niemowlę, karmienie piersią
fot. Panthermedia

Uwaga na kapturki na piersi!

Używają ich często mamy wcześniaków i dzieci ssących zbyt mocno. Ale czy kapturki są bezpieczne? Kiedy lepiej z nich zrezygnować? Sprawdź najnowsze ustalenia doradców laktacyjnych.
Sylwia Niemczyk
niemowlę, karmienie piersią
fot. Panthermedia

Kapturki na piersi mogą szkodzić! Osłonki na piersi, czasem nazywane kapturkami, budzą wiele wątpliwości u położnych i doradców laktacyjnych.

Owszem, kapturki mogą pomóc w przypadku tzw. trudnych brodawek lub dzieci ssących z nadmierną siłą. Stosuje się je też przy uczeniu ssania wcześniaków.

Jednak często kapturki na sutki bywają używane, kiedy brodawki sutkowe są popękane, a w takich wypadkach zamiast osłonek, konieczna jest poprawa techniki karmienia. Jeśli jej się nie skoryguje, to problem będzie się pogłębiał. Nieprawidłowy sposób ssania utrwali się u dziecka i w efekcie zaczną pojawiać się zastoje pokarmu, a nawet może dojść do zaniku laktacji.

Zawsze więc przed podjęciem decyzji o stosowaniu kapturków konieczna jest wizyta u doradcy laktacyjnego. I jeszcze jedno - nawet podczas uzasadnionego stosowania kapturków warto raz w tygodniu kontrolować przyrost masy dziecka.

Sprawdź, jak szybko i ile niemowlę powinno przybierać na wadze.

Wydrukuj plan karmienia piersią niemowlaka:


karmienie niemowlaka, karmienie piersią, jak często karmić piersią, plan karmienia, karmienie dziecka

Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy