Co się dzieje w 7. tygodniu ciąży? [WIDEO]

W 7. tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości borówki, ma już zarys nosa i zaczątki ust. Sprawdź, co dzieje się w twoim ciele i o czym powinnaś teraz szczególnie pamiętać!

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

7. tydzień ciąży to czas intensywnego wzrostu płodu – teraz rośnie aż o 1 mm dziennie! To także trudny okres dla ciebie – nadal jesteś zmęczona i senna, masz huśtawki nastroju, a do tego mogą męczyć cię mdłości. Sprawdź, jak przebiega rewolucja w twoim ciele w 7. tygodniu ciąży i jakie badania powinnaś teraz zrobić.

Jak rozwija się ciąża?

Chociaż nadal dopinasz dżinsy i wciąż nie widać, że jesteś w ciąży, czujesz to wyraźnie, szczególnie przez huśtawkę nastrojów, która dokucza ci każdego dnia. W jednej chwili potrafisz przejść od stanu uskrzydlającej radości do prawdziwych głębin przygnębienia lub obezwładniającej złości. Być może niepokoi cię to, bo nie poznajesz sama siebie. Spokojnie, to tylko (i aż!) hormony.

One odpowiadają też za to, że mogłabyś przesypiać całe dni, nie masz energii, a na dodatek ciągle musisz chodzić do toalety... oczywiście najczęściej chce ci się siku nocą, co wcale nie pomaga na uczucie permanentnego niewyspania! I jeszcze te poranne mdłości… Nie martw się, jeszcze trochę i odczujesz przypływ sił witalnych!

Możesz też odczuwać problemy z koncentracją i zawroty głowy. Jeśli tak jest, koniecznie sprawdź, czy nie masz anemii! Już teraz koniecznie zadbaj o dietę bogatą w żelazo: jedz czerwone mięso, chrup pestki słonecznika i dyni, jedz orzechy oraz warzywa strączkowe. Świetnym źródłem żelaza są też kakao, sok z buraka i napar z pokrzywy.

Waga i rozwój dziecka

Twoje dziecko każdego dnia rośnie o 1 mm, jest już wielkości borówki lub małego orzeszka. W 7. tygodniu ciąży widać już zalążki oczu i ust, tworzą się jego stópki, nóżki, a nawet palce u rąk! Twoje dziecko może już nawet poruszać paluszkami, dzięki mięśniom (na razie wciąż nie mają kości!). To teraz dzieją się też ważne rzeczy w mózgu płodu: powstają wypustki zalążków nerwów wzrokowych. A te dwie czarne plamki po bokach głowy to początek oczu.

Zdrowie – ważne badania

Jeśli jesteś coraz bardziej zmęczona, zrób już teraz morfologię krwi, żeby sprawdzić, czy nie masz niedokrwistości. Anemia to częsta przypadłość w ciąży. Jeśli okaże się, że masz niedobór żelaza, twój lekarz przepisze ci najprawdopodobniej tabletki z żelazem oraz zaleci odpowiednią dietę. Nie martw się, te leki są bezpieczne w ciąży. Mogą jednak niestety prowadzić do zaparć.

Rada na 7. tydzień ciąży

Jeśli zaobserwujesz krwawienie lub plamienie w ciąży, idź do lekarza. To może być zagnieżdżający się zarodek, ale trzeba wykluczyć potencjalne problemy, np. z łożyskiem. W 7. tygodniu ciąży pamiętaj o wyrabianiu w sobie dobrych nawyków żywieniowych. Odżywiaj się zdrowo, by pięknie wyglądać, nie mieć zgagi i dobrze się czuć!

Więcej o 7. tygodniu czytaj w Kalendarzu rozwoju ciąży tydzień po tygodniu

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy