ząbkowanie
fot. Fotolia

Kiedy dziecko zacznie ząbkować?

Zastanawiasz się, kiedy twój maluszek błyśnie w uśmiechu swoim pierwszym ząbkiem? Dowiedz się, kiedy możesz się tego spodziewać i w jakiej kolejności wychodzą dziecku ząbki.
ząbkowanie
fot. Fotolia
Już niedługo Twój brzdąc będzie mógł pochwalić się swoim pierwszym ząbkiem. Kiedy możesz się go spodziewać i który ząbek pojawi się najpierw? Poniżej znajdziesz plan ząbkowania, według którego zazwyczaj u większości dzieci pojawiają się mleczaki. Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego kolejność wyrzynania się poszczególnych zębów może być nieco inna.

Ząbkowanie niemowlaka miesiąc po miesiącu

  • 6–10 miesiąc – wtedy powinien pojawić się pierwszy ząbek i zazwyczaj jest to dolna jedynka.
  • 8–12 miesiąc – pojawiają się górne jedynki.
  • 9–13 miesiąc – najpierw wyrzynają się górne dwójki, a wkrótce po ukończeniu przez dziecko roku – ich dolne odpowiedniki.
  • 12–18 miesiąc – pojawiają się górne i dolne czwórki.
  • 15–20 miesiąc – najpierw wyrastają trójki górne, a nieco później  dolne, czyli tzw. kły.
  • 2–3 rok – wtedy pojawiają się ostatnie zęby mleczne, czyli górne i dolne piątki.
 
Ponieważ ząb, aby wydostać się na wierzch, musi przebić dziąsło, może to być bolesne dla dziecka, zwłaszcza przy większych mleczakach, takich jak trójki i czwórki. Dlatego zanim twoja pociecha zacznie ząbkować, warto zaopatrzyć się w preparat, który szybko ukoi ból i przyniesie maluchowi ulgę. Warto sięgnąć po wygodny w użyciu żel, taki jak Dentinox N, który zawiera składniki przeciwbólowe w stężeniu odpowiednim dla dzieci, dzięki czemu szybko łagodzi ból. Wyciąg z kwiatów rumianku działa natomiast przeciwzapalnie i stymuluje gojenie się ran, co sprawi, że brzdąc będzie odczuwał mniejszy dyskomfort i częściej prezentował swoje nowe ząbki w szerokim uśmiechu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy