przyjmowanie wniosków 500+
fot. Adobe Stock

Już nie przyjmą twojego wniosku o 500 plus? Część rodziców może zostać na lodzie!

Do tej pory wniosek o 500 plus można było składać zarówno drogą elektroniczną, jak i w formie papierowej. Teraz jednak szykują się duże zmiany. Czy rodzice, którzy nie mają możliwości złożenia wniosku przez internet, zostaną na lodzie?
Joanna  Biegaj
przyjmowanie wniosków 500+
fot. Adobe Stock
Obecnie wnioski o 500 plus można składać w urzędzie, drogą elektroniczną oraz za pośrednictwem poczty. Większość z nich (ponad 80%) jest jednak składana przez internet. Czy niedługo będzie to jedyną możliwą opcją ubiegania się o to świadczenie? Wszystko na to wskazuje!

500 plus tylko przez internet?

Minister Marlena Maląg poinformowała o planach rządu podczas konferencji „Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji”. Zmianie może ulec nie tylko forma składania wniosku. Wnioskowanie o 500 plus ma się odbywać tylko jeden raz. Do tej pory wnioski trzeba było składać na każdy okres rozliczeniowy. Zmianą jest również to, że pieczę nad wszystkim miałby sprawować Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

„Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu »Rodzina 500+« wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz. Operacjonalizacja byłaby przeprowadzona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” – poinformowała minister Marlena Maląg.

Zaproponowane zmiany miałyby wejść w życie już od następnej edycji programu 500 plus.

Wnioski o świadczenie „Dobry Start”

Trwają także prace nad tym, by wnioski o świadczenie „Dobry Start” również mogły być składane drogą elektroniczną. Zgodnie z nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej Rada Ministrów będzie mogła wydać rozporządzenie pozwalające na składanie takich wniosków przez internet.

Zmiany będą dotyczyć również formy wypłacania pieniędzy – świadczenia mają być realizowane wyłącznie na rachunek bankowy. Realizacją programu również ma zająć się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy