język noworodków, co ptrzebuje noworodek, mama i noworodek, świadczenia na dziecko

Jak zrozumieć noworodka?

Język noworodków jest specyficzny. Noworodek nie powie ci, że jest głodny, zmęczony czy znudzony. W inny sposób da znać o swoich potrzebach. Oto ściągawka, dzięki której zrozumiesz, czego potrzebuje noworodek.
Małgorzata Wódz
język noworodków, co ptrzebuje noworodek, mama i noworodek, świadczenia na dziecko

Niemal wszystkie noworodki podobnie okazują swoje potrzeby. Minki, gesty, płacz to ich tajemniczy język. Naukowcy dowiedli, że rodzice zaczynają go rozumieć po około 2. tygodniach od narodzin dziecka. Ty możesz go poznać nawet szybciej.

Kiedy noworodek jest głodny

Pusty brzuszek to główny powód do zmartwień dla wszystkich mam bez względu na wiek dziecka, nieobcy też mamie debiutantce. Cóż, dość często trudne są początki karmienia piersią. Nie znasz możliwości własnych piersi ani pojemności dziecięcego brzuszka... Stąd wątpliwości.
Jak rozpoznać, że noworodek chce jeść?  Noworodek może być głodny, jeśli nie jadł przez ostatnie 1,5–2 godziny albo ssał krótko i usnął podczas karmienia. Głodny wygina ciało do tyłu, jakby szukał piersi, a jego język jest zaokrąglony po bokach. Może podnosić piąstkę do buzi i próbować ją ssać (jeśli niedawno jadł, to dowód na niezaspokojony odruch ssania). Gdy głodnemu dziecku podasz pierś, zacznie łapczywie jeść.

Sprawdź, co może oznaczać, gdy noworodek bez przerwy chce ssać
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Kiedy noworodek jest syty

Noworodek spędza przy piersi wszystkie przerwy między drzemkami. Jeśli po karmieniu nie zaśnie, zastanawiasz się, czy jest już syty i możesz położyć go do łóżeczka. A może powinnaś jeszcze go karmić?
Jak rozpoznać, czy noworodek się najadł? Dziecko najedzone to dziecko zadowolone. Jeśli takie wrażenie sprawia noworodek, gdy skończył ssać, jest syty. Dodatkowe argumenty to: drzemki między karmieniami, które trwają około 1–2 godziny, często moczona i zabrudzona pieluszka jako dowód, że dziecko siusia i robi kupkę (u dziecka karmionego piersią może się pojawić nawet 10 razy dziennie). 

Wypróbuj 8 gadżetów, które ułatwią ci karmienie piersią

Kiedy noworodek chcę się bawić

6 zmysłów noworodka pozwala mu na intensywne poznawanie świata: noworodek zapamiętuje zapachy, poznaje głosy rodziców, wpatruje się w ich twarze. Chce być tulony, głaskany, chce czuć, że ktoś go kocha. Kiedy nie śpi i nie je, spróbuj dostarczyć mu tych wrażeń, odczuć i uczuć. On sam powie ci, kiedy jest na to gotowy.
Jak rozpoznać, że noworodek chcę się bawić? Noworodek ma szeroko otwarte oczy i patrzy z uwagą. Głęboko oddycha, próbuje przysuwać się do przedmiotów lub osób, które mu się podobają, a odsuwa, gdy coś nie przypadnie mu do gustu. Po zaspokojeniu pierwszego głodu może zrobić sobie przerwę w jedzeniu. Zanim znowu zacznie ssać, chce przyjrzeć się mamie, posłuchać jej pieszczotliwego głosu. Wykorzystaj ten czas, by nawiązać kontakt z dzieckiem, umacniać łączącą was więź. 

Kiedy noworodek jest zmęczony 

System nerwowy noworodka jest niedojrzały i może nie radzić sobie z nadmiarem bodźców, hałasem, ostrym światłem, długą zabawą. Swoim zachowaniem dziecko samo da znać, kiedy jego umysł musi się „zresetować”.
Jak rozpoznać, że noworodek jest zmęczony? Dziecko szybko i chaotycznie rusza rączkami i nóżkami, nieregularnie oddycha, próbuje odwracać główkę od otoczenia. Czasem też noworodek płacze, marudzi, a na jego buzi widać niezadowolenie. Od 3. tygodnia życia prawie każdego wieczoru zachowuje się tak wiele dzieci. Dopada je tzw. wieczorny niepokój. Zmęczony po całym dniu noworodek wyczuwa też twoje znużenie. Czasem nie można uspokoić go przez dłuższy czas.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pielęgnacja niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka