GRY

Jod w ciąży ważny jak kwas foliowy. Skąd go brać?

Słyszałaś, że w ciąży warto jechać nad morze, by pooddychać nasyconym jodem powietrzem? To dobry pomysł, ale o odpowiedni poziom tego pierwiastka możesz zadbać także inaczej.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik
jod w ciąży, witaminy w ciąży, dieta w ciąży, zdrowie w ciąży, witaminy i minerały w ciąży
fot. Fotolia
Dla przyszłej mamy jod jest równie ważny jak kwas foliowy. Zobacz, gdzie go szukać, ile przyjmować i co jeszcze warto o nim wiedzieć.
 

Do czego potrzebny jest jod?

Jod wpływa na pracę tarczycy, która produkuje dwa ważne dla funkcjonowanie organizmu hormony. Sporo od nich zależy, m.in. dobra kondycja, odporność na stres, prawidłowa praca serca, utrzymanie odpowiedniej wagi, a także ładny wygląd (stan skóry, paznokci i włosów). Jeśli spodziewasz się dziecka, rola jodu rośnie jeszcze bardziej. 
 
Redakcja poleca: Czy kobiecie w ciąży wystarczy kwas foliowy z jedzenia? - tłumaczy dietetyk
Od pewnego czasu mamy do czynienia z nowym trendem – kobiety w ciąży zamiast łykać preparaty z witaminami i minerałami, wybierają zdrową dietę. To nie jest bezpieczne rozwiązanie, bo niektóre składniki odżywcze musimy uzupełniać, przyjmując tabletki.

Co się dzieje, gdy w ciąży jodu jest za mało?

Niedobór jodu może prowadzić do problemów z utrzymaniem ciąży lub rozwojem dziecka. Jeśli przyszła mama otrzymuje za mało jodu, u dziecka po narodzinach może ujawnić się niedoczynność tarczycy. Skutkiem tego są nie tylko zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, ale także m.in. ADHD czy upośledzenie umysłowe (jod wpływa na inteligencję dziecka).
 

Gdzie można znaleźć ten pierwiastek?

W ten pierwiastek obfituje przede wszystkim nadmorskie powietrze, ale nie tylko. Jod znajduje się w wodzie morskiej i unosi się wraz z jej kropelkami. Najbardziej jest nim nasycone powietrze wiosną i jesienią. Im bliżej brzegu, tym stężenie jest wyższe. Zawierają go również:
 • wody w tężniach, np. w Rabce, Ciechocinku, Konstancinie, Grudziądzu czy Inowrocławiu;
 • ryby morskie, np. dorsz, tuńczyk, łosoś czy makrela. Nie łącz ich w jednym posiłku z kapustą, soją, grochem, szpinakiem, orzeszkami ziemnymi – te produkty utrudniają wchłanianie jodu; 
 • owoce morza – niestety, nie powinny ich jeść kobiety w ciąży
 • mleko i warzywa, jeśli pochodzą z terenów, gdzie gleba jest bogata w jod; 
 • sól kuchenna, którą w Polsce joduje się, aby zapobiegać niedoborom tego pierwiastka, ale w sklepach można znaleźć również sól bez zawartości tego pierwiastka. Aby zapobiec ulatnianiu się jodu, sól przechowuj w zamykanym naczyniu i doprawiaj nią potrawy tuż przed jedzeniem. Pamiętaj, aby nie przekraczać dziennej dawki 5 g soli – nadmiar może prowadzić do nadciśnienia i obrzęków.
   

Ile jodu powinna dostawać kobieta w ciąży?

W ciągu doby około 250 mikrogramów - 150 mikrogramów wraz z preparatem witaminowo-mineralnym dla kobiet w ciąży, a pozostałą porcję z pożywienia. Choć suplementy diety dla ciężarnych są dostępne bez recepty, o dodatkowych dawkach jodu powinien decydować lekarz zgodnie z zasadą złotego środka – jod przenika przez łożysko i jego nadmiar może skutkować niedoczynnością tarczycy u dziecka. 
 

Co z jodem przy problemach z tarczycą?

W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja u lekarza endokrynologa, który wyda zalecenia dotyczące zażywania i dawkowania jodu. Są one zależne od rodzaju schorzenia – nadczynności lub niedoczynności tarczycy.  
 

Jak się objawia nadczynność tarczycy?

 • potliwością,
 • chudnięciem,
 • obrzękami i drżeniem kończyn,
 • zaburzeniami rytmu serca i emocjonalnymi. 

Co może świadczyć o niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

 • wzmożona senność,
 • cienka, sucha skóra,
 • nietolerancja zimna, 
 • tycie,
 • chrapliwy głos.
   
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Ocena (5 ocen)

4.8
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu