kąpiel noworodka, pielęgnacja noworodka
fot. Panthermedia

Jak wykąpać noworodka? – 5 prostych kroków

Kąpiel noworodka, zwłaszcza ta pierwsza, może stresować młodych rodziców. Z naszymi wskazówkami jednak przebiegnie spokojnie i sprawnie. Sprawdź, to wcale nie takie trudne.
kąpiel noworodka, pielęgnacja noworodka
fot. Panthermedia

Dziecko nie powinno przebywać zbyt długo w wodzie. Wystarczy, gdy kąpiel noworodka trwa tyle czasu, ile potrzebujesz do starannego umycia i opłukania dziecka. Jeśli wcześniej uda Ci się wszystko przygotować, kąpiel przebiegnie szybko i sprawnie.

1. Kąpiel noworodka zacznij od przygotowań

Jak kąpać noworodka? W pomieszczeniu powinno być ciepło (ok. 22-24°C), gdyż kilkudniowe dziecko bardzo szybko się wychładza. Na krótko przed kąpielą włącz dodatkowy grzejnik. Zanim włożysz dziecko do wody, sprawdź jej temperaturę. Powinna być lekko ciepła, około 37°C. Możesz też zanurzyć w niej swój łokieć – powinnaś wtedy odczuwać przyjemne ciepło. Wszystkie akcesoria ułóż blisko wanienki, w zasięgu swojej ręki. Najbliżej umieść te, których będziesz używała jako pierwszych. Potrzebne ci będą:
 • Mięciutki ręcznik (np. frotté)
 • Dwie tetrowe pieluszki
 • Wyjałowione gaziki
 • Waciki
 • Pałeczki z watą do mycia uszu (niekoniecznie)
 • Sól fizjologiczna (dostępna w aptece bez recepty, najlepiej kupić pakowaną w jednorazowe ampułki) do przemywania oczu
 • Bawełniana myjka (niekoniecznie). Nie używaj gąbki! Bawełnianą myjkę po każdej kąpieli starannie wypłucz i wysusz, a co dwa-trzy dni wygotuj ją
 • Mydło dla niemowląt lub specjalny płyn do kąpieli (dla noworodka najlepsze są kosmetyki bezzapachowe)
 • Oliwka
 • Maść do smarowania pupy
 • Czyste ubranko i pieluszka
 • Miseczka z gotowaną wodą do mycia buzi
 • Chusteczki pielęgnacyjne
 • Miękka szczoteczka do włosów
Sprawdź też, jakie jeszcze przydadzą ci się kosmetyki dla noworodka
Redakcja poleca: Poznaj najciekawsze zabawki do kąpieli polecane przez Mamissima – film
Zobacz przegląd zabawek kąpielowych dla dzieci od malucha do przedszkolaka, dzięki którym wieczorny rytuał stanie się prawdziwą morską przygodą!

2. Umyj na sucho noworodka

Na początku możesz bać się mydlenia dziecka w wanience z obawy, że się wyśliźnie. Jeśli tak jest całe ciałko możesz umyć na sucho. Na miejscu do przewijania rozłóż ręcznik i pieluszkę tetrową. Połóż na niej dziecko.
 • Umyj oczka. Gazikiem, zwilżonym solą fizjologiczną, przetrzyj najpierw jedno oczko, poczynając od skroni w kierunku noska, a potem – nowym gazikiem – drugie oczko.
 • Umyj uszy – wacikiem lub pałeczką z watą. Ale pamiętaj! Usuń jedynie wydzielinę, którą widać, nie wkładaj pałeczki do ucha!
 • Buzię dziecka przetrzyj mokrym wacikiem i osusz ręcznikiem, przyciskając, a nie pocierając.
 • Umyj główkę. Mokrą, oszczędnie namydloną myjką kolistymi ruchami pocieraj całą główkę. Opłuczesz ją za chwilę, gdy włożysz dziecko do wanienki.
 • Rozbierz dziecko. Jeśli w pieluszce jest kupka, usuń ją dokładnie ze skóry – pomogą w tym chusteczki pielęgnacyjne.
 • Umyj ciałko. Mokrą, namydloną myjką umyj szyjkę, rączki, klatkę piersiową i brzuszek dziecka, następnie boczki, plecy i pośladki, a potem narządy płciowe. Twoje ruchy powinny być delikatne, choć zdecydowane. Myjąc dziecko, unikaj zbyt mocnego pocierania jego skóry.

3. Włóż noworodka do wanienki

Namydlone dziecko szybko przenieś do wyłożonej pieluszką wanienki. Nie powinno być w niej zbyt dużo wody. Mokre i śliskie dziecko musisz trzymać pewnie. Prawą rękę podsuń pod pośladki dziecka, a lewą podtrzymuj jego główkę i kark – powinny być oparte na twoim przedramieniu. W ten sposób dobrze chronisz główkę niemowlęcia. Lewą dłonią trzymaj za jego lewe ramię i powoli zanurzaj dziecko w kąpieli. Kiedy pupa noworodka oprze się o dno wanienki, wyjmij swoją prawą rękę spod jego pupy. Myj i opłukuj dziecko wolną już ręką, zaczynając od główki. Ponieważ żadne dziecko nie lubi, gdy woda spływa mu do oczu i uszu, polewaj delikatnie główkę od czoła na boki i do tyłu. 
Jeśli noworodkowi jeszcze nie odpadł pępuszek lub miejsce po odpadnięciu nie jest całkiem zagojone, staraj się podczas kąpieli go nie moczyć. Jeśli jednak pępuszek się zamoczy, wysusz go sterylnym gazikiem.

Sprawdź też, jak pielęgnować pępuszek

4. Wyjmij noworodka z wody

Uchwyć dziecko jak przy wkładaniu do wanienki i zdecydowanym, lecz spokojnym ruchem wyjmij je z niej. Potem połóż noworodka na czystym ręczniku (wcześniej zdejmij z niego pieluszkę, na której namydlałaś dziecko) i szybko otul całe jego ciałko ręcznikiem, by nie zmarzł. Wygodne w użyciu są ręczniczki z kapturkiem, które pozwalają osłonić mokrą główkę dziecka.

5. Osusz noworodka i użyj dobrych kosmetyków

Właściwa pielęgnacja niemowlęcej skóry bezpośrednio po kąpieli też jest bardzo ważna. Jako podstawową zasadę przyjmij, by nie używać nadmiaru kosmetyków – w ten sposób zmniejszysz ryzyko wystąpienia alergii u dziecka.

Jeśli dziecko ma uczulenie – sprawdź na co
 • Szybko i starannie osusz całe ciałko, poczynając od główki, ponieważ przez nią dziecko traci najwięcej ciepła. Rób to, nie pocierając, lecz dotykając skórę ręcznikiem. Zwróć szczególną uwagę na osuszanie wszystkich fałdek na szyi, udach, zgięciach łokciowych.
 • Fałdki przetrzyj oliwką. Pupę posmaruj kremem przeciw odparzeniom np. Linomagiem. Kosmetyki dla niemowląt trzeba dobierać indywidualnie. Nie ma potrzeby smarowania całego dziecka oliwką, chyba że ma wyjątkowo suchą skórę.
 • Po wytarciu ciałka nałóż pieluszkę (nie zapinaj jej zbyt ciasno) i jak najszybciej ubierz dziecko w przygotowane czyste ubranko.
 • Delikatnie wyszczotkuj włoski dziecka miękką szczoteczką.
Sprawdź również, jak wygląda przewijanie noworodka krok po kroku

Jak często i kiedy kąpać noworodka?

Nic się nie stanie, gdy od czasu do czasu opuścisz kąpiel, np. kiedy nocujecie poza domem. Wystarczy wówczas po każdej kupce myć starannie pupę dziecka wodą lub za pomocą chusteczek pielęgnacyjnych. Jednak nie warto zbyt często rezygnować z kąpieli. Podczas kąpieli można dostrzec to, czego się nie zauważyło w ciągu dnia, np. swędzące potówki lub odparzenia.
Niemowlę najwygodniej jest kąpać wieczorem. Czyste, odprężone i nakarmione dziecko łatwiej zasypia. Jeśli jednak w zwykłej porze kąpieli noworodek śpi, warto ją opóźnić, a nawet przenieść na następny dzień i nie budzić dziecka. Sen niemowlęcia trzeba szanować.

Dlaczego noworodek płacze w kąpieli?

Nie martw się, gdy podczas pierwszych kąpieli dziecko napina się i płacze. Jego krzyk nie jest spowodowany twoją niezręcznością czy lękiem przed wodą. Noworodek musi się dopiero przyzwyczaić do silnych bodźców: chłodu, gdy jest mokry, dotyku wrażliwych okolic ciała, częstych zmian położenia.
Niemowlę zwykle rozluźnia się w wodzie, radośnie wymachuje rączkami i nóżkami, zwłaszcza wtedy, gdy po wysuszeniu pozwolisz mu poleżeć chwilę bez ubranka.
Kąpiel to nie tylko toaleta, ale także sposobność do wspólnej zabawy rodziców z dzieckiem. Warto wprowadzić zwyczaj, że codzienna wieczorna kąpiel jest domeną taty!

Wypróbuj skuteczne sposoby na płacz noworodka

Jak pielęgnować włosy noworodka?

W pierwszych tygodniach życia nie wymagają one szczególnej pielęgnacji. Wystarczy umycie mydłem, tak jak reszty ciała.
Niekiedy na główce pojawia się żółtawa, błyszcząca łuska (tzw. ciemieniucha). Jest to wydzielina gruczołów łojowych głowy. Nie należy się nią niepokoić. To problem wyłącznie kosmetyczny. Aby ją usunąć, miejsca, w których się pojawiła, należy przez kilka dni natłuszczać oliwką i po umyciu główki sczesywać ciemieniuchę miękką szczoteczką lub specjalnym grzebykiem do ciemieniuchy (kupisz go w sklepie z akcesoriami niemowlęcymi).

Jak chronić noworodka przed alergią?

W przypadku niemowlęcia wszelkie kosmetyki powinny być używane z dużym umiarem. Wystarczy czysta woda i delikatne, przeznaczone dla dzieci mydło lub mydło w płynie, dopuszczone do stosowania u niemowląt poniżej pierwszego miesiąca życia. W wyborze kosmetyków bądź szczególnie ostrożna, gdy masz alergię lub kiedykolwiek cierpiało na nią twoje starsze dziecko. Umiar w stosowaniu kosmetyków u noworodka jest wówczas działaniem profilaktycznym. Dziecko ze skłonnościami alergicznymi nie powinno podczas kąpieli przebywać w wodzie zbyt długo, bo to wysusza skórę.

Sprawdź też, jak dbać o skórę alergika
 
td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy