Kalkulator ciąży: który to tydzień ciąży i ile tygodni trwa ciąża?

Dokładny kalkulator ciąży obliczy dzień i tydzień ciąży oraz termin porodu. Obliczanie wieku ciąży jest proste, ale warto wykorzystać do tego wiarygodny kalkulator. Jeśli nie wiesz, w którym tygodniu ciąży jesteś, wystarczy, że wpiszesz datę ostatniej miesiączki. Poznasz wtedy przybliżony wiek ciąży. Dowiesz się, ile tygodni trwa ciąża i ile dni pozostało ci jeszcze do porodu.

Oblicz, w którym jesteś tygodniu ciąży:

Podaj datę rozpoczęcia ostatniego cyklu:

INFORMACJE:

Kalkulator ciąży: który to tydzień ciąży?

Aby obliczyć tydzień ciąży, wystarczy skorzystać z kalkulatora: wpisać w podane pola konkretną datę ostatniej miesiączki i sprawdzić, który to tydzień i dzień ciąży. W oparciu o datę ostatniej miesiączki wyznaczysz również termin porodu.

Mimo że wiek ciąży obliczany za pomocą kalkulatora ciąży bywa jedynie szacunkowy, to bardzo ważne, by wiedzieć, w którym tygodniu ciąży jesteś. Przybliżony wiek ciąży pozwala zaplanować wszystkie ciążowe badania, lepiej przygotować się do porodu i zorganizować ewentualną pomoc dla wcześniaka.

Czy kalkulator ciąży jest dokładny?

Warto pamiętać, że kalkulator ciąży, mimo że jest dokładny i wiarygodny, nie podaje faktycznego wieku płodu ani ostatecznej daty porodu. To jedynie przybliżone dane. Dlaczego? Kalkulator tygodnia ciąży bierze pod uwagę datę ostatniej miesiączki, a nie rzeczywistą datę zapłodnienia. Tę bardzo trudno ściśle określić. Poza tym nie każda kobieta ma regularne, 28-dniowe cykle miesiączkowe, i nie każda ciąża trwa dokładnie 40 tygodni. Dlatego wynik podany przez kalkulator ciąży należy traktować orientacyjnie.

Kalkulator ciąży: ile tygodni trwa ciąża?

Kalkulator ciąży wykorzystuje regułę Naegelego, a więc opiera się na założeniu, że ciąża trwa 9 miesięcy kalendarzowych (10 miesięcy księżycowych, każdy po 28 dni), czyli 280 dni. Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Dla wielu kobiet to mylące, bo kalkulator wieku ciąży zakłada bycie w ciąży na ok. 2 tygodnie przed faktycznym zapłodnieniem. Pamiętaj jednak, że lekarz też będzie obliczał wiek ciąży właśnie w ten sposób.

W rzeczywistości ciąża trwa ok. 38 tygodni, czyli 266 dni (od momentu zapłodnienia do porodu). Mowa oczywiście o ciąży donoszonej, która nie zakończyła się porodem przedwczesnym ani nie była ciążą przenoszoną. Moment zapłodnienia możesz zaś obliczyć na kalkulatorze zapłodnienia (to także przybliżona data).

Obliczanie wieku ciąży

Jeśli zastanawiasz się, jak obliczyć wiek ciąży, wiedz, że jest na to kilka sposobów. Dla obliczenia tygodnia ciąży najważniejsze jest pierwsze badanie USG. Warto je zrobić przed 10 tygodniem ciąży (najlepiej w 6-8 tygodniu). Podczas badania lekarz sprawdzi, czy zarodek jest prawidłowo zagnieżdżony w macicy, i określi wiek ciąży (z dokładnością do 7-10 dni). W tym celu zmierzy pęcherzyk ciążowy oraz wielkość zarodka. Jeśli zarodek będzie miał więcej niż 5 mm długości (ok. 6 tygodnia ciąży), usłyszysz bicie serca dziecka.

Inne metody obliczania wieku ciąży:
  1. określenie momentu wyczucia pierwszych ruchów dziecka (w pierwszej ciąży czuć je ok. 20 tygodnia ciąży, a w kolejnej ciąży ok. 18 tygodnia − to jednak duże uogólnienie i niedokładna metoda obliczania tygodnia ciąży)
  2. sprawdzenie wysokości dna macicy (uzyskany wynik może być nieprecyzyjny):

Kalkulator ciąży a termin porodu

Należy pamiętać, że termin porodu wyznaczony dzięki regule Naegelego jest jedynie prawdopodobny. Poród może odbyć się 2 tygodnie wcześniej lub 2 tygodnie później od wyznaczonej w ten sposób daty. Jedynie 5 proc. kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie. Możesz też samodzielnie obliczyć przybliżoną datę porodu, biorąc pod uwagę fakt, że ciąża trwa 280 od daty ostatniej miesiączki:
Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok + X dni (X dni = różnica w czasie trwania twojego cyklu w porównaniu do cyklu wzorcowego 28-dniowego)
Bibliografia: Chazan B., Ustalenie terminu porodu, W: red. nauk. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia. t.1. Wydawnictwo Lekarskie PZWLWarszawa 2007, s. 56-57

Zobacz także:

Popularne tematy