kąpiel w ciąży, temperatura wody, kąpiel w wannie, czy można się kąpać w ciąży, gorąca kąpiel
fot. Fotolia

Co z tą kąpielą w ciąży - dozwolona czy nie?

Myślisz, że przez 9 miesięcy nie będziesz mogła poleżeć sobie w wannie? To nieprawda. Podczas ciąży można się kąpać, trzeba tylko wiedzieć, kiedy i jak to robić.
Małgorzata Wódz
kąpiel w ciąży, temperatura wody, kąpiel w wannie, czy można się kąpać w ciąży, gorąca kąpiel
fot. Fotolia
Kobietom w ciąży przede wszystkim poleca się mycie ciała pod prysznicem. Ale jeśli masz ochotę, możesz od czasu do czasu zapalić świece, włączyć muzykę, zrobić pachnącą piankę i powylegiwać się w wannie. Przecież kąpiel tak cudownie relaksuje i sprawia, że czujesz się lżejsza - co w ciąży, gdy waga rośnie - ma przecież szczególne znaczenie. Zobacz, o czym jednak powinnaś pamiętać, zanim wejdziesz wody.
 
 • Unikaj zbyt ciepłej wody – gorąca kąpiel zamiast poprawiać, pogarsza samopoczucie, osłabia organizm, ale przede wszystkim podnosi temperaturę ciała, która w ciąży nie powinna przekroczyć 38,9 stopni C. Możesz wlać do wanny wodę i zmierzyć ją termometrem, który w przyszłości pomoże ci w kąpielach noworodka. Idealna temperatura wody wynosi ok. 37 st. C (nie więcej niż 37,8 st. C). Nadmierne rozgrzewanie ciała może być w twoim stanie niebezpieczne. Istnieje ryzyko, że pojawią się przedwczesne skurcze. 
   
 • Ogranicz kąpiele w pierwszym trymestrze - wtedy ryzyko poronienia jest największe. Możesz za to bez przeszkód kąpać się także w zaawansowanej ciąży do samego porodu.
   
 • Nie siedź w wannie zbyt długo - kąpiel w ciąży nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut. Z czego wynika to ograniczenie? Z tego, że twoje ciało nie nagrzewa się od razu, ale stopniowo, w miarę upływu czasu. Jeśli wejdziesz do wanny na 10 minut, a woda będzie nieco cieplejsza, krótka kapiel nie powinna zaszkodzić. Warto jednak wiedzieć, że każdy inaczej reaguje na ciepło. Jeśli zazwyczaj czujesz się osłabiona po siedzeniu w wannie, w ciąży nie staraj się eksperymentować.
   
 • Planuj kąpiel na wieczór - są osoby, które - jeśli tylko czas im na to pozwala - lubią zaczynać dzień od leżenia w wannie. Rano warto jednak korzystać z prysznica, ponieważ daje efekt stymulujący, sprawia, że nabierzesz energii, a do wanny wejdź wieczorem, gdyż kąpiel rozluźnia ciało, sprawia, że opuszcza nas stres i działa nasennie - jest świetnym sposobem na przeciwdziałanie bezsenności, która dokucza wielu przyszłym mamom, zwłaszcza pod koniec ciąży.
   
 • Zachowaj ostrożność - szczególnie pod koniec ciąży, gdy brzuch staje się większy, w wannie warto rozkładać matę antypoślizgową, aby uniknąć niebezpiecznych upadków. 
   
 • Kąpiel możesz poprzedzić prysznicem - to dobry sposób, by chronić się przed infekcjami miejsc intymnych. Opłukanie ciała w kabinie prysznicowej (ewentualnie w wannie, do której dopiero potem napuścisz wody), sprawi, że unikniesz przedostania się bakterii do pochwy. Innym rozwiązaniem jest też wcześniejsze skorzystanie z bidetu. Nie musisz jednak z nadmiernym pedantyzmem szorować wanny przed kąpielą. Nie zapominaj o tym, że dziecko chroni czop śluzowy, który zamyka szyjkę macicy i nie pozwala dalej wnikać różnym mikroorganizmom.
   
 • Jeśli masz ochotę na aromaterapię - dodaj do kąpieli jeden z olejków, które można bezpiecznie stosować w ciąży. Należą do nich olejek różany, lawendowy, rumiankowy, jaśminowy czy ylang ylang. W okresie, kiedy spodziewasz się dziecka, powinnaś używać olejki w stężeniu o połowę mniejszym niż standardowe. 

Kto nie może się kąpać w ciąży?

Kąpiele podczas ciąży nie są wskazane, jeśli pojawiły się przedwczesne skurcze lub ciąża jest zagrożona z innego powodu. Przesiadywania w wannie powinny unikać także osoby, które cierpią na nawracające infekcje intymne. Ich pojawienie się podczas ciąży może przyczyniać się do poważnych komplikacji. Zawsze warto zapytać lekarza, który prowadzi ciążę, czy nie widzi przeciwskazań do korzystania z kąpieli.

Czytaj też: 5 najbardziej dokuczliwych dolegliwości w ciąży
 
Redakcja poleca: 9 zastosowań oleju kokosowego dla mam i kobiet w ciąży [WIDEO]
Lubisz naturalne kosmetyki? Przeczytaj, jak stosować olej kokosowy w codziennej pielęgnacji i na różne dolegliwości mam i kobiet w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy