Joga dla początkujących: Pranajama 1 – Kapalabhati, czyli oddech ognia

Kapalabhati (oddech ognia) to jedna z trzech pranajam, czyli ćwiczeń oddechowych praktykowanych w jodze, które przedstawiamy wam w ramach akcji Lato z Mamo, to ja. Pomaga ona zwalczyć wiele uciążliwości, w tym problemy z trawieniem, zatokami czy wysokim ciśnieniem.

Zobacz inne z serii: Joga dla początkujących (7)

W jodze praktyki oddechowe zwane pranajamami odgrywają równie istotną rolę, co asany, czyli ćwiczenia. Pomagają oczyszczać organizm i wpływają na działanie organów wewnętrznych. Regularna praktyka sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Pochodzący z New Delhi w Indiach nauczyciel jogi, Jimmy z Yoga Retreatment w Pałacu Komierowo pokazuje, jak wykonać pierwszą pranajamę, zwaną Kapalabhati (oddech ognia). 

Spis treści:

Pranajama Kapalabhati: na co pomaga?

„Kapal” oznacza czaszkę. „Bhati” – oczyszczanie. To prawdziwie wszechstronna pranajama, która świetnie sprawdza się w przypadku problemów z zatokami, trawieniem, wątrobą, nerkami, płucami, ramionami, zakwaszeniem organizmu, a także wysokim ciśnieniem krwi.

Jak wykonać pranajamę oddech ognia?

Usiądź wygodnie na ziemi i wyprostuj kręgosłup. Podbródek skieruj w stronę podłogi, zrelaksuj ramiona i mięśnie twarzy. Złącz palec wskazujący z kciukiem i oprzyj dłonie grzbietami do dołu na kolanach. Weź bardzo głęboki wdech i wypchnij brzuch do przodu. Weź głęboki wydech i jednocześnie zassij brzuch do środka. Teraz to samo należy wykonać szybciej.
Możesz zacząć od trzech serii po 30 powtórzeń. Weź dwa głębokie wdechy i wydechy pomiędzy seriami.
Przypominamy, że w ramach akcji Lato z Mamo, To Ja przedstawiamy co tydzień instrukcję wykonania kolejnych podstawowych sekwencji jogi. Co poniedziałek o 18.30 na naszym profilu na Facebooku pojawia się nowy film z cyklu joga dla początkujących, w sam raz na miły początek każdego tygodnia. Zapraszamy do korzystania!

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 0 na 0 głos

Zobacz także

Popularne tematy