J&J
fot. materiały prasowe

Czy jesteś pewna, że naprawdę spędzasz czas z dzieckiem?

Jesteś z dzieckiem prawie bez przerwy. Karmisz je, przewijasz, kąpiesz i pielęgnujesz, ale czy tak naprawdę spędzasz z nim czas?
Anna Parcheta
J&J
fot. materiały prasowe
Karmienie, przewijanie, kąpiel, pielęgnacja skóry – to wszystkie czynności, które wykonujesz przy dziecku, niektóre z nich kilka razy dziennie. Zazwyczaj w pośpiechu, bo po oczyszczeniu pupy dziecka musisz przecież szybko wykąpać malucha, założyć mu świeżą pieluszkę, nakarmić i położyć spać, a w międzyczasie jeszcze zrobić kolację, posprzątać w kuchni, odebrać telefon od swojej mamy lub teściowej i przynajmniej 30 razy zapewnić ją, że owszem, u was wszystko w porządku, sprawdzić, co znajomi udostępnili na Facebooku… Ufff, dużo tego, prawda? I niby non stop jesteś ze swoim dzieckiem, ale czy tak naprawdę spędzasz z nim czas? I czy w tym szalonym pędzie codziennych obowiązków w ogóle można jeszcze wygospodarować chwilę na zwyczajne bycie z dzieckiem, nawiązywanie z nim więzi i stymulowanie jego rozwoju? Takie właśnie pytanie zadała Agnieszka Machnio, autorka poradników i szkoleń dla położnych oraz rodziców z dziedziny pielęgnacji niemowląt, podczas konferencji Johnson's® "So much more", która odbyła się 3 marca w Warszawie.

25 minut dziennie codziennie

Jak wykazały badania przeprowadzone przez Johnson’s®, mniej więcej tyle czasu poświęca przeciętny rodzic na wieczorną kąpiel swojego dziecka. Pewnie wydaje ci się, że to bardzo mało, bo w końcu, co można zrobić w kwadrans? Bardzo wiele! Trzeba tylko umiejętnie wykorzystać ten czas. Wyłącz komputer i telefon, zapomnij na chwilę o tym, że w kuchni czeka na ciebie sterta naczyń do pozmywania, poproś domowników, by wam nie przeszkadzali i poświęć te 15 minut wyłącznie swojemu maluszkowi i codzienną rutynę zmień w rytuał. Kąpiel to nie tylko zabieg pielęgnacyjny, to także wspaniała okazja do nawiązywania więzi z dzieckiem i stymulowania rozwoju jego zmysłów. O tym właśnie starali się przekonać nas eksperci Johnson’s®: Agnieszka Machnio, dr Joanna Matejczuk, Marta Siembab i Paweł Zawitkowski podczas prowadzonych przez siebie warsztatów obrazujących, jak rozwijają się zmysły dziecka i jak można je stymulować podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych.
 
Redakcja poleca: Poznaj najciekawsze zabawki do kąpieli polecane przez Mamissima – film
Zobacz przegląd zabawek kąpielowych dla dzieci od malucha do przedszkolaka, dzięki którym wieczorny rytuał stanie się prawdziwą morską przygodą!

Zmysły w kąpieli

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza, że środowisko, w którym dorasta dziecko, ma bardzo duży wpływ na kształtowanie mózgu. Coraz więcej badań skazuje na szeroką gamę korzyści wynikających ze stymulacji wielozmysłowej, dlatego tak ważne jest, byś nie bagatelizowała znaczenia codziennych czynności pielęgnacyjnych, ale wykorzystała ten czas na wspieranie rozwoju dziecka. Jak to robić i co zyska maluszek?
  • Przytul mnie, mamo – kąpiel to doskonała okazja do kontaktu przez dotyk. To najlepiej rozwinięty zmysł w momencie narodzin dziecka, dlatego stanowi jeden z najważniejszych kanałów komunikacyjnych między maluszkiem a światem. Wykorzystaj go więc jak najlepiej! Podczas kąpieli delikatnie głaszcz brzdąca, przytulaj go, bawcie się razem delikatną pianą, a po kąpieli nie zapomnij o masażu. Badania wykazały, że stymulacja dotykowa zmniejsza stres nie tylko u niemowląt, lecz także u rodziców! Przyczynia się także do wzrostu masy ciała dziecka, poprawia nastrój i zmniejsza uczucie niepokoju zarówno u maluszka, jak i rodziców.
  • Spójrz na mnie, mamo – Choć zmysł wzroku noworodka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, to możesz być pewna, że maluszek odwzajemni twoje czułe spojrzenie. Kapiąc brzdąca, pochyl się nad nim nawiąż z nim kontakt wzrokowy. Pozwól mu obserwować swoją twarz, uśmiech, mimikę. Stymulacja wzrokowa ułatwia wczesną komunikację, zapewnia podstawy do rozwoju społecznego oraz zwiększa aktywność mózgu. 
  • Mów do mnie, mamo – zmysł słuchu pozwala dziecku doświadczyć świata za pośrednictwem dźwięków. Kąpiel to idealna okazja do stymulacji słuchowej poprzez wprowadzanie nowych dźwięków, takich jak plusk wody czy szelest piany, oraz do rozmowy z dzieckiem i śpiewania mu. Stymulacja słuchowa pomaga tworzyć pamięć promującą rozwój języka, poprawia tętno dziecka, sprzyja tworzeniu więzi między niemowlęciem a rodzicem, a także zmniejsza stres nie tylko u maluszka, lecz także u rodziców.
  • Co to za zapach, mamo? – Mały nosek noworodka odbiera zapachy zupełnie inaczej niż my, dorośli. Dziecko potrafi też bardzo łatwo zapamiętywać przyjemne zapachy i kojarzyć je z daną sytuacją. Znajomy zapach może więc np. pomóc uspokoić dziecko czy utulić je do snu. Dlatego podczas kąpieli nie zapominaj o kosmetyku, który nie tylko dobrze oczyści skórę dziecka, ale także będzie ładnie pachniał. Stymulacja zapachowa sprzyja odprężeniu i poprawia nastrój u niemowląt i rodziców, a w połączeniu z dotykiem wspiera procesy uczenia się i zapamiętywania. 

Jak mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta, autor wielu książek dla rodziców: „Warto zdać sobie sprawę, że kąpiel, zaraz po karmieniu, to najbardziej intymna, najbardziej tkliwa, najbogatsza, jeśli chodzi o możliwości komunikowania się i stymulacji, forma codziennej opieki i pielęgnacji noworodka, niemowlęcia i starszych dzieci. A aspekt higieniczny jest tylko nieznacznym dodatkiem do tej ferii cudownych doświadczeń i eksplozji zmysłów”.

Czy wasza dzisiejsza kąpiel będzie wyglądała inaczej niż zwykle?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy