Kiedy wypadają mleczaki? Kolejność wypadania zębów mlecznych i wyrastania zębów stałych

Kiedy wypadają zęby mleczne?
Dzieci cieszą się zwykle pełnym kompletem zębów mlecznych do ok. 6 roku życia (niektóre jeszcze rok dłużej). Wszystkie mleczaki w liczbie 20 sztuk (od jedynek do piątek) mają zwykle dzieci, które idą do przedszkola, czyli około 3. roku życia. Natomiast pod koniec okresu przedszkolnego przychodzi pora na wypadanie zębów mlecznych. Proces ten jest rozłożony na kilka lat. Przez pewien czas dziecko będzie miało w buzi jednocześnie i zęby mleczne, i część zębów stałych.Mleczaki pozostają na swoim miejscu tak długo, jak długo nie zaczną rosnąć zęby stałe. To one wypychają mleczaki. Pierwszym objawem tego procesu jest chwianie się zębów mlecznych.
W jakiej kolejności wypadają mleczaki?
Zęby mleczne wypadają w podobnej kolejności, w jakiej wyrastały. Najpierw dziecko powinno zgubić jedynki dolne i górne, potem dwójki. W dalszej kolejności wypadają trójki i czwórki, a na końcu piątki. Wypadanie zębów mlecznych rozłożone jest na lata. Pierwsze mleczaki dziecko może stracić w wieku około 6 lat, a ostatnie (piątki), dopiero około 12 roku życia.Kalendarz wypadania zębów mlecznych
- dolne, potem górne jedynki – 6, 7 rok życia
- dolne, potem górne jedynki – 7, 8 rok życia
- dolne i górne czwórki – w 9-11 rok życia
- dolne i górne piątki – w 10-12 rok życia
- dolne i górne trójki – 11-12 rok życia
Dzieci, które później rozpoczęły ząbkowanie, mogą również później tracić ząbki. Podane wyżej okresy, w których wypadają mleczaki, są orientacyjne. Jeśli niepokoi cię czas, w jakim twoje dziecko gubi mleczaki, poradź się stomatologa. Małe dziecko powinno chodzić na wizyty kontrole do dentysty co pół roku.
Mleczaki są mniejsze niż zęby stałe. Aby te ostatnie zmieściły się w buzi dziecka, od około 4 roku życia zaczynają rosnąć szczęki dziecka. Między zębami mlecznymi tworzą się wtedy przestrzenie, dzięki którym zęby stałe mają dla siebie miejsce. Czasem jednak szczęka okazuje się za wąska – warto obserwować proces wyrzynania się zębów stałych, aby w porę zapobiegać wadom zgryzu.
Co robić, kiedy dziecku wypadnie ząbek mleczny?
Największe wrażenie robi na dziecku (na rodzicach również) wypadanie pierwszych jedynek. Potem dziecko się przyzwyczaja. Kłopot może pojawić się przy wypadaniu czwórek, które wypychane są przez zęby trzonowe (to bywa bolesne). Wypadaniu mleczaków może towarzyszyć ból czy krwawienie dziąseł i jest to zupełnie normalne. Dziecko może przepłukać usta wodą z solą. Jeśli dziąsło krwawi, można przyłożyć jałowy gazik. Ból pomoże złagodzić zimny okład (również z użyciem namoczonego w zimnej wodzie gazika).
Ząbki mleczne mogą trafić pod poduszkę, skąd zabierze je Wróżka Zębuszka. Dzieci bardzo lubią tę tradycję. U większości maluchów wizja nagrody od Zębuszki szybko przegania dyskomfort spowodowany wypadaniem ząbka.
Kalendarz wyrzynania się zębów stałych
Zobacz, jak ząb po ząbku, wyrastają dziecku zęby stałe.Kiedy rosną dziecku:
- stałe jedynki
- stałe dwójki
- stałe trójki
- stałe czwórki
- stałe piątki
- stałe szóstki
- stałe siódemki
- stałe ósemki
Warto pamiętać, że trzeba dbać zarówno o mleczne,, jak i stałe zęby dzieci. Świetnym rozwiązaniem do zachęty malucha do ich mycia są kolorowe szczoteczki do zębów. Oto kilka polecanych przez nas modeli:
Zobacz też: