Szczepienia chronią dziecko przed poważnymi chorobami

Kalendarz szczepień na 2013 r. - ważne zmiany!

Szczepienia obowiązkowe chronią dziecko przed poważnymi chorobami, np. gruźlicą czy polio. Warto jednak do obowiązkowych dołączyć jeszcze szczepienia zalecane, choćby te dwa: przeciw pneumokokom i ospie. Uwaga! Od 1 stycznia 2013 r. w szczepieniach zalecanych trochę się zmieniło!
Szczepienia chronią dziecko przed poważnymi chorobami

1. Pierwsza ważna zmiana dotyczy szczepienia przeciw pneumokokom. Szczepionka chroniąca przed chorobami pneumokokowymi (np. zapaleniem płuc) będzie bezpłatna i obowiązkowa dla wszystkich wcześniaków urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz z masą urodzeniową poniżej 2500 g. Dla zdrowych, urodzonych w terminie dzieci szczepionka nadal jest nieobjęta refundacją i trzeba będzie za nią płacić (ok. 300 zł za jedną dawkę).

Sprawdź, jak wygląda kalendarz szczepień obowiązkowych dla dziecka.


2. Nowością jest także bezpłatne szczepienie przeciw ospie dla dzieci poniżej 3. roku życia, chodzących do żłobka i klubów malucha. Aby uzyskać darmową szczepionkę, wystarczy przedstawić w przychodni zaświadczenie o tym, że dziecko chodzi do żłobka albo klubu malucha. Uwaga! Przedszkolaki nie są objęte darmowymi szczepieniami przeciw ospie, dobrze jednak jest je zaszczepić, zwłaszcza dzieci, które mają alergią albo atopowe zapalenie skóry.

Poznaj najpopularniejsze (i najszkodliwsze!) mity o ospie wietrznej

3. Nowe zalecenia dotyczą także szczepienia przeciw grypie.
W kalendarzu szczepień na 2013 r. nie ma już wskazań, aby przeciw grypie szczepić zdrowe dzieci. Badania wykazały, że szczepienie przeciw grypie przed drugimi urodzinami nie jest zbyt skuteczne (byłoby, gdyby objęto nim całą populację dzieci). Szczepionkę warto jednak podać maluchom z astmą, cukrzycą czy chorobami nerek.
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy