kalosze dla dzieci
fot. Adobe Stock

Kalosze dla dzieci muszą być elastyczne! A co zrobić, by nie odparzały? [PROMOCJE na popularne modele]

Kalosze dla dziecka to obowiązkowe buty na deszczową pogodę, ale nie tylko – przydadzą się podczas wyjazdów za miasto, wycieczek po lesie czy zabaw w kałużach. Kalosze są wytrzymałe i wodoodporne, ale muszą też dobrze trzymać stopę dziecka i mieć elastyczne cholewki.
Magdalena Drab
kalosze dla dzieci
fot. Adobe Stock
Kalosze to buty na wiosnę, lato i jesień – niezastąpione, gdy pada deszcz, ale także wtedy, gdy dziecko spaceruje po zroszonej trawie albo wyjedzie na wycieczkę na łąkę czy do lasu. Wbrew pozorom, nie wystarczy kupić po prostu zwykłych kaloszy z nieprzemakalną, wysoką cholewką. Kalosze dla dziecka muszą też mieć odpowiednio wyprofilowaną wkładkę i podeszwę i nie mogą się ślizgać. Dobrze, jeśli posiadają dodatkowe zabezpieczenia przed dostaniem się wilgoci do wnętrza buta.

Spis treści:

Jak wybrać kalosze dla dziecka?

Na rynku nie brakuje różnych modeli kaloszy dla dzieci: wysokich, niskich, ocieplanych i ze ściągaczami. Aby wybrać najlepsze kalosze dla dziecka i dobrze dopasować je do jego potrzeb, podczas zakupów warto zwrócić uwagę nie tylko na ich kolor czy wygląd, ale również na kilka ważnych cech, takich jak materiał, z którego są wykonane, rodzaj podeszwy, długość cholewki i rozmiar. Opisujemy, ile od nich zależy.

Z czego powinny być zrobione kalosze dla dziecka?

Kalosze dziecięce są zwykle wykonane z gumy, która nie przepuszcza wody i wilgoci. Ale uwaga, gumowa cholewka kaloszy dla dziecka powinna być dostatecznie gruba, a jednocześnie zachowywać elastyczność. Tylko dzięki temu nie będzie ograniczać ruchów dziecka. Poza gumową cholewką, która daje ciepło, kalosze mogą być dodatkowo ocieplane miękkim wkładem ze sztucznego lub naturalnego futerka, który w cieplejsze dni można wyjąć. A jeśli szukasz bardzo lekkich kaloszy dla dziecka, rozważ zakup kaloszy piankowych.
Nigdy nie zakładaj kaloszy na gołą stopę dziecka. W ten sposób łatwo doprowadzić do odparzeń, bo guma tylko w niewielkim stopniu przepuszcza powietrze.

Jaka podeszwa w kaloszach dla dzieci?

Podeszwa kaloszy dla dziecka może być zrobiona z gumy, kauczuku lub mieszanki gumy i tworzywa sztucznego. Ta ostatnia jest najlżejsza, więc zapewnia dziecku duży komfort. 
Uwaga, podeszwa w kaloszach dziecięcych powinna być wyposażona w ząbki, które dają lepszą przyczepność. Płaska podeszwa to większe ryzyku ślizgania się i upadku.

Kalosze dla dzieci: wysokie czy niskie?

Lepiej, jeśli cholewka w kaloszach dla dziecka jest nieco wyższa niż tylko za kostkę. Najlepiej gdy kalosze sięgają do połowy łydki (wystarczająco elastyczna cholewka nie będzie utrudniać ruchów). Przed wodą, błotem i wilgocią zabezpieczą też specjalne ściągacze na końcach cholewek, w jakie są wyposażone niektóre modele kaloszy.

Rozmiar kaloszy dla dziecka

Dobrze dobrany rozmiar buta, także kaloszy, to gwarancja, że stopa dziecka nie będzie się deformować i boleć. Kup dziecku kalosze z wkładką o ok. 1 cm dłuższą niż długość stopy (mierzona od czubka pięty do czubka dużego palca).

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy