jod a ciąża
fot. Fotolia

Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?

Słyszałaś, że w ciąży warto jechać nad morze, by pooddychać nasyconym jodem powietrzem? To dobry pomysł, ale o odpowiedni poziom tego pierwiastka możesz zadbać także inaczej.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
jod a ciąża
fot. Fotolia
Jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy. Niestety nie wszystkie przyszłe mamy wiedzą, że potrzebuję dodatkowych ilości tego pierwiastka. Razem z ginekologiem, dr n. med. Bożeną Kowalską, wyjaśniamy, do czego jest potrzebny, gdzie go szukać i w jakich ilościach przyjmować.

Do czego potrzebny jest jod?

Jod to bardzo ważny pierwiastek, który wpływa na pracę tarczycy. Gruczoł ten produkuje dwa ważne dla funkcjonowanie organizmu hormony – trójjodotyroninę (T3) tyroksynę (T4). Sporo od nich zależy, m.in. dobra kondycja, odporność na stres, prawidłowa praca serca, utrzymanie odpowiedniej wagi, a także ładny wygląd (stan skóry, paznokci i włosów). Jeśli spodziewasz się dziecka, rola jodu rośnie jeszcze bardziej. Jest potrzebny nie tylko do prawidłowej pracy tarczycy mamy, ale również i dziecka. Dlatego potrzebujesz tego pierwiastka jeszcze więcej.

Niedobór jodu w ciąży może prowadzić do:


Jeśli przyszła mama otrzymuje za mało jodu, u dziecka po narodzinach może ujawnić się niedoczynność tarczycy. Skutkiem tego są nie tylko zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, ale także m.in. ADHD czy upośledzenie umysłowe (jod wpływa na inteligencję dziecka).
Redakcja poleca: Nasza sonda: co wiesz o kwasie foliowym? [WIDEO]
Kwas foliowy, czyli inaczej witamina B9 lub folacyna, jest niezbędny dla kobiet w ciąży - a w szczególności dla ich maleńkich dzieci. Dlaczego? I gdzie go szukać? Zobacz, co na temat kwasu foliowego mówią inne mamy oraz... czy wszystko, co mówią, to prawda.

Ile jodu powinna dostawać kobieta w ciąży?

Norma dla kobiety w ciąży wynosi około 250 mikrogramów jodu na dobę. 150 µg przyszła mama powinna przyjąć w tabletkach wraz z preparatem witaminowo-mineralnym dla kobiet w ciąży. Pozostałą porcję (100 µg) z pożywienia. Witaminy dla ciężarnych są dostępne bez recepty, ale nie suplementuj jodu na własną rękę. O dodatkowych dawkach tego pierwiastka decyduje lekarz – jod przenika przez łożysko, jego nadmiar może skutkować niedoczynnością tarczycy u dziecka.

Naturalne źródła jodu

W jod obfituje przede wszystkim nadmorskie powietrze. Pierwiastek ten znajduje się w wodzie morskiej i unosi się z jej kropelkami. Najbardziej jest nim nasycone powietrze wiosną i jesienią. Im bliżej brzegu, tym stężenie jodu jest wyższe. Zawierają go również:
  • wody w tężniach – np. w Rabce, Ciechocinku, Konstancinie, Grudziądzu czy Inowrocławiu;
  • ryby morskie – np. dorsz, tuńczyk, łosoś czy makrela. Nie łącz ich w jednym posiłku z kapustą, soją, grochem, szpinakiem, orzeszkami ziemnymi – te produkty utrudniają wchłanianie jodu; 
  • owoce morza – niestety, nie powinny ich jeść kobiety w ciąży
  • mleko i warzywa – ale tylko jeśli pochodzą z terenów, w których gleba bogata jest w jod; 
  • sól kuchenna – w Polsce joduje się sól, aby zapobiegać niedoborom tego pierwiastka (uwaga: w sklepach można kupić również sól bez zawartości jodu). Aby zapobiec ulatnianiu się jodu, sól przechowuj w zamykanym naczyniu i doprawiaj nią potrawy tuż przed jedzeniem. Pamiętaj, aby nie przekraczać dziennej dawki 5 g soli – nadmiar może prowadzić do nadciśnienia i obrzęków ciążowych.
Dzięki jodowaniu soli średnio przyjmujemy ok. 125 µg jodu w ciągu doby. Dla kobiety w ciąży to za mało. Norma wynosi 250 µg. Dlatego dodatkowo należy przyjmować jod w tabletkach.

Jod przy problemach z tarczycą

Jeśli masz chorą tarczycę i jesteś w ciąży,konieczna jest konsultacja u lekarza endokrynologa. Otrzymasz od niego zalecenia dotyczące zażywania i dawkowania jodu. Są zależne od rodzaju schorzenia – nadczynności lub niedoczynności tarczycy. 
 
Objawy nadczynności tarczycy Objawy niedoczynności
tarczycy i choroby Hashimoto
potliwość wzmożona senność
chudnięcie cienka, sucha skóra
obrzędki i drżenie kończyn nietolerancja zimna
zaburzenia rytmu serca tycie
zaburzenia emocjonalne chrapliwy głos

Zobacz też:
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy