GRY
 
 

Kampania dotycząca późnego macierzyństwa obraża kobiety czy zachęca do rodzenia dzieci?

Nowy spot reklamowy pod hasłem: „Nie odkładaj macierzyństwa na potem” wzbudza wiele kontrowersji. Kobiety czują się urażone kampanią.

fot. Fundacja Mamy i Taty/Spot reklamowy
Na konferencji zorganizowanej przez Fundację Mamy i Taty odbył się pokaz nowego spotu, który od dziś prezentowany jest w telewizji.
 
Zobacz spot:


 
Na filmie kobieta, wykształcona, z dobrą pracą i pozycją społeczną w pięknej bluzce przechadza się po nowoczesnym domu, a w tle słychać głos lektora: „Zdążyłam zrobić specjalizację i karierę. Zdążyłam być w Tokio i w Paryżu. Zdążyłam kupić mieszkanie i wyremontować dom, ale nie zdążyłam być mamą. Żałuję”.  Choć spot i tak w dość delikatny sposób zobrazował przekaz kampanii, to wiele kobiet poczuło się urażonych…

 (Jako mama dwójki dzieci, też żałuję. Godziny spędzonej na konferencji. Ale o tym na końcu.)

Późne macierzyństwo, czyli kiedy statystyczna Polka rodzi pierwsze dziecko

Organizatorzy akcji, zanim doszło do prezentacji spotu, przedstawili dane statystyczne, potwierdzające, że coraz więcej Polek odkłada macierzyństwo na potem. Obecnie średni wiek kobiety rodzącej pierwsze dziecko to  27 lat, a jeszcze na początku lat 90-tych XX wieku przeciętnie kobiety rodziły dzieci w wieku 23 lat.
– Tak dynamiczny proces w tak krótkim czasie jest naprawdę niepokojącym zjawiskiem – mówi Paweł Woliński z Fundacji Mamy i Taty, która jest inicjatorem akcji i autorem kampanii. - Późne macierzyństwo jest powiązane z mniejszą liczbą dzieci, która nie zapewnia zastępowalności pokoleń. Nasze społeczeństwo się starzeje, bo już około połowa dzieci nie ma rodzeństwa. Wiele kobiet, opóźniając macierzyństwo, pragnie dzieci wtedy, gdy już nie mogą zajść w ciążę - dodaje.

( Uznałam to za ciekawe informacje, więc wzięłam się do notowania…)

Następnie organizatorzy społecznej kampanii  przedstawili wyniki badań, które poszukują przyczyn, dlaczego kobiety w Polsce coraz później decydują się na macierzyństwo.
- Wyniki naszych badań wskazują, że do opóźnienia decyzji o rodzicielstwie przyczynia się przede wszystkim zmiana sposobu myślenia. Kobiety chcą najpierw skończyć studia, mieć dobrą pracę, awansować, kupić mieszkanie a dopiero potem chcą realizować kolejny swój życiowy projekt, jakim jest dziecko – mówi Anna Jaglarska, z firmy Ipsos, która wykonywała badania na zlecenie fundacji.

( I gdyby na tym stanęło ten tekst wyglądałby inaczej, ale…)

Polecamy: Nie jestem już młoda - czy mam szanse na dziecko?
Redakcja poleca: Kasia Warnke i Piotr Stramowski zostaną rodzicami? Odważna wypowiedź aktorki! [WIDEO]
Katarzyna Warnke, aktorka, która grała w takich produkcjach kinowych jak "Botoks" oraz najnowszy film "Kobiety mafii", opowiedziała szczerze o ciąży, macierzyństwie i strachu, który towarzyszy każdej kobiecie. Nie wszystko w showbiznesie jest takie piękne i cukierkowe, jak się czasami wydaje... Czy aktorki wolą robić karierę niż rodzić dzieci?
Doładuj
Przeładuj