Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.
Kobieta może zajść w ciążę w ciągu niemal całego cyklu miesiączkowego. Warto wiedzieć, że zapłodnienie jest możliwe także po miesiączce, a czasem nawet w trakcie okresu. Nasz ekspert, dr Anetta Karwacka, ginekolog położnik, tłumaczy, kiedy najszybciej można zajść w ciążę, jak obliczyć dni płodne oraz kiedy kobieta na pewno nie zajdzie w ciążę.

Kiedy można zajść w ciążę?

Najłatwiej zajść w ciążę w dni płodne. Dni płodne w cyklu miesiączkowym to czas, w którym podczas współżycia zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne, bo w organizmie kobiety dochodzi do owulacji. Nie wszystkie dni płodne dają jednak identyczne szanse na poczęcie. Najlepsze dni na zajście w ciążę to:
  • dzień przed owulacją
  • dzień owulacji

Wynika to z faktu, iż plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, a komórka jajowa po owulacji przeżywa 8-12 godzin.
Największa szansa na zapłodnienie jest wtedy, gdy świeża partia nasienia oczekuje już na owulującą komórkę jajową w bańce jajowodu. Wynika z tego, że najłatwiej zajść w ciążę, współżyjąc 1-2 dni przed owulacją.

Jak rozpoznać dni płodne w cyklu miesiączkowym?

Rozpoznanie dni płodnych może być trudne, zwłaszcza jeśli kobieta nie zna dobrze swojego cyklu miesiączkowego albo objawy subiektywne owulacji nie występują w każdym cyklu. Aby nauczyć się rozpoznawać dni, w których najłatwiej zajść w ciążę, warto prowadzić obserwację swojego ciała i odczuć na różnych etapach cyklu:
  • kontrolować śluz płodny wyprzedzający owulację
  • zwracać uwagę na ból brzucha w dniu okołoowulacyjnym
Pamiętaj, że owulacja powinna występować ok. 14 dni przed spodziewaną miesiączką (tyle średnio trwa faza lutealna cyklu). Zakładając więc, że kobieta ma cykle regularne i 28-dniowe, owulacja nastąpi u niej ok. 14. dnia cyklu. Jeśli cykle są dłuższe, np. 32-dniowe, owulacja wystąpi ok. 18. dnia cyklu. 

Czy kalkulator dni płodnych obliczy, kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Internetowy kalkulator dni płodnych może być bardzo pomocny, zwłaszcza na początku starań o ciążę oraz u kobiet z regularnymi cyklami. Kobiety, które długo i bezskutecznie starają się o dziecko, powinny zaś monitorować owulację za pomocą badań USG i wspomagać się badaniami hormonalnymi.

Kiedy nie można zajść w ciążę?

Kobieta nie może zajść w ciążę, jeśli nastąpiła już u niej owulacja, a komórka jajowa obumarła (ok. 4 dni po owulacji). Zajście w ciążę jest także właściwie niemożliwe w czasie miesiączki. Jeśli kobieta ma regularne cykle, a owulacja następuje ok. 14. dnia cyklu, plemniki nie będą w stanie przeżyć tak długo w drogach rodnych kobiety i dotrwać do jajeczkowania.

Czy można zajść w ciążę w trakcie okresu?

Mimo że zajście w ciążę w czasie fizjologicznej miesiączki jest mało prawdopodobne, istnieją dwie sytuacje, w których współżycie w trakcie okresu może doprowadzić do ciąży:
  • jeśli kobieta ma bardzo krótkie cykle miesiączkowe i owulacja nastąpi krótko po okresie
  • jeśli kobieta ma bardzo długie cykle miesiączkowe i krwawienie okołoowulacyjne jest przez nią interpretowano jako krwawienie miesiączkowe

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy