Kalkulator ciąży: oblicz, który to tydzień ciąży i ile tygodni trwa ciąża

Kalkulator ciąży obliczy, który to dzień i tydzień ciąży, a także poda przybliżoną datę porodu. Jeśli nie wiesz, w którym tygodniu ciąży jesteś, wystarczy, że wpiszesz datę ostatniej miesiączki. Poznasz przybliżony wiek ciąży. Dowiesz się, ile tygodni trwa ciąża i ile dni pozostało ci jeszcze do porodu.
Kalkulator ciąży

Kalkulator tygodnia ciąży: który to tydzień ciąży?

Aby obliczyć tydzień ciąży, wystarczy skorzystać z kalkulatora: wpisać w podane pola konkretną datę ostatniej miesiączki i sprawdzić, który to tydzień i dzień ciąży. W oparciu o datę ostatniej miesiączki wyznaczysz również datę porodu.

Mimo że wiek ciąży obliczany za pomocą kalkulatora ciąży bywa jedynie szacunkowy, to bardzo ważne, by wiedzieć, w którym tygodniu ciąży jesteś. Przybliżony wiek ciąży pozwala zaplanować wszystkie ciążowe badania, lepiej przygotować się do porodu i zorganizować ewentualną pomoc dla wcześniaka.

Wiarygodny kalkulator ciąży

Kalkulator ciąży jest wiarygodny i dokładny. Warto jednak pamiętać, że podawany przez niego wieku płodu i data porodu to jedynie przybliżone dane. Dlaczego? Kalkulator tygodnia ciąży bierze pod uwagę datę ostatniej miesiączki, a nie rzeczywistą datę zapłodnienia, którą zwykle bardzo trudno ściśle określić. Poza tym nie każda kobieta ma regularne, 28-dniowe cykle miesiączkowe, i nie każda ciąża trwa dokładnie 40 tygodni. Dlatego wynik podany przez kalkulator ciąży zawsze należy traktować orientacyjnie.

Ważne! Dokładny kalkulator tygodnia i dnia ciąży podaje skończony tydzień ciąży, a nie ten dopiero rozpoczęty.

Jak obliczyć wiek ciąży?

Zastanawiasz się, jak obliczyć wiek ciąży? Jest na to kilka sposobów. Dla obliczenia tygodnia ciąży najważniejsze jest pierwsze badanie USG. Warto je zrobić przed 10 tygodniem ciąży (najlepiej w 6-8 tygodniu). Podczas badania lekarz sprawdzi, czy zarodek jest prawidłowo zagnieżdżony w macicy, i określi wiek ciąży (z dokładnością do 7-10 dni). W tym celu zmierzy pęcherzyk ciążowy oraz wielkość zarodka. Jeśli zarodek będzie miał więcej niż 5 mm długości (ok. 6 tygodnia ciąży), usłyszysz bicie serca dziecka.

Uwaga! 1-13 tydzień ciąży to najniebezpieczniejszy czas, w którym najczęściej dochodzi do poronień. Dlatego to ważne, by w tym okresie wykonać wszystkie zalecane badania, unikać stresu, odstawić używki i zadbać o zbilansowaną dietę. 

Inne metody obliczania wieku ciąży

Kalkulator miesiąca, tygodnia i dnia ciąży można wspomóc własnymi obserwacjami. Najbardziej popularne jest:

1. określenie momentu wyczucia pierwszych ruchów dziecka (w pierwszej ciąży czuć je ok. 20 tygodnia ciąży, a w kolejnej ciąży ok. 18 tygodnia − to jednak duże uogólnienie i niedokładna metoda obliczania tygodnia ciąży);

2. sprawdzenie wysokości dna macicy (uzyskany wynik może być nieprecyzyjny):

  • koniec 16 tygodnia ciąży – jeden-dwa palce ponad spojeniem łonowym,
  • koniec 20 tygodnia ciąży – dwa-trzy palce poniżej pępka,
  • koniec 24 tygodnia ciąży – na wysokości pępka,
  • koniec 28 tygodnia ciąży – dwa-trzy palce powyżej pępka,
  • koniec 32 tygodnia ciąży – w połowie odległości pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym (dolna część mostka),
  • koniec 36 tygodnia ciąży – przylega do łuków żebrowych,
  • koniec 40 tygodnia ciąży – jeden-dwa palce poniżej łuków żebrowych.

Kalkulator ciąży od dnia zapłodnienia

Jeśli zastanawiasz się, kiedy doszło do zapłodnienia, kalkulator ciąży pomoże ci w przybliżeniu określić wiek ciąży (tydzień, miesiąc i trymestr ciąży), ale nie wskaże dokładnej daty poczęcia. Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Kalkulator ciąży nie podaje więc wieku ciąży od zapłodnienia, ale o ok. 2 tygodnie większy. Dla wielu kobiet to mylące. Pamiętaj jednak, że lekarz też będzie obliczał wiek ciąży właśnie w ten sposób.

Kalkulator ciąży wykorzystuje regułę Naegelego, a więc opiera się na założeniu, że ciąża trwa 9 miesięcy kalendarzowych (10 miesięcy księżycowych, każdy po 28 dni), czyli 280 dni. W rzeczywistości ciąża trwa ok. 38 tygodni, czyli 266 dni (od momentu zapłodnienia do porodu). Mowa oczywiście o ciąży donoszonej, która nie zakończyła się porodem przedwczesnym ani nie była ciążą przenoszoną. Moment zapłodnienia możesz zaś obliczyć na kalkulatorze zapłodnienia (to także przybliżona data).

Ważne! Zaawansowany ginekologiczny kalkulator ciąży pozwala na wyliczenie najważniejszych terminów dla twojej ciąży. Na kalkulatorze obliczysz tydzień ciąży, dzień ciąży oraz datę porodu.

Kalkulator ciąży a data porodu

Należy pamiętać, że termin porodu wyznaczony dzięki regule Naegelego jest jedynie prawdopodobny. Poród może odbyć się 2 tygodnie wcześniej lub 2 tygodnie później od wyznaczonej w ten sposób daty. Jedynie 5 proc. kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie. Możesz też samodzielnie obliczyć przybliżoną datę porodu, biorąc pod uwagę fakt, że ciąża trwa 280 dni od daty ostatniej miesiączki:

Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok + X dni (X dni = różnica w czasie trwania twojego cyklu w porównaniu do cyklu wzorcowego 28-dniowego)

Bibliografia: Chazan B., Ustalenie terminu porodu, W: red. nauk. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia. t.1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2007, s. 56-57

 

Redakcja poleca

REKLAMA