kapturki do karmienia
fot. Fotolia

Kapturki do karmienia – jak dobrać rozmiar, kiedy i w jaki sposób ich używać

Nakładki do karmienia, czyli kapturki, z jednej strony mogą pomóc w karmieniu noworodka, z drugiej jednak niosą ryzyko kłopotów z laktacją. Takie osłonki są często stosowane przez mamy w pierwszych tygodniach karmienia w przypadku nieprawidłowej budowy sutków lub kłopotów z odpowiednim przystawieniem dziecka do piersi.
Sylwia Niemczyk
kapturki do karmienia
fot. Fotolia

Nakładki na sutki do kamienia osłaniają brodawki, a ich kształt dostosowuje się do piersi. Są bezzapachowe i bezsmakowe, więc nie tworzą dyskomfortu dla dziecka. Nakładki laktacyjne stosuje się w szczególnych sytuacjach, nie zawsze jednak jest to wskazane. Używanie ich nawet w uzasadnionych przypadkach wymaga kontrolowania przyrostu wagi dziecka raz w tygodniu.

Spis treści: 

  1. Nakładki silikonowe do karmienia – kiedy ich używać?
  2. Karmienie przez kapturki - kiedy go unikać?
  3. Nakładki na sutki do karmienia - jaki rozmiar?
  4. Jak zakładać kapturki laktacyjne

Kapturki (nakładki) silikonowe do karmienia – kiedy ich używać?

Nakładek do karmienia używamy w szczególnych sytuacjach, takich jak:

  • w przypadku płaskich lub wklęsłych brodawek, których maleństwo nie umie uchwycić ustami (zwykle po kilku tygodniach używania osłonek korekcyjnych brodawki wyciągają się na tyle, że można zrezygnować z kapturków),
  • kiedy dziecko ssie z nadmierną siłą,
  • w nauce ssania u wcześniaków.
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

Karmienie przez kapturki – kiedy go unikać?

Nie zawsze karmienie przez kapturki jest wskazane. Zdarzają się sytuacje, gdy powinnaś unikać karmienia przez nakładkę:
  • jeżeli karmienie przebiega prawidłowo, a tkliwość brodawki ustępuje po pierwszych chwilach ssania dziecka,
  • kiedy brodawki sutkowe są obolałe i popękane. W takim przypadku konieczna jest poprawa techniki karmienia. Jeśli nie skoryguje się techniki karmienia, to problem będzie trwał, a u dziecka utrwali się nieprawidłowy sposób ssania. W efekcie może nie opróżniać wystarczająco piersi, co grozi zastojami pokarmu, a nawet zanikiem laktacji.

Nakładki na sutki do karmienia - jaki rozmiar?

Jak dobrać rozmiar kapturka do karmienia? Przy doborze nakładki laktacyjnej musisz wziąć pod uwagę wielkość jamy ustnej dziecka oraz wielkość brodawki. Kapturek nie może prowokować u dziecka odruchu wymiotnego. Rozmiar nakładki na sutki do karmienia zazwyczaj określa się na podstawie rozmiaru piersi. Dostępne są podstawowe rozmiary: S, M, L oraz XL. Jeżeli jednak kapturek do karmienia nie trzyma się tak, jak powinien – należy zadbać o to, by dokładnie dopasować nakładkę. Jeśli rozmiar nakładki na sutki do karmienia jest źle dobrany – utrudni to dziecku jedzenie. Nie należy takich osłonek dobierać „na oko”, tylko skonsultować się z odpowiednią osobą, np. doradcą laktacyjnym, położną.
 

Jak zakładać kapturki laktacyjne

Przed założeniem kapturka laktacyjnego musisz upewnić się, że jest on czysty. Zmocz nakładkę – będzie ona wtedy lepiej przylegała do piersi, rozciągnij go odrobinę i nałóż na brodawkę (zassie się ona od wewnątrz). Nakładka jest wycięta w taki sposób, żeby w trakcie karmienia piersią nosek dziecka dotykał skóry matki. Przy zakładaniu nakładki zadbaj o to, by ustawić wycięcie w miejscu, gdzie będzie się znajdować głowa dziecka. Podczas stosowania kapturków wyparzaj je przed każdym użyciem (w sterylizatorze albo w garnku z gotującą się wodą).

Pamiętaj też, że osłonki zwykle wykonane są z silikonu, który w rzadkich przypadkach może uczulać dziecko albo podrażniać skórę (dotyczy to zwłaszcza dzieci z atopowym zapaleniem skóry). Jeżeli zauważysz wokół ust niemowlęcia wysypkę, odstaw kapturki, a piersi myj wyłącznie wodą.
Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy