GRY
 
 

Kąpiel bez łez, czyli 10 rad, jak wykąpać noworodka

Robi ci się słabo na samą myśl, że musisz bez pomocy położnej wykąpać swoje dziecko? Spokojnie, to tylko na początku wydaje się trudne! Szybko się tego nauczysz. Pomożemy ci w tym.

Kąpiel noworodka
fot. Fotolia
Przede wszystkim weź głęboki oddech i powiedz sobie, że taka kąpiel to nic takiego. W końcu naszym praprababciom zdarzało się kąpać maluchy w strumieniach! Jeśli masz możliwość, zapewnij sobie towarzystwo – będzie ci raźniej, a dodatkowa para rąk może się przydać. Jeśli nie, powiedz sobie: „To nawet lepiej, szybciej wszystkiego się nauczę!”.

Najwygodniej i najbezpieczniej kąpać maluszka wieczorem, codziennie, najlepiej o tej samej porze. Dzięki temu dziecko nie przeziębi się podczas spaceru, będzie mu się lepiej spało i szybciej zacznie się orientować w swoim rytmie dnia („Aaaa, kąpię się, więc pewnie zaraz pójdę spać.”). Pamiętaj jednak, że nie powinnaś robić tego zbyt późno. Gdy niemowlę jest bardzo zmęczone, zaczyna rozrabiać, przez co akcja „kąpiel” ma o wiele bardziej burzliwy przebieg.

Staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów, by twoje zdenerwowanie nie udzieliło się bobasowi. Niektóre mamy na czas kąpieli wyłączają telefon – dzięki temu nie rośnie im adrenalina, gdy słyszą dzwonek, a mają zajęte ręce. Dlatego warto pójść w ich ślady, przynajmniej na początku.

I jeszcze jedno: podczas zabiegów uśmiechaj się do dziecka, rób zabawne miny i mów, mów, mów jak najwięcej, np. opowiadaj, co właśnie robisz („A teraz umyjemy brzuszek. A teraz nóżkę.” itd.). Dzięki temu maluch będzie spokojniejszy, a kąpiel szybko zacznie mu się kojarzyć z zabawą. Już niedługo sam cię będzie prosił: „Mamusiuuuu, wykąpmy kaczuszkę!”.

No dobrze, ale od czego zacząć? Co zrobić najpierw, a co później? Jak trzymać maleństwo? Oto garść podpowiedzi.
 

1. Zgromadź przy wanience wszystkie niezbędne rzeczy

Dzięki temu nie będziesz się miotać z mokrym (i śliskim!) ciałkiem na rękach w poszukiwaniu tego czy tamtego. Potrzebne ci będą: mydełko lub płyn do kąpieli (używaj wyłącznie kosmetyków dla niemowląt, bo nie wszystkich preparatów dla dzieci można używać już od pierwszych dni życia – informację znajdziesz na opakowaniu), myjka lub gąbka, ręcznik (wygodne są te z doszytym kapturkiem), preparat do pielęgnacji pupy, dwie czyste pieluszki (może się zdarzyć, że malec obsiusia pierwszą, zanim zdążysz ją zapiąć), ubranko, bawełniana czapeczka. Przygotuj również miejsce, na którym położysz maleństwo, gdy wyjmiesz je z wody – zanim zaczniesz kąpiel, nakryj przewijak ręcznikiem.
 
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

2. Ogrzej pomieszczenie, w którym będziesz kąpać maluszka

Powinno być w nim 24–25°C (w przypadku wcześniaków nieco więcej). Dzięki temu maluszek się nie wyziębi.
 

3. Upewnij się, że wanienka stoi stabilnie

Lepiej postawić ją na specjalnym stelażu, stole, pralce, w ostateczności na podłodze.
 

4. Sprawdź temperaturę wody

Powinna mieć 37°C. Możesz to zrobić tak jak nasze mamy – zanurzając w niej łokieć (po chwili powinno ci być ciepło). Pewniej się poczujesz, korzystając z termometru do kąpieli.

Polecamy: Rewolucyjna metoda kąpieli noworodków – film

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!