GRY
 
 

Kapturki do karmienia – za czy przeciw?

Osłonki na piersi czyli popularne kapturki z jednej strony mogą pomóc w karmieniu noworodka, z drugiej jednak niosą ryzyko kłopotów z laktacją. Kiedy można ich używać i pod jakimi warunkami? Sprawdź.

karmienie piersią
fot. Fotolia

Osłonki na piersi, nazywane też kapturkami, są często stosowane przez mamy w pierwszych tygodniach karmienia, jednak zdaniem położnych nie zawsze są potrzebne i pomocne.

Mogą pomóc:

* W przypadku trudnych brodawek: płaskich lub wklęsłych, których maleństwo nie umie uchwycić ustami. Zwykle po kilku tygodniach używania osłonek korekcyjnych brodawki wyciągają się na tyle, że można zrezygnować z kapturków.

* Kiedy dziecko ssie z nadmierną siłą

* W nauce ssania wcześniaków


Redakcja poleca: Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]
Nie zawsze jest tak, że możesz podać dziecku mleko prosto z piersi. Jeśli chcesz karmić malucha tylko swoim mlekiem, możesz je odciągnąć laktatorem i zostawić, żeby podał je kto inny. Ale pokarm z piersi trzeba odpowiednio przechowywać. Czy wiesz jak?

Kiedy lepiej ich nie stosować:

• Jeżeli karmienie przebiega prawidłowo, a tkliwość brodawki ustępuje po pierwszych chwilach ssania dziecka

• Kiedy brodawki sutkowe są obolałe i popękane. W takim przypadku konieczna jest poprawa techniki karmienia. Jeśli nie skoryguje się techniki karmienia, to problem będzie trwał, a u dziecka utrwali się nieprawidłowy sposób ssania. W efekcie może nie opróżniać wystarczająco piersi, co grozi zastojami pokarmu, a nawet zanikiem laktacji.

To ważne! 

Zanim zaczniesz stosować kapturki poradź się doradcy laktacyjnego. Stosowanie ich nawet w uzasadnionych przypadkach wymaga kontrolowania przyrostu wagi dziecka raz w tygodniu.
Pamiętaj też, że osłonki zwykle wykonane są z silikonu, który w rzadkich przypadkach może uczulać dziecko albo podrażniać skórę (dotyczy to zwłaszcza dzieci z atopowym zapaleniem skóry). Jeżeli zauważysz wokół ust niemowlęcia wysypkę, odstaw kapturki, a piersi myj wyłącznie wodą.

Podczas stosowania kapturków wyparzaj je przed każdym użyciem (w sterylizatorze albo w garnku z gotującą się wodą).
Doładuj
Przeładuj