fot. Fotolia

Kalkulator płodności powie, ile możecie zwlekać z poczęciem dziecka

Kobiety w wieku 32 lat mają średnio 90% szans na to, że nie będą mieć problemów z naturalnym poczęciem – sugeruje kalkulator płodności opracowany przez holenderskich specjalistów, o którym pisze „New Scientist” i „Journal of Human Reproduction”.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia

Specjaliści Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie opracowali kalkulator płodności na podstawie danych dotyczących dzietności 58 tys. kobiet zgromadzonych w Holandii przez 300 lat do początku lat 70. XX w.
– Dotyczy on wyłącznie par, w których mężczyźni są starsi od swej partnerki nie więcej niż o 10 lat – wyjaśnia Dik Habbema, jeden z twórców tego systemu.

Kalkulator pozwala ocenić, ile dzieci w zależności od wieku może mieć dana para dzięki poczęciu naturalnemu, a ile przy zastosowaniu zapłodnienia pozaustrojowego. Habbema podkreśla, że szanse na liczne potomstwo szybko spadają wraz z upływem lat nawet u ludzi stosunkowo młodych.

Po 30. szanse na dziecko spadają

Kobiety w wieku 32 lat mają średnio 90% szans, że urodzą dziecko bez potrzeby użycia in vitro, ale jeśli pragną mieć troje dzieci, to pierwsze potomstwo powinny mieć już w wieku 23 lat. W wieku 37 lat przyszłe matki mają 75% szans by doczekać się w sposób naturalny pierwszego potomstwa, a w 41. roku życia – 50%. W wieku 31 lat jest 75% prawdopodobieństwo urodzenia w ten sposób trojga dzieci, a w 35. roku życia – już tylko 50%.
Zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego nieco wydłużają wiek reprodukcyjny. Dzięki nim 90% gwarancję urodzenia jednego dziecka mają kobiety w wieku 35 lat. W 39. roku życia szansa na to spada do 50%, a w wieku 42 lat nie przekracza 50%. In vitro zwiększa również szanse na liczne potomstwo w bardziej zaawansowanym wieku. W 28. roku życia kobieta ma 90% szanse na urodzenie trojga dzieci, w wieku 33 lat spada ono do 75%, a wieku 36 lat – do 50%.

Polecamy: Czy możesz mieć problem z płodnością? Zrób test
 

Redakcja poleca: USG prenatalne: kiedy się je wykonuje, jak wygląda, ile trwa?
USG prenatalne służy do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu badaniu możemy sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Jak się do niego przygotować i czego się spodziewać podczas wizyty u ginekologa? Sprawdź!

Niebezpieczeństwo opóźniania prokreacji...

Dik Habbema podkreśla, że dane te pokazują jak niebezpieczne jest opóźnianie prokreacji. W Wielkiej Brytanii statystyczna kobieta rodzi dziecko w wieku 28 lat, a Włoszech, Hiszpanii i Szwajcarii – już w wieku 30 lat. Kilkadziesiąt lat temu Polki rodziły pierwsze dziecko przeciętnie w wieku 25 lat, teraz wiek ten wydłużył się do 29 lat.
– Dolna granica, w której zaczynają się problemy z poczęciem zaczyna pokrywać się z przedziałem wiekowym, w którym najczęściej Polki planują dziecko – mówi dr Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. – Oznacza to, że coraz więcej kobiet będzie napotykało problemy z zajściem w ciążę. Już dziś liczba przypadków 20-latek, u których diagnozujemy niepłodność lub różne formy zaburzeń płodności jest znacznie wyższa niż jeszcze 5-10 lat temu.

...u kobiet i mężczyzn

Androlog University of Sheffield prof. Allan Pacey twierdzi, że płodność kobiet szybko spada po przekroczeniu 30-35. roku życia. U mężczyzn utrzymuje się ona dłużej, ale specjalista podkreśla, ale po czterdziestce większe jest ryzyko spłodzenia dziecka z zaburzeniami genetycznymi bardziej predysponującymi do niektórych schorzeń, m.in takich jak schizofrenia.
Źródło: www.seksuologia.mp.pl

Czytaj też: Wiemy jaki jest idealny wiek na zajście w ciążę

Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy