kąpiel, noworodek
fot. Panthermedia

Kąpanie noworodka: co radzi dermatolog?

Nawał nowych obowiązków powoduje, że niektóre chciałabyś odwlec. Kąpieli nie warto. Pierwsza próba szybko przegoni tremę debiutanta.
Małgorzata Wódz
kąpiel, noworodek
fot. Panthermedia
Czy z pierwszą kąpielą poczekać, aż dziecku odpadnie pępek?
Pierwszą kąpiel najlepiej zaplanować tuż po powrocie ze szpitala. Maleństwo przynosi ze sobą mnóstwo bakterii innych niż domowe. A kąpiel to doskonały sposób, aby się ich pozbyć. Dobrą porą na wykąpanie dziecka jest wieczór. Maluszek będzie po niej lepiej spał. Do czasu zagojenia się pępka do wanienki należy wlewać mniej wody, tak aby kikut się nie moczył. Nie trzeba się przejmować ewentualnym zachlapaniem – kikut wystarczy osuszyć jałowym gazikiem. Teraz już nie używa się spirytusu do pielęgnacji pępka.

Jak często kąpać noworodka?
Noworodek nie brudzi się bardzo, więc obmywanie całego ciała codziennie nie jest koniecznością. Kąpiel w przypadku małych dzieci jest nie tylko zabiegiem pielęgnacyjnym, ale także porządkującym rytm dnia – z tego powodu warto zadbać, by odbywała się codziennie. Zaplanowana na wieczór pozwoli dziecku odprężyć się i wyciszyć.

Jakich kosmetyków używać do mycia?
Najlepszym środkiem do mycia dziecka są płyny myjące, funkcjonujące jednocześnie jako emolienty, czyli preparaty, które dodatkowo natłuszczają i nawilżają skórę. Niektóre dodaje się do wody w wanience, inne stosuje jako środek oczyszczający ciało. Jeśli skóra dziecka jest zdrowa, gładka i niewysuszona, do mycia można używać również tzw. kostek dermatologicznych, które nie naruszają delikatnej bariery naskórkowej w takim stopniu jak zwykłe zasadowe mydło. Przed zakupem koniecznie należy sprawdzić na opakowaniu, czy płyn lub mydło do kąpieli mogą być stosowane już od pierwszych dni życia dziecka. Obecnie nie zaleca się rutynowego kąpania dzieci w roztworze nadmanganianu potasu (potocznie zwanym kali). Środek ten stosuje się tylko, gdy zaleci go dermatolog.

Czym natłuszczać skórę po kąpieli?
Po kąpieli należy delikatnie wysuszyć dziecko, pamiętając, by nie trzeć skóry ręcznikiem, tylko delikatnie dotykać. Malca o zdrowej skórze smaruj delikatnym kremem nawilżającym lub nie używaj niczego. Stosując oliwkę, pamiętaj, aby nie nakładać jej w nadmiarze, zwłaszcza w fałdki skórne. Łatwo i wydajnie aplikuje się ją jeszcze na wilgotną skórę, a dopiero potem osusza. Oliwka jest też dobrym preparatem do relaksującego masażu. Jeżeli skóra jest wyraźnie sucha, złuszcza się albo wystąpił stan zapalny, może być konieczne intensywniejsze nawilżanie i natłuszczanie oraz stosowanie leków miejscowych – poproś o poradę dermatologa.

Od kiedy stosować szampon?
Dziecku do szóstego miesiąca myj włosy płynem, którego używasz do kąpieli. Fryzurka malca na pewno na tym nie ucierpi. Na szampon przyjdzie czas w drugim półroczu. Stosowany wcześniej może wysuszać skórę.

Kiedy myć buzię?
Buzi nie musisz myć w wannie. Najlepiej zrobić to na przewijaku przed kąpielą lub po niej. Będzie potrzebna przegotowana letnia woda i wacik, którym delikatnie przeciera się twarzyczkę.

Czy kąpiel musi się odbywać w łazience?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wanienkę, w której kąpie się maleństwo, ustawiać w pokoju, w którym zwykle przebywa dziecko i gdzie zgromadzone są jego rzeczy. Pozostaje tylko kwestia temperatury powietrza. Aby rozebranemu maleństwu nie było chłodno, w pokoju powinno być cieplej niż zazwyczaj (idealna temperatura do kąpieli to ok. 24˚C).


Konsultacja: dr n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog, z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jako pierwsza osoba z Polski uzyskała tytuł międzynarodowego specjalisty, nadawany przez Europejskie Stowarzyszenie Lekarzy Specjalistów (UEMS).
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy