GRY
 
 

Kalendarz szczepień niemowlaka

Szczepienia dla dzieci podzielono na dwa rodzaje: obowiązkowe i zalecane. Z jakich warto skorzystać? Wszystkiego dowiesz się z naszego kalendarza.

lekarz, niemowlę, badanie
Pierwsze 24 godziny życia

SZCZEPIENIA OBOWIĄZKOWE, BEZPŁATNE:
- Gruźlica (pierwsza dawka).
- Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B – pierwsza dawka).

2. miesiąc

SZCZEPIENIA OBOWIĄZKOWE, BEZPŁATNE:
- Wirusowe zapalenie wątroby typu B (druga dawka).
- Błonica, krztusiec i tężec (DTP – pierwsza dawka). Możesz kupić lepszą, nowocześniejszą, bezkomórkową szczepionkę przeciw krztuścowi połączoną z preparatami przeciw błonicy i tężcowi (cena wynosi ok 60 zł). Jest lepiej tolerowana przez organizm malca i rzadziej wywołuje odczyny poszczepienne.
- Hib (haemophilus influenzae typu b – dawka pierwsza). Ta bakteria atakuje głównie dzieci od urodzenia do piątego roku życia. Może powodować zarówno łagodne zakażenia (np. zapalenia gardła i ucha środkowego),
jak i ciężkie choroby, np. posocznicę (zakażenie całego organizmu) lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

SZCZEPIENIA ZALECANE, PŁATNE:
- Pneumokoki (dawka pierwsza). To groźne bakterie, które u małych dzieci mogą powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, płuc albo sepsę.
PAMIĘTAJ! Możesz wykupić skojarzoną pięcioskładnikową szczepionkę (w aptece na receptę lub w punkcie szczepień). W jednej strzykawce są dawki przeciw błonicy, krztuścowi, tężcowi, zakażeniom wywoływanym przez bakterię Hib i polio. Koszt: ok. 130–150 zł.
- Rotawirusy (dawka pierwsza). Rotawirusy to drobnoustroje wywołujące biegunkę połączoną z wymiotami i gorączką (ta infekcja może prowadzić do niebezpiecznego odwodnienia). Szczepionka przeciw rotawirusom podawana jest doustnie. Koszt: ok. 300 zł.

Zobacz też: Kalendarz szczepień

Przełom 3. i 4. miesiąca (6–8 tygodni po ostatnim szczepieniu)

SZCZEPIENIA OBOWIĄZKOWE, BEZPŁATNE:
- Błonica, krztusiec i tężec (dawka druga).
- Polio (dawka pierwsza).
- Hib – haemophilus influenzae typu b (dawka druga).
Pamiętaj! Aby oszczędzić malcowi bólu podczas szczepienia, użyj znieczulającego kremu Emla. W miejscu wkłucia (uzgodnij to w poradni) pół godziny przed szczepieniem nałóż krem i naklej plasterek, który jest dołączony do tubki. Możesz też zamiast kremu użyć znieczulającego plasterka.

SZCZEPIENIA ZALECANE, PŁATNE:
- Pneumokoki (dawka druga). Niemowlętom, które zaczęły cykl szczepienia przed 6. miesiącem, podaje się trzy dawki w odstępie minimum jednego miesiąca i czwartą w drugim roku życia. Koszt: 300 zł.
- Rotawirusy (dawka druga). Podaje się ją cztery tygodnie po zaszczepieniu pierwszą dawką. Cały cykl szczepienia przeciw rotawirusom trzeba zakończyć przed 24. tygodniem życia dziecka. Koszt: 300 zł.

5–6. miesiąc

SZCZEPIENIA OBOWIĄZKOWE, BEZPŁATNE:
- Błonica, krztusiec i tężec (dawka trzecia).
- Polio (dawka druga).
- Hib (dawka trzecia).
Pamiętaj! Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki można wydłużyć o 2–3 miesiące.

SZCZEPIENIA ZALECANE, PŁATNE:
- Pneumokoki (dawka trzecia). Koszt: ok. 300 zł.
PAMIĘTAJ! Możesz wykupić skojarzoną pięcioskładnikową, taką samą jak w 2. miesiącu życia dziecka.
Redakcja poleca: Jak szczepionki są badane, zanim zostaną wprowadzone na rynek? [WIDEO]
Rodzice często obawiają się, że szczepionki są eksperymentem, a dopiero po latach okaże się, jakie naprawdę wywołały skutki. Dlatego zapytaliśmy prof. Ewę Augustynowicz, jak badane są szczepionki i czy odpowiadają za to tylko producenci?
Doładuj
Przeładuj