GRY
 
 

Lubię prać, gotować… – wywiad z Kamilą Szczawińską

Ciąża to koniec dla topowej modelki? Dla Kamili Szczawińskiej oznaczała nowy początek. Po sześciu latach modelingu, Kamila nie mogła już znieść braku stabilizacji. Dzięki pierwszej ciąży uporała się z nerwicą. Po drugiej – wróciła do pracy modelki.

Kamila Szczawińska
fot. mat. prasowe „Projekt Test: Pokolenie Minus”
Kamila Szczawińska: znana polska modelka, pracowała dla największych projektantów świata. 6 lat temu wycofała się z modelingu ze względów zdrowotnych i rodzinnych. w 2013 r.  wróciła do pracy i dziś bierze udział we wszystkich pokazach polskich projektantów (np. Paprocki&Brzozowski, Maciej Zień).
Współpracuje z Fundacją Viva, która pomaga bezdomnym zwierzętom, jest ambasadorką akcji społecznej „Czytam sobie”, bierze udział w akcjach charytatywnych i kampaniach dla kobiet, m.in. „Projekt Test: Pokolenie Minus”.

Często słyszysz hasło: „Ty i dwójka dzieci? Nie wyglądasz na mamę”?

Bardzo często i za każdym razem tak samo doprowadza mnie do szału. Po pierwsze dlatego, że kto powiedział, jak ma wyglądać matka dwójki dzieci? Po drugie dlatego, że zwykle po tym pierwszym haśle słyszę drugie: „Ależ ty masz szczęście”, tymczasem mój wygląd to nie kwestia szczęścia, ale ciężkiej pracy. Kalina miała miesiąc, kiedy ja zaczęłam codziennie wieczorami robić brzuszki przed telewizorem. Teraz, kiedy już Julek i Kalina chodzą do przedszkola, mam treningi 4-5 razy w tygodniu: latin aero albo pole dance, czyli taniec na rurze. Do tego prawie codziennie biegam.

Masz na to czas przy dwójce dzieci i pracy?

Często słyszę od kobiet, że one nie mają czasu na to, żeby o siebie zadbać. Nie rozumiem tego. Według mnie tu nie chodzi o czas czy pieniądze, ale mobilizację i dyscyplinę. Robienie brzuszków przed telewizorem, kiedy dzieci już śpią, jest darmowe. To są naprawdę tylko wymówki.

Myślisz, że gdybyś nie była zawodową modelką, też znalazłabyś w sobie tę mobilizację?

Kiedy urodziłam dzieci wcale nie wiedziałam, czy będę jeszcze kiedykolwiek pracować jako modelka, ale ćwiczyłam dla samej siebie. Chciałam dobrze wyglądać, mieć jędrną skórę, nie mieć fałdy na brzuchu. To prawda, że mam dwoje dzieci, ale przecież jednocześnie mam dopiero 28 lat i zasługuję na to, żeby podobać się sobie, swojemu mężowi, żeby mieścić się w moje ubrania sprzed ciąży. Uważam, że wiele kobiet nie dba o swoje zdrowie. Nie tylko jedzą byle co i nie ćwiczą, ale też nie leczą się, nie robią regularnych badań.

A ty robisz?

Robię, a oprócz tego bardzo chętnie biorę udział w akcjach społecznych, namawiających kobiety, aby pomyślały o swoim zdrowiu. Niedawno to była kampania „Projekt Test: Pokolenie Minus”, skierowana do kobiet w ciąży, aby robiły testy na HiV. Jeszcze wcześniej, jesienią 2013 r. to był „Różowy październik” – akcja, która przypominała o konieczności regularnego badania piersi. Uważam, że takie akcje są bardzo potrzebne bo kobiety wstydzą się mówić o swoim zdrowiu.

Ty nie – głośno mówisz o swojej nerwicy, na którą zachorowałaś pod wpływem pracy w modelingu.

Myślę, że główną przyczyną moich nerwic były moje ciągłe wyjazdy z domu. Gdy miałam wyjechać nawet tylko na kilka dni, to strasznie płakałam. Po kilku latach pracy w rozjazdach już nie umiałam w ogóle tak funkcjonować: potrafiłam przez pół roku codziennie mieć napady duszności. Nie mogłam znieść tej ciągłej niepewności. Tego, że nie wiem, co będzie za kilka dni, czy znowu nie będę musiała gdzieś lecieć.


Obejrzyj film, jak powstawał kalendarz do Projektu Test: Pokolenie Minus:Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...
Doładuj
Przeładuj