zalecają naukowcy.

Obecność parabenów można sprawdzić na liście składników oraz za pomocą specjalnych aplikacji.


Źródło: dailymail.co.uk

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy