GRY
 
 

Jodi Picoult "W imię miłości"

Najnowsza powieść autorki bestsellerów poruszająca problem molestowania seksualnego dzieci i zrozpaczonej matki, która zrobi wszystko dla swojego dziecka.

Do czego jesteś zdolna w obronie swojego dziecka? Jak daleko mogłabyś się posunąć, by je chronić, by zapewnić mu bezpieczeństwo? Jodi Picoult, autorka bestsellerów, specjalistka w pisaniu książek na kontrowersyjne tematy, w swojej najnowszej powieści „W imię miłości” porusza problem molestowania seksualnego dzieci i przypomina, jak łatwo jest wyciągać pochopne wnioski i mimo najlepszych chęci popełniać jeden błąd za drugim.

Kiedy ma się nieustannie do czynienia ze skutkami przemocy, człowiek uodpornia się na okrucieństwo. Patrzy na krew bez mrugnięcia okiem, wypowiada gładko słowo „gwałt”. Okazuje się jednak, że ta ochronna tarcza jest bardzo krucha i pęka natychmiast, gdy koszmar wkrada się do naszego własnego życia. Nina Frost, bohaterka nowej powieści Picoult, jako zastępca prokuratora prowadzi postępowania w najtrudniejszych sprawach dotyczących przemocy wobec dzieci. Nieraz przeżywa frustrację, gdy sprawcom udaje się wykorzystać luki prawne i uniknąć kary. Z doświadczenia wie, że aby skutecznie poruszać się po tym polu minowym, musi okazywać współczucie ofiarom, zaciekle walczyć o sprawiedliwość, ale jednocześnie zachowywać dystans.
 
Kiedy jednak Nina i jej mąż odkrywają, że ich pięcioletni syn Nathaniel padł ofiarą molestowania seksualnego, o żadnym dystansie nie może być już mowy. Nagle bariera między życiem zawodowym a prywatnym całkowicie znika; wszystko, co do tej pory wydawało się proste i oczywiste, ulega całkowitemu przewartościowaniu. Nina zdaje sobie sprawę, że w sądach trudno będzie uzyskać zadośćuczynienie za krzywdę, jaka spotkała Nathaniela. Ogarnięta rozpaczą i niepohamowanym gniewem, rozpętuje wojnę, w której może stracić wszystko, co dla niej najcenniejsze.
 
– Do waszej ogólnej wiadomości – czytamy w powieści – nigdy nie zdołacie się przygotować ani uodpornić na podobny cios.
Gdy go doświadczycie, będziecie iść ulicą ogarnięci zdumieniem, że wszyscy wokół się zachowują tak, jakby świat nie został wypchnięty ze swojej orbity. Będziecie przeczesywać pamięć w poszukiwaniu znamiennych znaków i sygnałów, wierząc, że w końcu odkryjecie wśród nich zwiastuna katastrofy, która – niczym sterczący na drodze korzeń – wytrąciła was z kursu normalnego życia. Będziecie walić dłonią o drzwi publicznej toalety tak mocno, że nadgarstek pokryje się sińcami; zaczniecie płakać, kiedy kontroler w budce przy wjeździe na autostradę będzie wam życzył miłego dnia. Będziecie bez końca zadawać sobie pytania: „Jak to możliwe?” i „Co by było gdyby?”.

O autorce
Jodi Picoult studiowała nauki humanistyczne na Uniwersytecie Princeton i pedagogikę na Uniwersytecie Harvarda. W 2003 roku otrzymała nagrodę New England Book Award za całokształt twórczości. Jest autorką czternastu powieści, m.in.: Bez mojej zgody, Zagubiona przeszłość,  Jesień cudów, Dziesiąty krąg i Czarownice z Salem Falls. Łączny nakład jej książek na świecie (w ponad 40 krajach) to 7 milionów egzemplarzy. Powieści Jodi Picoult przetłumaczono dotychczas na 30 języków. Mieszka z rodziną w Hanover w stanie New Hampshire.


Premiera książki: 24 czerwca 2008 r.Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj