noworodek nie chce spać
fot. AdobeStock

Noworodek nie chce spać? – 7 najczęstszych przyczyn

Noworodek nie chce spać nie tylko wtedy, gdy jest głodny. Język nowo narodzonych dzieci jest specyficzny. Noworodek nie może powiedzieć ci, że jest bardzo zmęczony czy znudzony – okazuje to swoim zachowaniem. Oto ściągawka, dzięki której lepiej zrozumiesz jego potrzeby.
Małgorzata Wódz
noworodek nie chce spać
fot. AdobeStock

Zastanawiasz się, dlaczego noworodek nie chce spać, skoro sen powinien zajmować mu niemal całą dobę? Sprawdź, czy wszystkie potrzeby dziecka są zaspokojone. Nowo narodzone dzieci komunikują się w podobny sposób. Miny, gesty, płacz są ich specyficznym językiem. Naukowcy dowiedli, że rodzice zaczynają rozumieć noworodka dopiero po około 2. tygodniach od jego przyjścia na świat. Wspólnie z pediatrą spróbujemy wyjaśnić najczęstsze przyczyny, które sprawiają, że nowo narodzone dziecko nie śpi, choć – zdaniem rodziców – powinno.

Noworodek nie chce spać, bo jest głodny

To bardzo częsty powód, dla którego dziecko w pierwszych dniach i tygodniach swojego życia nie chce zasnąć. Zanim laktacja się unormuje, początki karmienia piersią bywają dość trudne. Noworodki często domagają się ssania piersi. Możesz karmić nawet 8–12 razy na dobę.

Jak rozpoznać, że noworodek chce jeść? Dziecko nie jadło przez ostatnie 1,5 do 2 godzin albo ssało krótko i usnęło podczas karmienia. Jeśli noworodek nie chce spać, ponieważ jest głodny, wygina ciało do tyłu, jakby szukał piersi, a jego język jest zaokrąglony po bokach. Maluch może podnosić piąstkę do buzi i próbować ją ssać. Gdy głodnemu dziecku podasz pierś, zacznie łapczywie jeść.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Dziecko ma niezaspokojoną potrzebę ssania

Odruch ssania to jeden z bardzo ważnych odruchów noworodkowych, który pojawia się już w czasie życia płodowego. Od pierwszych chwil po narodzinach pozwala dziecku zdobywać pokarm, aby maluszek mógł przeżyć. U niektórych dzieci odruch ten jest wyjątkowo silny.

Jak sprawdzić, że dziecko chce ssać? Dziecko niedawno jadło, ssało pierś dość długo i efektywnie. Kiedy zostało odstawione od piersi, zaczęło płakać. Maluszek uspokaja się, kiedy znów zostaje przystawiony do brodawki, trochę ssie i zasypia. Tak objawia się niezaspokojona potrzeba ssania. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być podanie smoczka. Jego wprowadzania nie zaleca się jednak u noworodka. Na tym etapie życia dziecko dopiero uczy się ssać pierś. Ssanie smoczka wymaga innej techniki i może wywołać kłopoty z karmieniem naturalnym. Najlepiej podać dziecku smoczek dopiero pod koniec pierwszego miesiąca, gdy laktacja już się unormuje.

Dziecko nie chce spać ze zmęczenia

Noworodek ma niedojrzały system nerwowy. To sprawia, że dziecko może nie radzić sobie z nadmiarem bodźców – hałasem, ostrym światłem, dłuższym zabawianiem. Przestymulowanie dziecka może sprawić, że ze zmęczenia nie będzie mogło zasnąć.

Jak rozpoznać, że noworodek jest zmęczony? Dziecko szybko i chaotycznie porusza kończynami, nieregularnie oddycha, próbuje odwracać głowę od otoczenia. Zmęczony noworodek może płakać, marudzić, a na jego twarzy widoczne jest niezadowolenie. Od około 3 tygodnia życia prawie każdego wieczoru zachowuje się tak wiele dzieci. To tzw. wieczorny niepokój. Zmęczony po całym dniu noworodek wyczuwa też twoje znużenie. Czasem nie można uspokoić go przez dłuższy czas.

Noworodek nie chce spać, bo jest mu za ciepło

Większość rodziców przegrzewa nowo narodzone dzieci. Efektem takich zabiegów jest słabiej działający układ odpornościowy dziecka i częste infekcje, a także niespokojne zachowanie. Przyjmuje się, że komfortowe warunki dla noworodka to temperatura ok. 21 stopni Celsjusza w pokoju, w którym dziecko śpi (jedynie do kąpieli w łazience wymagane są ok. 24 stopnie).

Jak rozpoznać, że noworodkowi nie jest chłodno? Nie należy sprawdzać ciepłoty rąk i stóp dziecka (mogą być chodne). Najlepiej dotykać skóry na karku. Spocone ciało w tym miejscu świadczy o przegrzaniu. Kiedy noworodek marznie, skóra jest zimna. Dodatkowo można czasem zaobserwować drżenie ciała lub dolnej wargi (uwaga: u noworodka może to być też zjawisko fizjologiczne) oraz tzw. gęsią skórką.

Dziecku jest niewygodnie

Noworodek nie może sam zmienić pozycji. Leży cały czas tak, jak został ułożony przez rodzica. Dodatkowo ma cienką i wrażliwą skórę. Jeśli zostanie przypadkowo położony na pofałdowanym prześcieradle, ma zatrzaski w ubraniu na plecach, za ciasno zapiętą pieluszkę, może odczuwać duży dyskomfort. Przyczyną niezadowolenia dziecka może być też zbyt rzadko zmieniana pieluszka. Według zaleceń pediatrów dziecko należy przewijać co 3-4 godziny i zawsze od razu, gdy zrobi kupkę.

Jak rozpoznać, że noworodkowi jest niewygodnie. Podczas płaczu dziecko wierci się i wygina, jakby chciało uciec od tego, co mu przeszkadza. Warto sprawdzić, czy nic go nie uwiera i czy podczas przewijania dobrze założyliśmy pieluchę. Uwaga: za niewygodę niektóre dzieci uznają również leżenie z dala od mamy. Jeśli twoje dziecko uspokaja się w bliskim kontakcie z twoim ciałem, a płacze odłożone do łóżeczka, sprawa jest jasna.

Dziecko nie może zasnąć, bo ma kolkę

Kolka to bardzo bolesne skurcze jelit, które raczej nie występują w pierwszych dniach życia dziecka, ale dopiero pod koniec okresu noworodkowego (zwykle około 3 tygodnia) i ustępują do 3–4 miesiąca. Ulgę mogą przynieść masaż antykolkowy, specjalne krople na kolkę oraz pilnowanie, aby dziecku odbiło się po każdym karmieniu.

Jak rozpoznać, że noworodek ma kolkę? Dziecko nagle zaczyna płakać, ma wzdęty brzuch. Zaciska piąstki, gwałtownie porusza rękami. Próbuje też podnieść nóżki do klatki piersiowej. Jego ruchy są nieskoordynowane. Atak kolki może pojawić się nawet w trakcie karmienia – wtedy dziecko przestaje jeść, wypuszcza pierś, odwraca głowę. Ulgę przynosi dopiero odejście gazów.

Noworodek nie chce spać, bo jest wyspany

Noworodek większość doby przesypia. Za normę uznaje się 17–20 godzin w ciągu doby, podzielone na 7 lub więcej drzemek. Potrzeba snu jest jednak kwestią indywidualną i nawet na tym etapie życia niektóre dzieci mogą sypiać mniej.

Jak rozpoznać, że noworodek jest wyspany? Dziecko ma szeroko otwarte oczy i patrzy z uwagą. Głęboko oddycha, próbuje przysuwać się do przedmiotów lub osób, które mu się podobają. Jeśli go nakarmisz, po zaspokojeniu pierwszego głodu może przerwać jedzenie. Zanim zacznie ssać, przygląda się mamie, słucha jej głosu. To dobre momenty na nawiązywanie więzi z dzieckiem.

Konsultacja: Lilianna Baran, pediatra neonatolog z I Kliniki Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Zobacz też
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy