GRY
 
 

Jak wybrać buty do szkoły i przedszkola

Sprawdź, jak wybrać buty dla dziecka, aby w szkole czy przedszkolu zapewnić małym stopom zdrowie i wygodę.

chłopiec, samochód, befado
fot. materiały prasowe

W przedszkolu dzieci spędzają wiele godzin, dlatego odpowiednie obuwie powinno być najważniejszym elementem wyprawki przedszkolaka.
Na co należy zwrócić uwagę, aby w tym czasie zapewnić małym stopom dziecka zdrowie i wygodę podczas każdego rodzaju zajęć?

Zapinki, rzepy, gumki


Każdy fason ma swoje zalety a wybór konkretnego jest decyzją indywidualną. Buty do przedszkola powinny być tak wykonane aby każde dziecko poradziło sobie z ich wkładaniem i zdejmowaniem samodzielnie. Przy wyższym podbiciu czy podwyższonej tęgości stopy najlepsze będę buciki zapinane na rzepy, dzięki największej możliwości regulacji.
Buty sznurowane sprawdzą się dopiero w szkole, gdy maluch opanuje trudną sztukę wiązania.
 
Redakcja poleca: Jak wybrać pierwsze buciki?
Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając pierwsze buciki dla dziecka. Film pomoże Ci zwrócić uwagę na istotne szczegóły przy kupnie pierwszych bucików.

Swoboda ruchów

Kupując buty do przedszkola sprawdźmy czy dziecko może w nich bawić się w każdej pozycji. Podeszwa powinna być na tyle elastyczna, by maluch mógł bez skrępowania kucnąć czy usiąść na piętach. Buty nie powinny być ani za małe ani za duże. Długość wkładki wewnętrznej powinna być ok. 1 cm dłuższa niż stopa dziecka, wtedy mamy pewność, że rozmiar jest odpowiednio dobrany.
 

Odpowiednia konstrukcja


Buty do przedszkola jak każde inne obuwie powinno posiadać lekko podwyższony zapiętek i stabilną linię boczną podeszwy, która zapewni stopie odpowiednią pozycję i będzie stanowić podporę dla całego organizmu. Czubki powinny być na tyle szerokie, by dziecko mogło swobodnie poruszać palcami stóp.

 

Zapobiec mokrym stópkom


Na podeszwie stopy dziecka znajduje się tyle samo gruczołów potowych co u  dorosłego człowieka, w dodatku są one zgromadzone na mniejszej powierzchni. Do tego dziecko znajduje się w ciągłym ruchu a przedszkolne sale są zazwyczaj dobrze ogrzane. Dlatego zawsze należy wybierać obuwie z naturalnych, przepuszczających powietrze tkanin  Większość modeli Befado posiada oddychające podeszwy, które umożliwiają wentylację stopy. Jeżeli Twoje dziecko ma zwiększoną tendencję do potliwości stóp zaopatrz je we frotowe skarpetki i zastąp przedszkole trampki czy balerinki sandałkami.  

Jakie buty do szkoły


Wymagania dla butów do szkoły są podobne jak dla tych do przedszkola, z tym, że tu większy nacisk kładzie się na jasny kolor spodów wymagany przez większość placówek. Podeszwa buta powinna zapobiegać poślizgowi, zapewniając dzieciom bezpieczeństwo w czasie zajęć sportowych i na szkolnym korytarzu.

Zobacz kolekcję bucików do szkoły i przedszkola od Befado >>


Doładuj
Przeładuj