Co się dzieje w 3. tygodniu ciąży? [WIDEO]

Tak naprawdę dopiero teraz doszło do zapłodnienia. Dzięki ruchowi wypustek na śluzówce zarodek powoli jest transportowany w kierunku macicy, gdzie nastąpi implantacja. Zobacz nasz film!

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Lekarze za 1. tydzień ciąży uznają początek ostatniego cyklu, czyli 1. dzień miesiączki, ale do zapłodnienia tak naprawdę dochodzi dopiero w 3. tygodniu.

Jak rozwija się ciąża?

W wyścigu do jajeczka weźmie udział około 250 milionów plemników! Wygra ten, który będzie najsilniejszy, najlepszy i najszybszy. Na tym etapie najpewniej nie poczujesz żadnych objawów ciąży, ale organizm już wie, że coś się dzieje. Niektóre panie twierdzą, że zaledwie tydzień po zapłodnieniu częściej czuja potrzebę skorzystania z toalety, stają się wrażliwsze na zapachy i smaki, czy czują mrowienie w piersiach.

Waga i rozwój dziecka

Zaraz po zapłodnieniu zygota rozpoczyna swoją drogę przez jajowód do macicy, gdzie nastąpi implantacja zarodka. 4-5 dni po zapłodnieniu twoje dziecko będzie miało postać maleńkiej, pustej w środku kuli, zwanej blastocystą. 6-7 dni po zapłodnieniu dziecko liczy już około 100 komórek, a te rozpoczynają specjalizację.

Zdrowie – ważne badania

Jest jeszcze za wcześnie na test ciążowy. Pamiętaj jednak, że już powinnaś o siebie zadbać. Stres może utrudniać zajście w ciążę, poszukaj skutecznych metod relaksacji i uprawiaj sport. 

Rada na 3. tydzień ciąży

Jeśli planujesz ciążę, na tym etapie nie będziesz wiedzieć jeszcze, czy się udało. Mimo to warto przyjąć takie same zasady jak w ciąży. Zwróć uwagę na to, co jesz i wyeliminuj używki. Koniecznie przyjmuj kwas foliowy (ok. 0,4 mg dziennie).

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy