GRY
 
 

Jurapark Bałtów - Rodzinne miejsce dobrej przygody!

Jurapark Bałtów – to tu staniecie oko w oko z największymi drapieżnikami, jakie chodziły po ziemi.

wakacje
fot. JuraPark Bałtów
Ponad 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości przeniesie Was w czasy, gdy w Bałtowie szumiało jeszcze jurajskie morze. Tylko w naszych obiektach zobaczysz najdokładniejsze rekonstrukcje dinozaurów, które cieszą się uznaniem wśród naukowców na całym świecie. Powstanie bałtowskiego JuraParku miało związek z odkrytymi w Bałtowie tropami dinozaurów. W 2001 roku dr Gerard Gierliński usłyszawszy o miejscu zwanym przez mieszkańców „Czarcią Stopką” zainteresował się tą wskazówką. Gdy przybył na miejsce odkrył, że na skale znajduje się odcisk łapy, ale nie diabła tylko największego jurajskiego drapieżnika – allozaura. W tym samym roku odkrył jeszcze dwa inne tropy, trop stegozaura i małego, ale drapieżnego kompsognata.

Na terenie JuraParku znajduje się również Muzeum Jurajskie. Dwie sale wypełnione są eksponatami pochodzącymi z różnych części świata i gromadzonymi w czasie wypraw odbywanych przez JuraPark Explorer Team do Afryki, Ameryki Południowej, Europy. Prócz skamieniałości liliowców, jeżowców, koralowców, ślimaków, można zobaczyć szczęki ogromnego gada morskiego mezozaura. Inna część wystawy prezentuje zęby, kręgi i tropy dinozaurów.
Do sali z minerałami przyciąga kolorystyka i piękno form znajdujących się w niej eksponatów.

Plac Zabaw znajdujący się na terenie JuraParku przygotowany został specjalnie z myślą o
najmłodszych. Duży, oddzielony teren wyposażony w nowoczesne i bezpieczne urządzenia (huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie, przeplotnie) stanowi idealne miejsce, aby dać upust dziecięcej energii. Mali „łowcy dinozaurów” mają możliwość odkopania ukrytego w piasku szkieletu ogromnego T-rexa oraz sfotografowania się w paszczy „potwora”. Specjalnie przygotowane „pieczary” dają „schronienie” dzieciom lub ich dorosłym opiekunom.

ZWIERZYNIEC BAŁTOWSKI - daje szansę przeżycia niepowtarzalnej przygody. Jest to jedyne miejsce w regionie, które stwarza możliwość spotkania nie tylko z wieloma dzikimi i egzotycznymi zwierzętami, ale również takimi, które były niegdyś liczne w naszym kraju i Europie, a teraz stanowią rzadkość. Zwierzyniec podzielony został na dwie części ku wygodzie zwiedzających jak również ze względu na potrzeby zwierząt w nim zamieszkujących.
Przez „górną część” Zwierzyńca, która zajmuje ponad 40 ha podróżujemy amerykańskim schoolbusem, co zapewnia wygodę i bezpieczeństwo. Ponad 300 zwierząt umieszczonych w kilku sektorach swobodnie żyje w warunkach jak najbardziej zbliżonych do ich naturalnego środowiska.
W dolnej części bałtowskiego Zwierzyńca, oczom zwiedzających ukazuje się różnobarwny świat ptaków. Prócz wielu gatunków kaczek pochodzących z całego świata, różnorodnych bażantów i gołębi zobaczyć można pełne pychy pawie, ibisy-święte ptaki starożytnych Egipcjan, dostojne żurawie koroniaste i stepowe. Mary patagońskie, kuce szetlandzkie, sympatyczne osiołki, tzw. ”kangury karłowate” oraz wiele innych zwierząt stanowi dopełnienie obrazu. Zabawnym i dającym do myślenia doświadczeniem jest spotkanie z
naszymi „braćmi mniejszymi”-makakami zaliczanymi do małp wąskonosych. Uwaga na wilki- zawsze lepiej upewnić się, czy były już karmione przed naszym przybyciem.

Mieszkańcy Górnego Zwierzyńca
Sektor I: Muflony, daniele, jelenie Dybowskiego
Sektor II: Wielbłądy (jednogarbne i dwugarbne), lamy, alpaki,
emu, nandu, bydło zebu, owce kameruńskie
Sektor III: Antylopy Nilgau, strusie afrykańskie, jaki, jelenie
europejskie, jelenie angielskie, tzw. jelenie św. Huberta,
jelenie wschodnie, kozy syryjskie i afrykańskie, owce racka,
owce Quessant, owce wrzosówki, konie huculskie
Sektor IV: Bydło szkockie, owce czarnogłówki
Sektor V: Dziki
Nowość !!! -Sektor VI: Żubry

Mieszkańcy Dolnego Zwierzyńca
Ssaki: makaki, wilki, kuce, osły, kangury, mary patagońskie,
aguti złociste, ostronosy, skunksy, szopy pracze,
wiewiórki, owce i kozy.
Ptaki: Ibisy-święte ptaki starożytnych Egipcjan, dostojne
żurawie koroniaste i stepowe, egzotyczne gatunki kaczek,
gęsi i gołębi, różnorodne bażanty i pawie oraz dumne drapieżniki

SABATHÓWKA to magiczne miejsce łączące przeszłość i teraźniejszość (nazwą swą przywołuje pamięć przedwcześnie zmarłego, a współpracującego z JuraParkiem Karola Sabatha, polskiego paleontologa oraz nawiązuje do spotkań czarownic czyli sabatów, które miały odbywać się w Górach Świętokrzyskich na Łyścu, zwanym obecnie Świętym Krzyżem). Główną atrakcję stanowią bloki skalne, pochodzące z obrzeżenia Gór Świętokrzyskich, pokryte dużą ilością najprawdziwszych tropów pozostawionych przez jurajskie dinozaury. Opowieściom przewodnika towarzyszą odpowiednio dobrane modele prehistorycznych zwierząt.
Dodatkowo w Kąciku Młodego Paleontologa dzieci mogą, przy użyciu odpowiednich narzędzi wydobyć prawdziwą skamieniałość, zaś pod wielką czapą czarownicy ułożyć dinopuzzle oraz zabawić się w tropiciela jurajskich stworów. Na terenie Sabathówki, w przepięknej scenerii kamieniołomu, odbywają się także warsztaty paleontologiczne.

ŻYDOWSKI JAR to miejsce, w którym dr Gerard Gierliński znalazł świadectwa potwierdzające tezę, iż przed ok.150 milionami lat obszar, na którym dziś leży Bałtów, był plażą, po której wędrowały dinozaury. Świadectwami tymi są ślady pozostawione przez „straszne jaszczury”. Modele ustawione w pobliżu tropów stanowią próbę rekonstrukcji sceny polowania, która
prawdopodobnie rozegrała się w Bałtowie przed milionami lat. Możliwość obejrzenia tych skamieniałości i modeli wraz z objaśnieniami podanymi przez przewodnika stanowi doskonałą lekcję o świecie, którym władały dinozaury.

Kolejna, przyrodnicza część trasy, na której znajduje się m.in. stanowisko modrzewia polskiego, da okazję do przypomnienia sobie wiadomości na temat polskiej fauny i flory. Stary, ogromny dąb, stanowiący punkt orientacyjny po wyjściu z wąwozu, uświadomi wędrowcom potęgę przyrody, zaś widok rozciągający się z tarasu widokowego- jej piękno.

SPŁYW TRATWAMI PO RZECE KAMIENNEJ
to pierwszy w Polsce spływ rzeką nizinną. Rzeka Kamienna w okolicach Bałtowa tworzy malowniczy przełom. Z pokładu tratwy podziwiać można odsłonięcia wapiennych skał, zabytkowy kościół i panoramę bałtowskiej wsi. Czas trwania spływu ubarwiają swymi opowieściami bałtowscy flisacy.
Dwunastoosobową tratwą wyruszamy z przystani „Gierczakówka” znajdującej się u stóp położonego na wzgórzu pałacu książąt Druckich-Lubeckich. Spływ kończy się przy zabytkowym młynie, skąd już tylko kilka kroków do JuraParku. Zapewniamy bezpieczeństwo podczas trwania spływu.

ROLLERCOASTER – to Bałtowska kolejka górska spełniające wszystkie europejskie wymogi bezpieczeństwa, gwarantuje zjeżdżającym niezapomniane przeżycia i zdrową porcje strachu. Na trasie długości ponad 400 m, pełnej ostrych zakrętów i nagłych spadków wysokości, każdy uczestnik może indywidualnie regulować prędkość wózka.
Ważne informacje:
- samodzielnie z rollercoastera mogą korzystać osoby dorosłe oraz dzieci, które ukończyły 10 lat i mają minimum 140 cm wzrostu.
- dzieci poniżej piątego roku życia nie mogą korzystać z urządzenia ze względów bezpieczeństwa,
- dzieci od 5 do 10 lat muszą znajdować się w jednym wózku z osobą dorosłą.

KINO EMOCJI - CINEMA 5D
To nowoczesny obiekte typu 5D- prócz trójwymiarowego obrazu widzowie mogą doznawać także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych, zapachowych. Efekty te pozwalają widzom przemienić się w aktywnych uczestników scen rozgrywających się na ekranie.

PARK ROZRYWKI stworzony został z myślą o zapewnieniu porcji przygody dla całej rodziny. Jest dodatkowym placem zabaw pełnym automatów do gier, symulatorów, dmuchanych zjeżdżalni, euro-bungy. Maluchy mogą wczuć się w rolę kierowcy rajdowego prowadząc gokarta na specjalnie przygotowanym torze, zaś miłośnikom sztormów proponujemy podróż na pokładzie Statku Pirackiego. Rodziny czeka nie lada przygoda w czasie przejażdżki familycoasterem. Doskonałą zabawą jest także pływanie po jeziorku urządzeniami wodnymi- „pływaczkami”.

DOMKI WYPOCZYNKOWE
Dysponujemy własną bazą noclegową, którą stanowią 4 domki wypoczynkowe przystosowane zarówno dla grup zorganizowanych jak i turystów indywidualnych.
Obiekty te położone są na wzgórzu tuż obok Ośrodka Jazdy Konnej „Krainy Koni”. Murowane, stylowo wykończone, położone w malowniczym terenie domki dają możliwość odpoczynku od codziennego zgiełku. Oferujemy pokoje 4- lub 2-osobowe.

Adres:
JuraPark Bałtów
27-423 Bałtów 8 a
e-mail: rezerwacja.baltow@jurapark.pl
tel. 41 264 14 20 (-21)
Więcej »
Redakcja poleca: Dzieci mówią o wakacjach - film
Za co dzieci lubią wakacje i co można robić latem - zapytaliśmy maluchy na gdańskich ulicach.
Doładuj
Przeładuj