Kalendarz pylenia roślin 2019
fot. Panthermedia

Kiedy pylą trawy i drzewa? Kalendarz pylenia roślin dla małego alergika

Sezon pylenia już się rozpoczął i może być bardzo intensywny. Wydrukuj kalendarz pylenia na ten rok rok i sprawdź, kiedy pylą rośliny, które uczulają dziecko.
Katarzyna Pinkosz
Kalendarz pylenia roślin 2019
fot. Panthermedia
Alergia na pyłki może objawiać się katarem, kaszlem, łzawieniem oczu, a nawet lekko podwyższoną temperaturą. Objawy alergii wziewnej do złudzenia przypominają infekcję i często są z nią mylone: dzieci bardzo często dostają leki jak przy infekcji, które nie pomagają, bo przyczyną problemów jest alergia. Sprawdź, jak się objawia i skorzystaj z naszego kalendarza pylenia roślin, aby poznać aktualne stężenie pyłków w powietrzu.

Jak się objawia alergia?

Alergię na pyłki jest najczęstszą alergią u dzieci: ma ją nawet 40% dzieci – wynika z badań. Bardzo często alergia na pyłki u dzieci nie jest rozpoznana i mylona z typową infekcją. Tymczasem typowe objawy alergii na pyłki mogą mieć już niemowlęta.
Alergia na pyłki jest typową alergią wziewną, dlatego atakuje ona głównie drogi oddechowe oraz oczy. Typowe objawy to:
  • katar: czasem jest to katar lejący się, czasem zatykający,
  • łzawienie i swędzenie oczu, alergiczne zapalenie spojówek,
  • kaszel,
  • podwyższenie temperatury ciała.
Objawy alergii czasem dotyczą też skóry (wysypka), a także przewodu pokarmowego (bóle brzucha).
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w kwietniu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, jakie pyłki unoszą się w powietrzu w kwietniu i nie daj się zaskoczyć.

Alergia czy przeziębienie?

Objawy alergii na pyłki i infekcji są podobne. Dla alergii często charakterystyczne jest to, że objawy pojawiają się nagle, np. po wyjściu na dwór. Dziecko najgorzej czuje się na dworze, gdzie stężenie pyłków jest największe. Łzawią mu i swędzą oczy.

Gdy dziecko swędzą i łzawią oczy, przecieraj mu je często zimną wodą. Pomagają też chłodne okłady. Do nosa zakraplaj dziecku preparaty z wodą morską. Po powrocie ze spaceru umyj dziecko, zmień mu ubranie, a najlepiej całe dziecko wykąp, by pozbyć się uczulających pyłków. Jeśli to nie pomaga, idź z dzieckiem do lekarza, najlepiej do alergologa. Zaleci leki, które złagodzą objawy. Po sezonie pylenia może też zalecić wykonanie testów alergicznych, sprawdzających, na co dziecko jest uczulone.

Kalendarz pylenia

Jeśli wiesz, na jakie pyłki drzew, traw dziecko jest uczulone (albo podejrzewasz), sprawdź kalendarz alergika. W okresie największego pylenia uczulającej rośliny, staraj się wychodzić z dzieckiem na spacer rano lub wieczorem, a najlepiej po deszczu, gdy stężenie uczulających pyłków w powietrzu jest najmniejsze.

Wydrukuj aktualny kalendarz pylenia:

schemat żywienia niemowląt, rozszerzanie diety niemowlaka, karmienie niemowlaka
  [content:0_26057,8_1495,0_26598,0_25178:CMNews]
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pielęgnacja niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka