jak zrobić kapelusz czarownicy
fot. Adobe Stock

Kapelusz czarownicy na Halloween: jak go zrobić krok po kroku? + szablon

Kapelusz to obok miotły najważniejszy atrybut każdej czarownicy. Szpiczasty i czarny będzie idealnym uzupełnieniem halloweenowego stroju. Podajemy instrukcję, jak zrobić kapelusz czarownicy na Halloween z papieru. Pomoże ci w tym nasz szablon.
Dominika Bielas
jak zrobić kapelusz czarownicy
fot. Adobe Stock
Strój czarownicy jest jednym z najpopularniejszych przebrań na Halloween i bale przebierańców. Nie da się być jednak straszną czarownicą bez charakterystycznego kapelusza! Jak go zrobić krok po kroku?

Jak zrobić kapelusz czarownicy?

Jednym ze sposobów na zrobienie kapelusza czarownicy jest uszycie go ze sztywniejszego materiału. Jeśli masz maszynę do szycia lub zdolności manualne w tym zakresie, wystarczy ci szablon jako podpowiedź, jak zabrać się do skrojenia formy (szablon znajdziesz niżej). Możesz nawet wszyć druciki, które odpowiednio umieszczone pozwolą uformować kapelusz.

jak uszyć kapelusz czarownicy

Jak zrobić kapelusz czarownicy na opasce? Instrukcja krok po kroku

Zdając sobie sprawę, że nie każdy potrafi szyć, mamy dla was opcje znacznie prostszą, ale równie efektowną, co wielki kapelusz. Minikapelusz na opasce możecie zrobić razem z dzieckiem. Z pewnością będzie to świetna zabawa!

Kapelusz czarownicy na opasce: krok 1
Przygotujcie materiały: czarną opaskę, czarny brystol (poszukaj w sklepie połyskującego lub metalicznego czarnego kartonu, który z pewnością doda fajnego efektu); pistolet do kleju na gorąco oraz dodatki wedle własnej wyobraźni i pomysłu (tiul, koraliki, małe dynie, czarne róże, druciki). Do tego cyrkiel, ołówek i nożyczki.

Jak zrobić kapelusz czarownicy: krok 1
Kapelusz czarownicy na opasce: krok 2
Na białym kartonie przygotujcie szablon: koło o średnicy 16 cm, małe kółko o średnicy 7 cm oraz szablon na stożek o promieniu 16 cm. Z brystolu możecie wyciąć dodatkowe ozdoby, np. nietoperze.

jak zrobić kapelusz czarownicy krok 2
Kapelusz czarownicy na opasce: krok 3
Odrysujcie z szablonu elementy na czarnym brystolu, a następnie wytnijcie wszystkie elementy.  

jak zrobić kapelusz czarownicy krok 3
Kapelusz czarownicy na opasce:  krok 4
Ćwiartkę okręgu zrolujcie w stożek, następnie sklejcie. Stożek doklejcie do dużego kółka, jak na poniższych zdjęciach. 

jak zrobić kapelusz czarownicy krok 4
jak zrobić kapelusz czarownicy krok 5
Kapelusz czarownicy na opasce: krok 5
Ozdabianie! Na gorący klej możecie dokleić tiul i inne ozdoby, które przyjdą wam do głowy.

jak zrobić kapelusz czarownicy krok 6
Kapelusz czarownicy na opasce: krok 6
W małym kółku wytnijcie dwa otwory, tak by przełożyć przez nie opaskę. Następnie za pomocą kleju przymocujcie do małego kółka kapelusz. I gotowe! Można udać się na maskaradę!

jak zrobić kapelusz czarownicy krok 7

Kapelusz czarownicy na Halloween: origami krok po kroku

Znakomitym pomysłem jest zrobienie kapelusza z papieru. By go przygotować, nie potrzebujesz nawet nożyczek! Wystarczy jeden dość duży arkusz czarnego lub czarno-białego brystolu. Papier musi być jednak dość cienki, by jego zaginanie nie było trudne. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak krok po kroku zrobić papierowy kapelusz czarownicy w stylu origami.

Kapelusz czarownicy: szablon z papieru

Szablon na duży papierowy kapelusz możesz wykonać sama w domu, bez potrzeby drukowania czegokolwiek. Wystarczy karton A1, cyrkiel i ołówek. Na papierze odrysuj dwa elementy: ćwierć koła o promieniu 40 cm, z którego utworzycie stożek kapelusza. Ponieważ potrzebny jest kąt prosty, najłatwiej będzie potraktować róg kartonu jak środek okręgu. Cyrklem wystarczy odrysować potrzebny promień. Drugi element to obręcz, która będzie rondem kapelusza czarownicy. 

Wymiary kapelusza czarownicy na Halloween:
Rozmiar 1 (12 miesięcy): duży okrąg 30 cm, mały okrąg 13 cm, tworząca stożka 31,5 cm
Rozmiar 2 (3 latka): duży okrąg 35 cm, mały 14 cm, tworząca stożka  33,5 cm
Rozmiar 3 (5-7 lat): duży okrąg 40 cm, mały 15,5 cm, tworząca stożka  35 cm

Tak przygotowany szablon należy wyciąć i odrysować na docelowym kartonie. Po sklejeniu stożka należy od dołu naciąć paseczki (ok. 1 cm), za pomocą których przykleisz stożek do ronda kapelusza czarownicy.

kapelusz czarownicy z papieru szablon
Innym pomysłem jest wycięcie półkola, które zawijając w stożek, dostosujesz idealnie do rozmiaru głowy dziecka. W tym przypadku po uzyskaniu stożka musisz zmierzyć, jaką średnicę ma uzyskany stożek i takiej wielkości odrysować mniejsze koło oraz dorysować odpowiednio większy okrąg.

Kapelusz może być sztywny i szpiczasty. Można go wykonać z czarnego brystolu lub ozdobić np. czarnym tiulem z pająkami wyciętymi z kolorowego papieru. Elementy najlepiej przyklejać na gorący klej, by nie odpadły w czasie szalonej zabawy. Fajnym pomysłem jest też zgniecenie i zgięcie stożka. Kapelusz czarownicy zyska wtedy innego charakteru. W takim przypadku stożek warto zrobić z szarego pakownego papieru, który potem pomalujecie na czarno.
 

Zobacz także:
Redakcja poleca: Zrób z nami słodkie kosteczki na Halloween
Zobacz, jak w kilka minut zrobić z dziećmi pyszne i efektowne słodkości na Halloween.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy