GRY
 
 

Kąpiel noworodka - jak to zrobić [FILM]

Pierwsze kąpiele dziecka nigdy nie są łatwe - zwłaszcza jeśli robi się to po raz pierwszy. Z każdą kąpielą będzie łatwiej. O czym pamiętać, szykując kąpiel dla noworodka? Zobacz, jak wykąpać noworodka.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia - filmy (32)

Film powstał przy współpracy z 

Kąpiel noworodka
to ważny element codziennych rytuałów. Położna podpowiada, jak sprawnie wykąpać noworodka

Jaka powinna być temperatura w pomieszczeniu, w którym będzie kąpane dziecko?

W łazience lub w pokoju, w którym będzie kąpane dziecko, powinny być minimum 22 st. C. W innym wypadku rozebrany noworodek szybko zmarznie. Jego mechanizm termoregulacji nie działa jeszcze sprawnie, więc zadbaj, by dziecku było odpowiednio ciepło.

Czego potrzeba do kąpieli noworodka?

Oprócz wanienki i najlepiej ręcznika z kapturkiem, rzecz jasna, potrzebujesz także kosmetyków dla noworodka. Jednak nie musi ich zbyt dużo: na początek wystarczy jedynie płyn do mycia dziecka (szampon nie jest potrzebny), np. emolientowy, oraz krem lub maść do pupy zapobiegająca odparzeniom, którym posmarujesz dziecku pupę przed nałożeniem pieluszki. Przygotuj też ubranka i czystą pieluszkę.

Kąpać przed czy po karmieniu dziecka?

Najwygodniej jest kąpać maluszka wieczorem lub późnym popołudniem. Jest wtedy szansa, że rozluźniony wodą lepiej zaśnie. Kąp między posiłkami: głodne dziecko będzie niespokojne, a dopiero co nakarmione może ulewać pokarm.

Jaka powinna być temperatura wody w wanience?

Temperatura wody nie może być za wysoka – woda powinna mieć 36–37 st. C. Możesz sprawdzić to łokciem (woda powinna być odrobinę cieplejsza niż twoja skóra) lub za pomocą termometru kąpielowego.

Ile powinna trwać kąpiel noworodka?

Pierwsza kąpiel noworodka nie może być zbyt długa - powinna trwać maksymalnie 3 minuty, żeby nie wychłodzić dziecka. Potem z każdym tygodniem możesz wydłużać czas kąpieli, o ile dziecko lubi się kąpać. Maksymalny czas kąpieli dla niemowlaka to maksymalnie 5-7 minut.

Jak trzymać dziecko podczas kąpieli?

Najlepiej chwyć dziecko w następujący sposób: jedną ręką przytrzymuj je pod pleckami (lewą dłonią chwyć je pod lewą paszkę tak, by główka spoczywała na twoim przedramieniu). Drugą ręką namydlaj i spłukuj główkę, potem brzuszek, nóżki i pupę. Pępuszek, dopóki kikut nie odpadnie, chroń przed zmoczeniem. 
 

Zobacz też: Pielęgnacja twarzy noworodka – film
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu