pierwszy tydzień ciąży
vladdeep/Adobe Stock

1 tydzień ciąży – objawy, zmiany w organizmie

Pierwszy tydzień ciąży to czas, w którym organizm dopiero przygotowuje się do ważnych zmian. Dzięki nim nastąpi zagnieżdżenie się zarodka, a potem intensywny rozwój płodu. Już niedługo wystąpią pierwsze objawy ciąży, zmieni się śluz szyjkowy i temperatura ciała.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


1 tydzień ciąży - od kiedy się liczy?

Pierwszy tydzień ciąży to nieco mylące pojęcie. Czas trwania ciąży nie jest liczony od zapłodnienia, ale od dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki, która poprzedza zapłodnienie. W pierwszym tygodniu ciąży kobieta dopiero czeka na zapłodnienie i nie wie, że zajdzie w ciążę w najbliższym cyklu owulacyjnym − za około 10-18 dni, gdy uwolni się komórka jajowa.

Poniżej omówienie 1 tygodnia ciąży liczonego od pierwszego dnia miesiączki oraz od zapłodnienia.

1 tydzień ciąży po zapłodnieniu

Jeśli liczylibyśmy tygodnie ciąży od momentu poczęcia dziecka, pierwszy tydzień od zapłodnienia to z umownego punktu widzenia 3 tydzień ciąży. W tym czasie zarodek zagnieżdża się w macicy i może wystąpić plamienie implantacyjne. Na tym etapie mogą również być odczuwane pierwsze objawy ciąży.

Objawy ciąży w 1 tygodniu po zapłodnieniu

W 1 tygodniu ciąży od zapłodnienia nie pojawiają się typowe objawy ciążowe jak mdłości i wymioty. Odczucia przyszłej mamy stopniowo będą zmieniać się z tygodnia na tydzień. Niebawem wystąpi tkliwość piersi, bóle w podbrzuszu i wyjątkowe zmęczenie. W pierwszym tygodniu od momentu zapłodnienia można zaobserwować pewne zmiany:

  • wzrost temperatury ciała o kilka kresek. To efekt działania ciążowego hormonu – progesteronu.
  • przezroczysty lub biało-żółty śluz o dość rzadkiej ciągnącej się konsystencji. Pełni on ważną rolę: będzie chronił dziecko przed infekcjami.

1 tydzień ciąży od daty miesiączki

Pierwszy tydzień ciąży od daty ostatniej miesiączki to pierwsze 7 dni cyklu miesiączkowego. Zapisywanie daty pierwszego dnia miesiączki jest bardzo ważne. Lekarz potrzebuje jej do szacowania wieku ciąży i liczenia kolejnych jej tygodni. Pierwszy dzień miesiączki jest przez lekarza liczony jako początek pierwszego tygodnia ciąży.

Co dzieje się w organizmie przyszłej mamy? W czasie miesiączki poziom estrogenów i progesteronu spada. Jest to konieczne, aby błona śluzowa macicy mogła się złuszczyć i zostać wydalona wraz z krwią.

Hormon przysadki mózgowej (FSH) pracuje teraz intensywniej. Pod jego wpływem dojrzewają pęcherzyki jajnikowe, w których znajdują się komórki jajowe. W ten sposób hormony przygotowują organizm do ciąży.

Pierwszy tydzień ciąży liczony od pierwszego dnia miesiączki to faza niepłodna cyklu. Przeciętnie trwa ona od 5 do 7 dni. U kobiet, których cykl trwa 28 dni, między 12 a 16 dniem następuje owulacja, podczas której może dojść do zapłodnienia. Jeśli cykl jest dłuższy lub krótszy, najlepiej skorzystać z kalendarza dni płodnych, aby sprawdzić, kiedy będą największe szanse na poczęcie dziecka. Można też wydrukować kartę obserwacji cyklu miesiączkowego, dzięki której łatwiej kontrolować swoją płodność. 

Co się dzieje z ciałem w 1 tygodniu ciąży?

Niski poziom obu estrogenów i progesteronu sprawia, że pierwszy tydzień ciąży upływa pod znakiem dobrego samopoczucia i przypływu energii.

W ciągu pierwszych 7 dni cyklu miesiączkowego kobieta może zaobserwować u siebie:

  • gładką, rozświetloną cerę,
  • lepszą kondycję,
  • niższą wagę.

Badania w 1 tygodniu ciąży

W 1 tygodniu ciąży (liczonym do pierwszego dnia miesiączki) nie trzeba wykonywać badań związanych z ciążą. Pierwsze ciążowe badanie – test ciążowy – najlepiej zrobić za 4-5 tygodni. 

Ponieważ 1 tydzień ciąży to czas, gdy jeszcze nie doszło do zapłodnienia i nie wiadomo, czy do niego dojdzie, warto zrobić podstawowe badania – morfologię krwi i badanie ogólne moczu. Pokażą, czy organizm funkcjonuje prawidłowo i czy nic nie stoi na przeszkodzie, aby doszło do zapłodnienia. Starając się o dziecko takie badania warto powtarzać co 3-6 miesięcy.

1 tydzień ciąży - jak dbać o siebie? Rady dla przyszłej mamy

Kobieta, która stara się o dziecko, powinna szczególnie o siebie zadbać. Nie warto czekać ze zmianą nawyków do chwili, gdy ciąża zostanie potwierdzona. Pierwsze dni ciąży są szczególnie ważne dla rozwijającego się płodu, dlatego już teraz warto:

  • przyjmować kwas foliowy – najlepiej rozpocząć suplementację 3 miesiące przed planowaną ciążą i kontynuować ją aż do końca pierwszego trymestru ciąży (do 12 tygodnia ciąży). Niedobór kwasu foliowego w organizmie ciężarnej może być przyczyną powstania wady cewy nerwowej u płodu. 
  • dbać o aktywność fizyczną – ciąża i poród to nie lada wysiłek dla organizmu - dla mięśni, kości, stawów i tkanek. Ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i te, które poprawiają elastyczność mięśni, pomagają przetrwać ciążę w dobrej formie. Szczególnie polecane jest pływanie, pilates i nordic walking.
  • zdrowo się odżywiać – już od 1 tygodnia lepiej unikać wysoko przetworzonych produktów, słodyczy, jedzenia z dużą zawartością soli, cukru i niezdrowych tłuszczów. Dieta przyszłej mamy powinna zawierać produkty bogate w kwas foliowy, np. pomarańcze, banany, zielone warzywa liściaste, żółtka jaj.
  • zrezygnować z alkoholu i słodzików – niepolecane są też napoje energetyczne i gazowane.
  • ograniczyć kofeinę – kawę można pić w niewielkich ilościach. Badania naukowe potwierdzają, że picie dziennie więcej niż 4 filiżanek kawy zmniejsza szanse na poczęcie dziecka aż o jedną czwartą.

Aby doszło do zapłodnienia, do uwolnionej komórki jajowej musi dostać się plemnik. To oznacza, że nie tylko kobieta powinna przygotowywać się do ciąży, prowadząc zdrowy tryb życia. Zalecenia te dotyczą również mężczyzny, któremu zależy na tym, aby zostać tatą.  

Jak zwiększyć płodność?

Wypoczęty, dobrze odżywiony i dotleniony organizm będzie funkcjonował znacznie lepiej, również w zakresie płodności. Z kolei stres, używki i zła dieta to częste przyczyny problemów z owulacją u kobiet i jakością nasienia u mężczyzn. Aby zwiększyć szanse na ciążę i poczęcie zdrowego dziecka, o zdrowy tryb życia powinni dbać oboje przyszli rodzice.

Jak poprawić jakość plemników?

Na jakość męskiego nasienia korzystnie wpływa zdrowa dieta, ale nie tylko. Aby zwiększyć szanse na zapłodnienie i poprawić jakość plemników, mężczyzna powinien:

  • jeść surowe warzywa (papryka, kapusta, brokuły, brukselka),
  • jeść owoce (czarne porzeczki, truskawki, aronia, cytrusy),
  • unikać alkoholu oraz palenia papierosów,
  • unikać przegrzewania jąder,
  • unikać przewlekłego stresu.

Jeśli planujesz starania o dziecko, z pewnością przydadzą Ci się testy ciążowe. Żeby nie marnować czasu możesz kupić je przez internet:

Ciąża a tyłozgięcie macicy

Tyłozgięcie macicy to nie powód do obaw. Nie jest to ani choroba, ani poważna wada – tyłozgięcie macicy ma ok. 25 proc. kobiet.
Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę? Nietypowa budowa macicy nie wywołuje bezpłodności ani kłopotów w ciąży i podczas porodu. U ciężarnych kobiet macica wraz z rozwojem płodu zaczyna się powoli prostować, a po porodzie powraca do poprzedniego położenia.

Przyczyny tyłozgięcia macicy

Przyczyny tyłozgięcia macicy nie są do końca znane. Macica może się niewłaściwie ustawić np. 

  • po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym,
  • na skutek schorzeń ginekologicznych, np. zapalenia przydatków czy endometriozy.

Objawy tyłozgięcia macicy

Zwykle tyłozgięcie nie jest związane z żadnymi dolegliwościami. Ale niektóre kobiety narzekają czasem na nieprzyjemne objawy:

  • nieco bardziej bolesne miesiączki,
  • bóle w dole brzucha lub w okolicy krzyża,
  • dolegliwości przy współżyciu.

W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z ginekologiem. 

Ile trwa ciąża?

Oto kilka faktów na temat czasu trwania ciąży:

  • Choć powszechnie mówi się, że ciąża trwa 9 miesięcy, formalnie jest to 40 tygodni, czyli 280 dni (dokładnie 9 miesięcy i tydzień).
  • Zwykle kobieta dowiaduje się o ciąży nie wcześniej niż w 5 tygodniu ciąży, czyli w momencie, kiedy spóźnia się jej miesiączka i sięga po test ciążowy

Od razu po zajściu w ciążę można obliczyć przybliżony termin porodu. Trzeba jednak pamiętać, że jedynie 5 proc. kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak określić porę roku i miesiąc, w którym nastąpi poród.

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA