Co się dzieje w 6. tygodniu ciąży? [WIDEO]

W 6. tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości ziarenka granatu, ma już głowę i ... ogonek. Sprawdź, co dzieje się w twoim ciele i jakie badania powinnaś teraz wykonać!

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

6. tydzień ciąży to ważny czas dla twojego dziecka. Jest teraz szczególnie narażone na szkodliwe czynniki środowiskowe. Pamiętaj o regularnym zażywaniu kwasu foliowego i witaminy D! Mogą cię teraz męczyć mdłości, możesz też odczuwać bóle brzucha. Sprawdź, co się dzieje w twoim ciele w 6. tygodniu ciąży, jak rozwija się dziecko i o czym powinnaś teraz szczególnie pamiętać.

Jak rozwija się ciąża?

W 6. tygodniu ciąży rozpoczyna się okres zarodkowy. Twoje ciało produkuje teraz więcej progesteronu, co ma swoje plusy, ale i minusy — progesteron buduje naczynia krwionośne w ścianie macicy, ale powoduje też mdłości ciążowe (powinny skończyć się ok. 12. tygodnia). Możesz teraz odczuwać bóle podbrzusza, które raczej nie stanowią zagrożenia, jeśli nie towarzyszą im skurcze lub plamienia.

Waga i rozwój dziecka

Dziecko jest wielkości ziarenka granatu! Widać już głowę i... ogonek! Powstaje nosek, zalążki rączek i pierwotna forma nerek. Serduszko płodu zaczyna właśnie pompować krew. Podczas badania USG możesz dostrzec na ekranie monitora pulsującą kropkę – to właśnie serduszko! Możesz też usłyszeć jego bicie.

Zdrowie – ważne badania

Zbadaj swoją grupę krwi, lekarz wpisze ją do karty ciąży. Ta informacja jest potrzebna do określenia ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego, do którego może dojść, kiedy mama ma grupę krwi Rh-, a tata Rh+. Poza tym lekarze i personel medyczny muszą znać twoją grupę krwi podczas porodu.

Rada na 6. tydzień ciąży

Jeśli masz poranne mdłości, nie bierz leków przeciwwymiotnych bez konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Jedz mało, ale często – to pomaga przy mdłościach. Koniecznie odstaw używki! Nie tylko alkohol i papierosy, ale też leki i nadmiar kawy!

Więcej o 6 tygodniu czytaj w Kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy