Co się dzieje w 19. tygodniu ciąży? [WIDEO]

W 19. tygodniu ciąży twoje dziecko ma już 15 cm i waży 250 g. Sprawdź, jakie zmiany zachodzą teraz w twoim ciele i u dziecka oraz na co powinnaś uważać. To już prawie połowa ciąży!

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

W 19. tygodniu ciąży zniknęły dolegliwości, możesz – jeśli masz ochotę – w pełni cieszyć się seksem i wyjechać na urlop. Zwróć uwagę na pielęgnację okolic intymnych – są teraz bardziej podatne na powstanie stanów zapalnych i infekcji. Wyjaśniamy, co dzieje się w twoim ciele w 19. tygodniu ciąży, jakie emocje możesz teraz odczuwać i o czym powinnaś pamiętać. 

Jak rozwija się ciąża?

Nabrałaś niezwykłej ochoty na seks w 19. tygodniu ciąży? Lekarze ten wzrost popędu w połowie ciąży tłumaczą zwiększonym przepływem krwi przez okolice miednicy, który poprawia jej wrażliwość na bodźce. Jeśli ginekolog nie zalecił ci wyraźnych ograniczeń, wykorzystajcie ten czas na wzmacnianie bliskości. Później, gdy zajmą was obowiązki związane z pojawieniem się dziecka, może być o nią trudniej. 
Uważaj na przebarwienia latem – opalanie bez kremu z filtrem może skończyć się trudną do zlikwidowania ostudą ciążową

Waga i rozwój dziecka

Ciało dziecka zaczyna pokrywać maź płodowa – biała substancja, która chroni skórę przed zmacerowaniem i pomarszczeniem się wskutek stałego kontaktu jej z płynem owodniowym. Intensywnie rozwijają się zmysły malucha: w 19. tygodniu ciąży dziecko już słyszy bicie twojego serca i inne dźwięki w twoim ciele, np. szum twojej krwi przepływającej przez żyły.
Dziecko dużo się rusza – robi fikołki, obroty, kopie. Takie treningi świetnie wzmacniają stawy i mięśnie.

Zdrowie – ważne badania

Pamiętaj o comiesięcznych badania krwi oraz moczu. Jak zwykle odwiedź też lekarza prowadzącego ciążę, który zmierzy ci ciśnienie i zważy cię. Wykonaj wszystkie zlecone badania i pokaż wyniki ginekologowi.

Rada na 19. tydzień ciąży

Koniecznie wciąż zażywaj kwas foliowy w dawce 0,6 mg/dzień. Jest potrzebny do zdrowego rozwoju układu nerwowego dziecka, bo zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej (m.in. bezmózgowia i rozszczepu kręgosłupa).
Uważaj na okolice intymne – zarówno brak higieny, jak i jej nadmiar mogą prowadzić do powstania infekcji. Objawy grzybicy pochwy:
  • białe upławy, widoczne na bieliźnie
  • świąd w okolicy pochwy
  • pieczenie i ból
  • gęsta, przypominająca twaróg wydzielina na bieliźnie, często o ostrym zapachu
  • rozpulchnienie i wyraźne zaczerwienienie błony śluzowej sromu.

Zobacz też:
Wegetarianizm a ciąża
Kalendarz ciąży: 37. tydzień [WIDEO]
5. miesiąc ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Upał w ciąży

Dieta przyszłej mamy