Co się dzieje w 5. tygodniu ciąży? [WIDEO]

W 5. tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości kryształka soli. Sprawdź, jakie zmiany zachodzą teraz w twoim ciele i u dziecka oraz na co powinnaś uważać.

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Od 5. tygodnia ciąży u zarodka powstają podstawowe organy, m.in. mózg. Ten okres nazywa się organogenezą. Głowa dziecka w 5. tygodniu ciąży stanowi połowę całego jego ciała, zaczyna tworzyć się szczęka i zawiązki zębów mlecznych. Wyjaśniamy, co dzieje się w twoim ciele w 5. tygodniu ciąży, jakie emocje możesz teraz odczuwać i o czym powinnaś pamiętać.

Jak się rozwija ciąża?

Minął termin miesiączki, a okresu nadal brak. To może być znak, że jesteś w ciąży! Jeśli tak jest, możliwe, że masz już pierwsze oznaki ciąży. Możesz już zacząć odczuwać pierwsze objawy ciąży:
  • zmęczenie i senność
  • tkliwość i bolesność piersi
  • gwałtowne zmiany nastroju
W jednej minucie jesteś uskrzydlona, a w drugiej przygnębiona — to przez hormony ciążowe. Możesz teraz inaczej odczuwać smaki i zapachy, a poranna kawa smakuje ci jak nigdy dotąd... albo wręcz przeciwnie!

Waga i rozwój dziecka

Zarodek zadomowił się już w macicy, a pod koniec 5. tygodnia ciąży będzie miał 2 mm. To tyle, co kryształek soli! Intensywnie rozwija się układ nerwowy twojego dziecka, zaczyna pracować mózg, a na twarzy widać już oczka i usta, tworzą się też język i szczęka.

Zdrowie – ważne badania

Już teraz zrób rekonesans i wybierz lekarza, który będzie prowadził twoją ciążę. Podczas wizyty założy ci kartę ciąży – przynoś ją na każdą kolejną wizytę i koniecznie zabierz ze sobą do szpitala, gdy będziesz rodzić. Podczas twojej pierwszej wizyty w ciąży lekarz lub położna zmierzą ci ciśnienie krwi i zważą cię. Spodziewaj się tych czynności na każdej ciążowej wizycie u lekarza!

Rada na 5. tydzień ciąży

Koniecznie zażywaj kwas foliowy w dawce 0,6 mg/dzień. Jest potrzebny do zdrowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Co prawda tę ważną witaminę z grupy B (zwaną również folacyną albo wit. B9) przyjmujesz wraz z pożywieniem, np. z roślin liściastych, jednak w tej formie kwas foliowy jest gorzej przyswajalny. To dlatego lekarze zalecają suplementy z kwasem foliowym, który zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej u dziecka (m.in. bezmózgowia i rozszczepu kręgosłupa).

Zobacz też:

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy