GRY
 
 

Kiedy wezwać pogotowie do dziecka

Widzisz, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Wzywać pogotowie czy jeszcze poczekać? Sprawdź, kiedy musisz błyskawicznie sięgnąć po telefon.

karetka
fot. Panthermedia
Małe dzieci łatwo zapadają na różne choroby, ponieważ ich system odpornościowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się nagle i większość z nich to choroby typowe dla tego wieku. Ale są przypadki, kiedy musisz błyskawicznie wezwać pogotowie i w miarę możliwości sama pomóc dziecku. Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, ale lepiej wiedzieć, jak na nie reagować.

Dziecko wywraca do góry oczka, mocno się ślini, jego ciało jest wiotkie lub sztywne. Mocno drży, może mieć kłopoty
z oddychaniem

Maluch prawdopodobnie ma drgawki. Ich przyczyną jest najczęściej szybko narastająca gorączka. Niedojrzały mózg maluszka reaguje tak na nagły wzrost temperatury. Przenieś dziecko na łóżko. Ułóż wygodnie na boczku z głową poniżej tułowia. Wyjmij mu z buzi smoczek lub, jeśli właśnie jadł, resztki pokarmu. Rozepnij ubranko przy szyi. Nie staraj się na siłę ograniczać ruchów malca – nie przytulaj go, nie łap za rączki. Usuń tylko wszystkie przedmioty leżące w jego zasięgu, by nie zrobił sobie nimi krzywdy. W żadnym wypadku nie kąp go teraz i nie dawaj nic do jedzenia ani picia – dziecko mogłoby się łatwo zakrztusić.

Dziecko ma spierzchnięte usta, a oczy i ciemiączko zapadnięte. Płacze bez łez, jego skóra jest wysuszona i mało elastyczna (gdy uchwycisz ją palcami i puścisz – nie rozprostowuje się od razu). O wiele rzadziej robi siusiu, a jeśli już, to mocz ma barwę ciemnożółtą i jest go mało
Wszystko wskazuje na to, że smyk się odwodnił! Małe dzieci bardzo łatwo tracą płyny. Niebezpieczne są dla nich wymioty i biegunka, zwłaszcza kiedy występują razem. Organizm pozbywa się wtedy wody w tempie lawinowym, a wraz z nią niezbędnych soli mineralnych. Maluszek może się również odwodnić, jeśli od dłuższego czasu kiepsko pije. Podawaj dziecku jak najwięcej płynów. Jeśli nie ssie piersi, daj mu butelkę z wodą, mlekiem modyfikowanym lub herbatkę ziołową. Ale to nie wystarczy. Odwodniony maluszek musi się jak najszybciej znaleźć w szpitalu, ponieważ tylko kroplówka pozwoli na wyrównanie w jego organizmie poziomu płynów i soli mineralnych.

Redakcja poleca: Biegunka rotawirusowa - jak ją rozpoznać
Zobacz jak rozpoznać biegunkę rotawitusową.
Doładuj
Przeładuj