Co się dzieje w 29. tygodniu ciąży? [WIDEO]

W 29. tygodniu ciąży czujesz, że dziecko nie kopie, ale się rozpycha w ciasnym brzuchu. Co dzieje się z twoim ciałem w tym tygodniu i na co powinnaś zwrócić uwagę? Zobacz nasz film!

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Twoje dziecko w 29 tygodniu ciąży ma coraz mniej miejsca na fikołki, mniej kobie, a bardziej się rozpycha. Ty uważaj na pajączki, żylaki i opuchliznę nóg – mogą być niebezpieczne. Co jeszcze dzieje się w 29 tygodniu ciąży?


Jak rozwija się ciąża?

W 29. tygodniu ciąży możesz czuć się coraz bardziej i coraz częściej zmęczona. Przecież dziecko cały czas rośnie i dźwigasz przecież coraz więcej kilogramów. Duży brzuch może też utrudniać wysypianie się.
Jeśli prowadzisz intensywny tryb życia, zwolnij tempo i zamień fitness na jogę w ciąży lub spacery. 

Waga i rozwój dziecka

Dziecko w 29. tygodniu ciąży waży około półtora kilograma i mierzy 43 cm – ma jeszcze przed sobą dużo pracy, jeśli chodzi o wzrost i tycie. 
Narządy dziecka są już dobrze rozwinięte. Głównie teraz maluch gromadzi tkankę tłuszczową, która po porodzie zapewni mu ochronę przed zimnem. 

Zdrowie – ważne badania

Zadbaj o skierowania na zalecane w tym tygodniu ciąży badania lub upewnij się, że już je zrobiłaś: przeciwciała odpornościowe anty Rh czy HBS (dzięki temu badaniu można stwierdzić, czy przyszła mama nie jest zakażona wirusem HBV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu B, czyli żółtaczkę).

Rada na 29. tydzień ciąży

Uważnie obserwuj swoje nogi – długotrwałe obrzęki mogą powodować żylaki. Staraj się jak najwięcej wypoczywać leżąc z nogami uniesionymi do góry. 

Zobacz też: Dobra przemiana materii w ciąży? To możliwe! 

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy