nielubikapieli.jpg
fot. Fotolia

Twoje dziecko nie lubi kąpieli? Zmień to!

Maluch ogłosił kąpielowy strajk? Najpewniej ma po temu konkretne powody! Zobacz, co może mu przeszkadzać i zmień codzienną kąpiel w rodzinny rytuał.
Sylwia Niemczyk
nielubikapieli.jpg
fot. Fotolia
Czy wiesz, że strach dziecka przed kąpielą może być związany z… tobą? Jest duże ryzyko, że po prostu udzielają mu się twoje nerwy. Niemowlę widzi, że np. mówisz trochę głośniej niż zwykle, wykonujesz szybsze, gwałtowne ruchy, krócej patrzysz mu w oczy – i zaczyna się bać, choć pewnie samo nie wie czego.

Żeby go uspokoić, najpierw uspokój siebie. Odetchnij głęboko, uśmiechnij się, powiedz coś do smyka. Nie śpiesz się z wkładaniem go do wanienki. Dodatkowe sekundy nie sprawią, że mały golasek zmarznie, za to mogą pomóc wam obojgu. Możesz np. zdjąć swoją koszulkę i przytulić na chwilę maleństwo do nagiej klatki piersiowej. Od razu lepiej, prawda?

Kąpiel niemowlaka może być przyjemna!

Być może wystarczą proste triki, żeby twój maluch pokochał sesje w wanience.
  • Podkręć grzejnik. W łazience lub w pokoju, w którym kąpiesz smyka, musi być ciepło (ok. 22–24°C). Z kolei temperatura wody powinna wynosić 37°C (sprawdź łokciem – woda nie powinna być ani zimna, ani za bardzo ciepła). 
  • Wkładaj do wanienki w pieluszce. Nagłe zetknięcie z wodą może przestraszyć. Aby maluch nie przeżył szoku, przed włożeniem go do wanienki, najpierw mu ją pokaż, popluskaj dłonią w wodzie itd. Wkładaj malucha leżącego bokiem na twoim przedramieniu. Z przekręceniem go na plecki poczekaj, aż jego jedna rączka i nóżka znajdą się w wodzie. Jeszcze lepiej będzie, jeśli przed włożeniem go do wody otulisz go ręcznikiem lub pieluszką tetrową (będzie czuł się bezpieczniej) i dopiero w wannie odsłonisz jego ciałko.
  • Kąp z gąbką na brzuchu. Aby smyk nie zmarzł, połóż mu na brzuszku gąbkę albo złożoną pieluszkę tetrową nasączoną ciepłą wodą. Polewaj mu też wystające z wody ramionka.
  • Trzymaj mocno. Kiedy dziecko czuje twój pewny dotyk, nie boi się falującego ruchu wody i związanej z tym utraty równowagi.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Kąpiel dziecka ma swoje reguły

Kąpiel dziecka to nic trudnego, pamiętaj jednak o ważnych zasadach.
  • Uważaj na okolice krocza. Zawsze myj malucha od przodu do tyłu, aby nie przenieść do cewki moczowej bakterii z okolic pupy. Jeśli masz synka, nie odciągaj mu napletka. W pierwszym roku życia dziecka napletek ściśle przylega do żołędzi i zsuwanie go może prowadzić do powstania pęknięć i blizn.
  • Poczekaj z dużą wanną. Mnóstwo dzieci woli kąpać się z tatą albo mamą w dużej wannie, a nie same w wanience. Twoja bliskość działa na malucha uspokajająco. Możesz położyć go na klatce piersiowej albo na udach, twarzą do twojej twarzy. Wspólnej kąpieli nie poleca się jednak u dziecka w pierwszych trzech miesiącach życia – takie maleństwo ma jeszcze bardzo delikatną skórę i powinno być myte w przegotowanej wodzie.
  • Nie zostawiaj bez opieki. Nawet stabilnie siedzący maluszek nie może zostawać sam w wanience. Wystarczy moment nieuwagi, aby ześlizgnął się pod powierzchnię wody i podtopił! 

Kąpiel niemowlaka nie musi być nudna

Kiedy maluch nauczy się samodzielnie siedzieć, kąpiel stanie się świetną okazją do zabawy.
  • Zaproś do wanienki zabawki.Oprócz gumowej kaczuszki czy piszczącej książeczki istnieje mnóstwo innych świetnych zabawek do wody! Wrzuć do wanny np. kilka piłeczek pingpongowych, daj dziecku stare sitko, małe lusterko itd.
  • Zrób z mycia zabawę. Małe dzieci uwielbiają naśladować rodziców, pokaż więc maluchowi, że dla ciebie mycie włosów albo zębów to niesamowita atrakcja. Uwierz, jeśli smyk będzie miał szansę robić coś razem z tobą, to na pewno z niej skorzysta!
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy