kąpiel noworodka film
fot. Panthermedia

8 trików, które ułatwią kąpiel niemowlaka

Czasem wystarczy mała zmiana, aby w łazience zamiast płaczu i wrzasku zagościł spokój. Wypróbuj nasze pomysły na kąpiel niemowlęcia.
Sylwia Niemczyk
kąpiel noworodka film
fot. Panthermedia

Niechęć dziecka do kąpieli zawsze ma swoją przyczynę. Dziecku może być za zimno, może też np. bać się utraty kontroli nad ciałem albo pamiętać, że któregoś dnia podczas kąpieli szampon dostał mu się do oczu i strasznie wtedy piekło. Na szczęście są sposoby, aby mały golasek przestał płakać w wannie. Po kolei:

Podkręć grzejnik podczas kąpieli niemowlęcia

W łazience albo pokoju, w którym kąpiesz niemowlę, powinno być dość ciepło (22–24°C). Zanim włożysz dziecko do wanny, sprawdź temperaturę wody: najlepiej, aby wynosiła około 37–38°C.
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.

Kąpiąc dziecko, nie denerwuj się

Dziecko zauważy, że np. mówisz mniej lub głośniej niż zwykle, wykonujesz gwałtowne ruchy, krócej patrzysz mu w oczy – bo chcesz już mieć jego kąpiel za sobą. Twoje zdenerwowanie łatwo może mu się udzielić. Aby do tego nie doszło, opanuj swoje nerwy. Spróbuj niemowlakowi cicho opowiadać, co robisz („Teraz zdejmujemy pieluszkę. Zobacz, myjemy brzuszek...”). Takie spokojne opisywanie kolejnych czynności pomoże i maluchowi, i tobie uspokoić się oraz nabrać pewności siebie.

Pokaż dziecku wanienkę

Nagłe, nieoczekiwane zetknięcie z wodą, o wiele chłodniejszą od powietrza, może być dla niego szokiem. Aby nie było zaskoczone, nie przenoś do wanienki dziecka leżącego płasko w twoich ramionach. Pokaż mu wanienkę, popluskaj wesoło dłonią w wodzie. Nawet kilkutygodniowy niemowlak lubi wiedzieć, co się będzie z nim za chwilę działo.

Zobacz: 8 produktów, które ułatwią kąpiel dziecka - HITY!

Wkładaj niemowlę bokiem do wody

Przypomnij sobie, jak sama wchodzisz do basenu: najpierw zanurzasz stopy, nogi, dopiero potem znikasz cała pod wodą. Takie stopniowe zanurzanie pomaga także maluchowi oswoić się z nowymi wrażeniami podczas kąpieli. Ułóż go bokiem na swoim przedramieniu i powoli zanurzaj. Dopiero kiedy jedna rączka i nóżka znajdą się w wodzie, delikatnie przekręć go na plecy. Możesz też włożyć malucha do wody otulonego w pieluszkę tetrową i dopiero w wannie odsłonić jego ciałko.

Jak kąpać niemowlę - tłumaczy ekspert:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy