GRY
 
 

Co się dzieje w 6. tygodniu ciąży? [WIDEO]

W 6. tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości ziarenka granatu, ma już głowę i ... ogonek. Sprawdź, co dzieje się w twoim ciele i jakie badania powinnaś teraz wykonać!

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (39)

6. tydzień ciąży to ważny czas dla twojego dziecka. Jest teraz szczególnie narażone na szkodliwe czynniki środowiskowe. Pamiętaj o regularnym zażywaniu kwasu foliowego i witaminy D! Mogą cię teraz męczyć mdłości, możesz też odczuwać bóle brzucha. Sprawdź, co się dzieje w twoim ciele w 6. tygodniu ciąży, jak rozwija się dziecko i o czym powinnaś teraz szczególnie pamiętać.

Co się zmienia u ciebie w 6. tygodniu ciąży?

Twoje ciało produkuje teraz więcej progesteronu, co ma swoje plusy, ale i minusy — progesteron buduje naczynia krwionośne w ścianie macicy, ale powoduje też mdłości ciążowe (powinny skończyć się ok. 12 tygodnia ciąży). Możesz teraz odczuwać bóle podbrzusza, które raczej nie stanowią zagrożenia, jeśli nie towarzyszą im skurcze lub plamienia.

Jak rozwija się płód w 6. tygodniu ciąży?

W 6. tygodniu ciąży rozpoczyna się okres zarodkowy, a twoje dziecko jest wielkości ziarenka granatu! U płodu widać już głowę i... ogonek! Powstaje nosek, zalążki rączek i pierwotna forma nerek. Serduszko twojego dziecka zaczyna właśnie pompować krew. Podczas badania USG możesz dostrzec na ekranie monitora pulsującą kropkę – to właśnie serduszko! Możesz też usłyszeć jego bicie.

Najbliższe badania

Zbadaj grupę krwi, lekarz wpisze ją do kart ciąży. Ta informacja jest potrzebna do określenia ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego, który może wystąpić, kiedy mama ma grupę krwi Rh-, a tata Rh+. Poza tym lekarze i personel medyczny muszą znać twoją grupę krwi podczas porodu.

O tym pamiętaj!

Jeśli masz poranne mdłości, nie bierz leków przeciwwymiotnych bez konsultacji z lekarzem prowadzącym twoją ciążę. Jedz mało, ale często – to pomaga przy mdłościach. Koniecznie odstaw używki! Nie tylko alkohol i papierosy, ale też leki i nadmiar kawy!

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu