szczepienie dzieci
fot. AdobeStock

Jest nowy kalendarz szczepień na 2019 r.! Co się zmienia?

Nowy kalendarz szczepień na 2019 rok jest już opublikowany. Są w nim dwie ważne zmiany. Pierwsza dotyczy noworodków, druga – przedszkolaków.
Katarzyna Pinkosz
szczepienie dzieci
fot. AdobeStock
Do kalendarza szczepień na 2019 rok nie wprowadzono żadnej nowej szczepionki. Ważną zmianą jest jednak przesunięcie szczepienia przeciw gruźlicy oraz przeciw odrze, śwince i różyczce.

Szczepienie przeciw gruźlicy: przed wypisem dziecka ze szpitala

Do tej pory dziecko było szczepienie przeciw gruźlicy w pierwszych 24. godzinach życia. Obecnie szczepienie będzie możliwe później, jednak jeszcze zanim dziecko zostanie wypisane ze szpitala do domu.
Eksperci tłumaczą konieczność zaszczepienia dziecka jeszcze w trakcie pobytu w szpitalu ryzykiem zakażenia gruźlicą po wyjściu ze szpitala. W Polsce nadal zachorowania na gruźlicę występują na tyle często, że istnieje ryzyko zakażenia od osoby chorej. Eksperci zwracają też uwagę na niedostateczną wyszczepialność osób przyjeżdżających do Polski, zwłaszcza zza wschodniej granicy, Szczepionka przeciw gruźlicy chroni dziecko przed najcięższymi postaciami gruźlicy, np. gruźliczego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Redakcja poleca: W Norwegii szczepi się dzieci, choć nie ma obowiązku. Jak to możliwe? [WIDEO]
Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dziecka w Niemczech, Francji, także w Polsce. Za to w Norwegii jest odwrotnie: tam rodzice chcą szczepić, choć nie jest to obowiązkowe. Jak to możliwe? I kto ma rację?

Szczepienie odra, świnka, różyczka: 6. rok życia

Od 2019 r. jest przesunięta druga dawka szczepienia przeciw odrze, śwince, różyczce. Pierwszą dawkę (jak do tej pory) dziecko otrzymuje w 13. miesiącu życia, drugą dawkę – w 6. roku życia.
Przesunięcie szczepienia jest podyktowane tym, by dzieci rozpoczynające naukę w szkole były w pełni zabezpieczone przed tymi chorobami.
Dzieci, które już skończyły 6 lat, drugą dawkę dostaną tak jak to było w poprzedniej wersji kalendarza szczepień ochronnych – w 9. roku życia. [content:0_26193,0_25970,0_25174,0_24996:CMNews]

Szczepienie: do decyzji lekarza

Ważną zmianą obowiązującą już od ubiegłego roku jest to, że kalendarz szczepień może zostać zmieniony przez lekarza opiekującego się dzieckiem i dopasowany indywidualnie do potrzeb dziecka. Oznacza to, że lekarz może, z uzasadnionych przyczyn, przesunąć szczepienie na późniejszy okres.
 Zobacz także: Dr Paweł Stefanoff: Czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy