GRY
 
 

Co się dzieje w 15. tygodniu ciąży? [WIDEO]

W 15. tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości aromatycznej pomarańczy. Mogą dokuczać ci zawroty głowy i krwotoki z nosa. Co jeszcze wydarzy się w tym tygodniu?

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

W 15. tygodniu ciąży twoje dziecko zwiększa swoją masę mięśniową i szybko przybiera na wadze. Coraz bardziej przypomina dzidziusia! Twoja macica uniosła się już ponad spojenie łonowe i przestała uciskać na pęcherz moczowy. Z powodu hormonów i obrzęku śluzówki mogą zdarzać ci się teraz krwotoki z nosa.

Jak rozwija się ciąża?

W 15. tygodniu ciąży możesz zauważyć, że masz problem z dopięciem dżinsów! To nawet nie kwestia dużego brzucha, co miejsca, w którym ułożone jest dziecko na tym etapie ciąży. Pora poznać sprytne ciążowe triki modowe i zakupić elastyczny pas ciążowy, który estetycznie zakryje niedopięte spodnie czy odsłonięte plecy.

Z mniej przyjemnych rzeczy, mogą ci się teraz zdarzać:
  •  krwawienia z nosa
  • i zawroty głowy, szczególnie przy gwałtownych zmianach pozycji.
Wszystko przez hormony i wzrost ciśnienia krwi. Oszczędzaj się i spokojnie wstawaj z łóżka lub krzesła.

Waga i rozwój dziecka

Twoje dziecko jest nadal ułożone dość nisko, tuż nad spojeniem łonowym. Ma 11 cm i waży od 56 do 80 gramów, co oznacza, że jest już wielkości pomarańczy! Spędza dużo czasu połykając wody płodowe – bardzo dobrze, przyda mu się to do ssania mleka po drugiej stronie brzucha. Dziecko potrafi już poruszać paluszkami rąk i stóp, a jego twarz coraz bardziej przypomina buzię dziecka, skóra natomiast nadal jest cienka i przezroczysta, widać przez nią naczynia krwionośne.

Sprawdź więcej w kalendarzu ciąży.

Zdrowie - ważne badania

W tym tygodniu nie musisz robić żadnych szczególnych badań, chyba że akurat wypada ci wizyta kontrolna u ginekologa, wtedy oczywiście musisz zrobić:
  • morfologię
  • i badanie moczu.
15. tydzień ciąży to dobry moment na wizytę u stomatologa, to bardzo ważne dla zdrowia (twojego i dziecka), aby w ciąży dbać o zdrowe zęby.

Rady na 15. tydzień ciąży

Kontroluj, co jesz, pomoże ci to w utrzymaniu prawidłowej wagi. Jeśli okaże się, że masz próchnicę, koniecznie wylecz zęby. Próchnica u mamy może skończyć się przedwczesnym porodem.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu