kąpiel niemowlaka, nivea baby
fot. Panthermedia

Mycie, które uchodzi na sucho

Kąpiel bez wanienki? Bez piany, myjki i radosnego pluskania? Może kąpiel to słowo na wyrost, ale umycie maleństwa bez zanurzania w wodzie jest możliwe. Co więcej, czasem nawet wskazane.
kąpiel niemowlaka, nivea baby
fot. Panthermedia
Kąpiel to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Jednak jest on istotny nie tylko w aspekcie higienicznym, ale także emocjonalnym. Co mamy na myśli? Bardzo często wieczorna kąpiel jest częścią rytuału (wraz z masażem, czytaniem bajeczek czy śpiewaniem kołysanek), który pomaga maleństwu zasnąć. Dziecko, które ma stały rytm dnia, jest spokojniejsze, ponieważ wie, „co je czeka”, łatwiej też uczy się odróżniać dzień od nocy. Kąpiel zacieśnia też więź między dzieckiem a rodzicem, dlatego warto te magiczne chwile celebrować. Są jednak sytuacje, gdy pełna wody wanienka to nie najlepszy pomysł. Wtedy warto umyć pociechę "na sucho".

Wanience dziś dziękujemy

Jesteś zmęczona? Wszystko leci Ci z rąk? Może ktoś Cię zdenerwował i trudno Ci skupić uwagę? W takich sytuacjach i dla Ciebie, i dla maleństwa będzie lepiej, jeśli na jeden wieczór zapomnicie o wanience, myjce, pianie… „Odpuść” kąpiel także wtedy, gdy np. w pomieszczeniu zepsuło się ogrzewanie, są kłopoty z oświetleniem lub gdy warunki higieniczne odbiegają od normy (np. w hotelu gdzie spędzacie urlop).

Ważny, jeśli nie najważniejszy, jest stan zdrowia dziecka. Gorączka czy kaszel to przeciwwskazanie do kąpieli. Jeśli zaś chodzi o jeszcze niezagojony po porodzie pępek, to tak naprawdę nie ma powodu, by rezygnować z kąpania maluszka, któremu nie odpadł jeszcze kikut pępowiny. Wystarczy, że nalejesz do wanienki tylko tyle wody, by nie zalać gojącego się miejsca.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Pluski… na przewijaku

Oczywiście „mycie na sucho” nie odbywa się zupełnie bez wody. Oto jak oczyścić skórę maleństwa w sytuacji, gdy wanience mówimy „nie”.
  • Ułóż brzdąca na przewijaku – możesz go rozebrać i otulić ręcznikiem, żeby nie zmarzło, lub rozbierać "na raty" – najpierw góra, potem dół.
  • Myj smyka od góry do dołu. Najpierw myjkę czy gąbkę zwilż w ciepłej wodzie. Mycie zacznij od buzi, miejsc za uszkami, szyjki, potem tułowia, paszek, pupy, pachwin, na końcu stóp. Nie zapomnij o rączkach – sama najlepiej wiesz, jak często trafiają do buzi, wiec muszą być czyste!
  • Wilgotne partie ciała osusz i okryj ręcznikiem albo ubieraj malucha na raty.
Do mycia maleństwa w "awaryjnych" sytuacjach świetnie sprawdzają się także nawilżane chusteczki. Użyj tylu, ilu potrzebujesz, by dokładnie oczyścić skórę dziecka. Co ważne, najlepsze chusteczki to nie tylko skuteczne oczyszczają, ale i pielęgnują delikatną skórę dziecka. Takie chusteczki to także prawdziwe bohaterki, gdy spędzasz z maleństwem czas poza domem. Ubrudzone od jedzonka rączki, buźka, z której się ulało i oczywiście konieczność zmiany pieluszki – w takich momentach bez chusteczek jak bez ręki!  Do pielęgnacji większego malucha możesz spróbować wielofunkcyjnych chusteczek, które sprawdzają się w każdej sytuacji: od czyszczenia buzi i raczek po pupę.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy