niemowlęta potrafią współczuć
fot. Adobe Stock

Nie kłóćcie się przy niemowlakach! Już one stają po stronie pokrzywdzonych

Sześciomiesięczne niemowlę czuje empatię, co przeczy wcześniejszym podejrzeniom, że dopiero po pierwszym roku życia dziecko jest zdolne do współczucia.
Ewa Janczak-Cwil
niemowlęta potrafią współczuć
fot. Adobe Stock
W lipcu 2019 roku opublikowano wyniki badań, które pokazały, że już półroczne niemowlę jest zdolne do empatii i jest wrażliwe na cudze uczucia. To nowe odkrycie, bo dotąd sądzono, że dopiero po pierwszym roku życia dziecko jest zdolne do takich emocji.

Współczucie dla ofiary przemocy

Wyniki badań dowiodły, że już przed upływem 12 miesiąca życia dzieci są wrażliwe na uczucia innych i że potrafią wyciągać skomplikowane wnioski z sytuacji, w których ważne są emocje.

Sprawdź: Jakie emocje odczuwa niemowlę

Niemowlętom w wieku 5-9 miesięcy pokazano dwa filmy. Na jednym kwadrat z oczami wspina się na górę, tam spotyka sympatyczne koło (też z oczami) i razem w zgodzie i dobrej atmosferze schodzą z góry. Na drugim filmie inny kwadrat spotyka koło, które jest agresywne, bije i szturcha kwadrat podczas schodzenia ze szczytu. Kwadrat płacze i jest wyraźnie nieszczęśliwy (poniżej oba filmy).

Film neutralny

Film z przemocą
Zobacz: Rozwijanie empatii poprzez zabawę

Po każdym z filmów dawano niemowlętom do wyboru oba kwadraty. Po sympatycznym filmie dzieci tak samo często wybierały każdy z kwadratów. Jednak po filmie, na którym koło bije kwadrat, aż 80 proc dzieci wybrało figurę geometryczną, która była ofiarą przemocy.
Redakcja poleca: Reakcje dziecka na nową opiekunkę - film
Jak dziecko może zareagować na nową osobę, która ma sprawować nad nim opiekę? Obserwuj malucha. Odmienne i dziwne zachowanie dziecka może być sygnałem, że nie czuje się dobrze w obecności nowej osoby.

Pamiętaj: niemowlęta potrafią odczytywać emocje z sytuacji

Wyniki tych badań powinni wziąć sobie do serca wszyscy rodzice i pamiętać, że ich malutkie dzieci będące świadkiem przemocy, doskonale wiedzą, co się dzieje. Nawet błaha dla mamy i taty rodzinna awantura wywołuje w niemowlęciu emocje i współczucie dla osoby, której jest wyraźnie przykro. Kto wie, co z tych emocji zostanie w dziecku już na zawsze? Bądźcie więc ostrożni i unikajcie gwałtownych sporów i dyskusji, gdy wasze dziecko, nawet to kilkumiesięczne, jest obok.

Źródło: sciencedialy.com

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy