mama, niemowlę, kąpiel, pielęgnacja

Radość kąpieli

Nie zawsze jest łatwo zachęcić dziecko do wieczornego mycia, jednak dzięki kilku prostym trikom sprawisz, że twój brzdąc będzie uwielbiał ten wieczorny rytuał.
mama, niemowlę, kąpiel, pielęgnacja
Najlepiej, by kąpiel była sygnałem dla dziecka, że zbliża się pora zasypiania. Postaraj się więc, by odbywała się o tej samej porze i podobnie przebiegała. Zanim włożysz dziecko do wanienki, sprawdź, czy w łazience jest ciepło: temperatura powietrza powinna wynosić ok. 24ºC. Wody – ok. 37ºC. Zgromadź w zasięgu rąk potrzebne kosmetyki, ręcznik i piżamkę – dziecko nie może zostać samo w kąpieli nawet na chwilę.

Zanurzanie

Wkładaj malucha do wanienki bardzo powoli, tak aby widział, co się z nim dzieje. Jeśli mimo tego wciąż płacze ze strachu, możesz włożyć go do wody otulonego w ręcznik lub pieluszkę tetrową (będzie czuł się bezpieczniej). Dopiero w wannie odsłoń ciałko i zabierz się do mycia. Połóż dziecko na boku albo na pleckach i oprzyj jego główkę na swojej dłoni.
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.

Mycie główki niemowlaka

Dziecko, które leży przez okrągłą dobę, często ma spoconą główkę, a za uszkami mogą gromadzić się resztki ulanego mleka albo złuszczony naskórek. Z tego powodu warto, byś  myła mu włosy codziennie. Rób to tuż przed wyjęciem dziecka z wanny. Dzięki temu nie zdąży mu się zrobić zimno – mokra główka szybko traci ciepło – a jeśli malec nie lubi polewania włosów, rozpłacze się dopiero pod sam koniec kąpieli. Do mycia główki używaj dziecięcego szamponu albo płynu typu „dwa w jednym”.

Akcesoria do kąpieli dla niemowlaka

Im mniej kosmetyków, tym lepiej. Wystarczy mydełko i szampon albo płyn do mycia ciała i włosów. Jeśli maluch ma suchą skórę, zamiast używać mydła, wlej do wanienki pół nakrętki emolientu (specjalnego preparatu myjącego, który nie wysusza skóry). Myj malca dłonią - jest delikatniejsza, nie polecamy używania myjki - jest mniej higieniczna. Po wyjęciu malca z wanny nawilż jego skórę mleczkiem do ciała. Wybierz preparat z tej samej serii co płyn do mycia – ich działanie się zawsze uzupełnia.

A może razem?

Jeśli malec boi się kąpieli, a ty doszłaś do siebie po połogu, możecie wykąpać się we dwoje w dużej wannie. Dziecko wtedy słyszy bicie twojego serca, a to działa na nie odprężająco. Przed kąpielą weź prysznic!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy