Wyjątkowo uzdolniony chłopiec z autyzmem dostał się na Oksford
fot. AdobeStock

6-letni chłopiec z autyzmem najmłodszym studentem Oksfordu! Marzy o karierze lekarza

Poznajcie historię Joshuy Beckforda, przyszłego neurochirurga, który „chce zmieniać świat”.
Milena Oszczepalińska
Wyjątkowo uzdolniony chłopiec z autyzmem dostał się na Oksford
fot. AdobeStock
Joshua Beckford, cudowne dziecko z Tottenhamu, został w wieku zaledwie sześciu lat najmłodszą osobą na prestiżowym Uniwersytecie w Oksfordzie. Naukę pobierał na internetowej platformie edukacyjnej stworzonej z myślą o wyjątkowo uzdolnionych dzieciach. Dostępne tam kursy ukończył z wyróżnieniem i na koniec kształcenia otrzymał certyfikat. Obecnie chłopiec ma już 13 lat i marzy o karierze neurochirurga. Jego nazwisko znajduje się na liście 30 najbardziej niezwykłych na świecie ludzi z autyzmem.

Niezwykle uzdolnione dziecko

Gdy Joshua miał zaledwie 10 miesięcy, jego ojciec, Knox Daniel, zauważył, że syn ma niezwykłą umiejętność przyswajania wiedzy. Chłopiec z zaciekawieniem słuchał, jak tata pokazywał mu i nazywał kolejne litery na klawiaturze komputera i od razu je zapamiętywał. W wieku trzech lat potrafił płynnie czytać. Nauczył się też mówić po japońsku, a nawet pisać na komputerze wcześniej niż na kartce papieru.

Zobacz też: 8-latek z autyzmem gra jak Mozart!

W 2011 roku Knox Daniel dowiedział się o programie na Uniwersytecie w Oksfordzie skierowanym do dzieci w wieku od 8 do 13 lat. Joshua miał wówczas zaledwie 6 lat, ale mimo to ojciec wysłał jego zgłoszenie i miał nadzieję, że syn zostanie przyjęty. Tak też się stało. Chłopiec odbył dwa kursy, z filozofii i historii, oba ukończył z wyróżnieniem.

Kilkulatek ze swoimi ponadprzeciętnymi zdolnościami nie kwalifikował się do standardowego systemu nauczania, zaczął więc pobierać naukę w domu. W trakcie studiów interesował się szczególnie Egiptem, dlatego postanowił napisać książkę dla dzieci o tym starożytnym narodzie.
Redakcja poleca: Zanim zaszczepisz przeciw odrze: ważna ankieta dla rodziców! [WIDEO]
Szczepionka przeciw odrze była oskarżana o to, że powoduje autyzm. Związek między szczepieniami a autyzmem nie został potwierdzony. Jednak przed szczepieniem przeciw odrze warto sprawdzić, czy dziecko rozwija się zdrowo. Jest specjalna ankieta, którą powinien wypełnić każdy rodzic.

Życie z misją

Oprócz kariery naukowej, Joshua angażuje się też w różne akcje, które mają na celu uwypuklić to, z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzać osoby dotknięte autyzmem i uzyskać wsparcie dla realizacji ich potrzeb. Jest m.in. twarzą kampanii Black and Minority Narodowego Towarzystwa Autystycznego. Zbiera również fundusze na trzy organizacje charytatywne wspierające osoby z autyzmem (dwie w Afryce i jedną w Wielkiej Brytanii).

Wielkie plany na przyszłość

Ten „najbardziej błyskotliwy chłopiec na świecie”, jak opisują go media, jest rzeczywiście wyjątkowym dzieckiem. Jego ojciec zauważa jednak, że z uwagi na fakt, że jest on ponadprzeciętnie rozwinięty, nie czuje się dobrze w towarzystwie rówieśników. Woli przebywać wśród nastolatków i dorosłych. Knox Daniel wie, że rodzicielstwo w przypadku dziecka autystycznego niesie za sobą wiele wyzwań, ale jest dumny z syna i jego osiągnięć. Wierzy, że chłopiec ma przed sobą świetlaną przyszłość. Joshua sam o sobie mówił jakiś czas temu: „Chcę ocalić ziemię. Chcę zmienić świat i myślenie ludzi, by robili właściwe rzeczy”. W swojej działalności jest na tyle zdeterminowany, że z pewnością wywrze pozytywny wpływ na społeczeństwo. Oby na jak największą skalę.

Źródło: brightvibes.com [content:2_1292,2_1056,0_24970,0_23756:CMNews]
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy