Co się dzieje w 13. tygodniu ciąży? [WIDEO]

W 13. tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości soczystej brzoskwini. Twoje dolegliwości zmniejszają się, odczuwasz przypływ energii. Co jeszcze wydarzy się w tym tygodniu?

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

W 13 tygodniu ciąży kończy się 1 trymestr, co dla ciebie oznacza prawdopodobny koniec huśtawek nastroju i ciągłego ziewania. Możesz zauważyć przypływ energii i spokoju. Twoje dziecko rozwija się w szybkim tempie i zrobił się z niego niezły wiercipięta! W 13. tygodniu ciąży możesz spodziewać się wielu pozytywnych zmian.

Jak rozwija się ciąża?

Od 13. tygodnia ciąży możesz spodziewać się regularnego przybierania na wadze. Macica wciąż rośnie, teraz jest wielkości małego melona.  Co się jeszcze zmienia?
  • w twoich żyłach krąży więcej krwi;
  • twoje serce powiększyło się i bije zauważalnie szybciej;
  • macica podnosi się ponad spojenie łonowe i przestanie uciskać na pęcherz (dzięki temu już niedługo przestaniesz, co chwilę biegać do toalety!) 
  • uporczywe poranne mdłości i uczucie senności i zmęczenia powinny ustąpić.

Waga i rozwój dziecka

Twoje dziecko ma już 7,5 cm długości, czyli tyle, co dojrzała brzoskwinia! Dobrze mu w twoim brzuchu, lubi figle, fikołki i ciągle jest w ruchu - bezczynność wytrzymuje przez maksymalnie 15 minut! Zaczynają tworzyć się struny głosowe, które przydadzą się dziecku do płaczu po drugiej stronie brzucha! Co porabia maluszek w twoim brzuchu?
  • uwielbia ssać swój kciuk;
  • robi śmieszne miny;
  • wyrabia odruch szukania piersi;
  • do dziecka docierają już także dźwięki.

Zdrowie – ważne badania

Jeśli twoje rozdrażnienie i złość nie mijają, a do tego czujesz się nadal pozbawiona energii i ciągle zmęczona, zbadaj hormony tarczycy, żeby sprawdzić, czy nie cierpisz na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Między 11-14 tygodniem ciąży czeka cię pierwsze obowiązkowe badanie USG – to miła chwila!

Rada na 13. tydzień ciąży

Nie zapominaj o zdrowej diecie – jest ważna nie tylko ze względu na zdrowie twoje i dziecka, ale przynosi też ulgę w różnego rodzaju dolegliwościach ciążowych. Jeśli zaniepokoi cię szybkie bicie serca, usiądź i odpocznij. Postaraj się zrelaksować i odprężyć, stres tylko pogorszy sprawę. Na każdej wizycie kontrolnej lekarz będzie sprawdzał twoje ciśnienie, żeby nie przegapić niczego niepokojącego.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy