GRY
 
 

Kalendarium badań w ciąży

Dzięki regularnym wizytom w przychodni dowiesz się o dziecku ważnych, ale i ciekawych rzeczy. Częste badania pomagają uniknąć kłopotów lub im szybko zaradzić.

ciąża, zdrowie w ciąży, badanie, lekarz, słuchawki, brzuszek

Przyszłe mamy zgłaszają się na kontrole do lekarza co cztery tygodnie, po 20. tygodniu ciąży – co trzy, po 32. tygodniu – co dwa, a po 36 tc nawet co tydzień. Jeśli jednak zauważysz jakieś niepokojące objawy, idź do ginekologa, nie czekając na planowaną wizytę. Jedne spotkania ze specjalistami będą przyjemniejsze, np. obserwowanie pulsującego serduszka na ekranie USG, a inne możesz wspominać źle, np. częste pobrania krwi. Co ważne, warto przechowywać wyniki badań. Jeśli okaże się, że musisz zmienić lekarza lub trafisz do szpitala (odpukać!), historię ciąży będzie można bez problemu odtworzyć. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opracowało terminarz badań, które trzeba zrobić w prawidłowo przebiegającej ciąży (patrz: Tabela PDF). Tymczasem przeczytaj, po co właściwie wykonuje się niektóre z analiz i jak wygląda samo badanie.

Grupa krwi i czynnik Rh

Jeżeli już kiedyś miałaś robione tego typu badania i masz ich oryginalny wynik, to może nie trzeba będzie ich powtarzać. Ten typ analizy jest ważny z dwóch powodów. Po pierwsze, jeśli przytrafi ci się coś złego i konieczne będzie przetaczanie krwi, to nie wystarczy tylko powiedzieć lekarzowi, jaką masz grupę. By wykonać transfuzję krwi, musi on mieć w ręku dokument, który to stuprocentowo potwierdza. Druga ważna sprawa to czynnik Rh. Chodzi o to, by „wyłowić” kobiety z czynnikiem ujemnym (Rh–). Jeśli ich partnerzy mają czynnik dodatni, istnieje ryzyko, że w tej lub kolejnej ciąży dojdzie do konfliktu serologicznego i organizm matki będzie produkował przeciwciała przeciwko krwinkom płodu. Ciężarnym z czynnikiem krwi Rh– podaje się wtedy odpowiednio wcześniej przeciwciała, aby uniknąć poważnych powikłań w rozwoju maleństwa.

Redakcja poleca: Jakie badania robić w ciąży - wideo
Jakie badania są najważniejsze w ciąży? Posłuchaj rad ginekologa.

Badania prenatalne

Tak potocznie nazywane są inwazyjne analizy, dzięki którym można dokładnie ocenić rozwój maluszka. Niestety, niosą one pewne ryzyko komplikacji ciąży. Niekiedy tego typu badanie jest konieczne, aby ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć istnienie wady rozwojowej albo genetycznej u dziecka. Najczęściej badania prenatalne zaleca się kobietom po 35. roku życia oraz tym, u których w rodzinie (własnej lub ze strony partnera) wystąpiły jakieś wady genetyczne. Są trzy rodzaje badań inwazyjnych:

  • Amniopunkcja – pod kontrolą USG pobiera się za pomocą igły płyn owodniowy, bo w nim znajdują się przydatne do badania komórki płodu.
  • Biopsja kosmówki – pod kontrolą USG lekarz nakłuwa igłą skórę na brzuchu i pobiera próbkę kosmków łożyskowych.
  • Kardocenteza – pod kontrolą USG lekarz pobiera przez brzuch niewielką ilość krwi pępowinowej dziecka.

WR, czyli odczyn Wassermanna

Badanie to służy wykrywaniu kiły, groźnej choroby zakaźnej przenoszonej drogą płciową. Wykonuje się je dwukrotnie – na początku (wtedy jest najgroźniejsza) i pod koniec ciąży – co pozwala zapobiec kile wrodzonej, która wywołuje u dziecka nieuleczalne zmiany (w przeciwieństwie do tej kiła nabyta matki jest chorobą całkowicie uleczalną i można ją leczyć nawet w czasie ciąży). Badanie to polega po prostu na pobraniu odrobiny krwi do analizy.

Ciśnienie krwi

To proste i znane ci od dawna badanie nabiera nowego znaczenia, gdy jesteś w ciąży. Przede wszystkim ma cię ustrzec przed nadciśnieniem tętniczym. Co prawda u wielu ciężarnych kobiet ciśnienie raczej spada, jednak trzeba być czujnym na jego wahania. Skok ciśnienia ku górze może np. wskazywać na zatrucie ciążowe (gestozę), która występuje u 5–10 proc. przyszłych mam. Objawia się nadciśnieniem, obrzękiem nóg, rąk i twarzy. Lekarz będzie ci mierzył ciśnienie podczas każdej wizyty. Powinno wynosić poniżej 140/90.

Antygen HBS

Tajemniczo brzmiące badanie (analiza krwi) sprawdza, czy jesteś nosicielką wirusa zapalenia wątroby typu B. Jeśli okaże się, że tak, to lekarze podadzą noworodkowi (zaraz po urodzeniu) immunoglobulinę, by nie doszło do zakażenia. Potem zaszczepią go, tak jak inne noworodki.

Poziom cukru we krwi

Cukrzyca w ciąży jest zagrożeniem dla matki i dziecka, dlatego oznaczenie poziomu glukozy w surowicy krwi jest badaniem obowiązkowym. Jeżeli ta choroba nie występowała w waszej rodzinie, badanie przeprowadza się dwukrotnie – na początku pierwszego i pod koniec drugiego trymestru. Krew pobiera się na czczo. Gdy wyniki przekraczają normę, lekarz zleca przeprowadzenie bardziej czułej analizy, tzw. testu obciążenia glukozą. Na badanie przychodzisz przed zjedzeniem śniadania. Najpierw pobiera się krew na czczo. Norma poziomu glukozy wynosi 70–105 mg%, wynik poniżej tej wartości może wskazywać na to, że jesz za mało węglowodanów. Jeśli natomiast wynik przekracza normę, dostaniesz do wypicia wodę z odpowiednią dawką glukozy. Po godzinie lub dwóch powtarza się badanie i porównuje oba wyniki.
Doładuj
Przeładuj