Karmienie niemowlaka
fot. Fotolia

Karmić noworodka piersią

Tuż po porodzie może się okazać, że karmienie piersią nie jest tak łatwe jak myślałaś.
Karmienie niemowlaka
fot. Fotolia
Pewnie nieraz słyszałaś, że im wcześniej przystawisz dziecko do piersi po porodzie, tym lepiej. To prawda. Gdy dziecko znajdzie się na Twoim brzuchu, wkrótce zobaczysz, jak pełznie w kierunku piersi i obraca główkę. To znak, że próbuje odnaleźć pierś, bo dzieci rodzą się z silnym odruchem szukania i ssania.

Taki kontakt „skóra do skóry” jeszcze go wzmacnia, budzi też u mamy odruchy wyzwalające laktację. Nim z piersi popłynie rzeka mleka będziesz mieć różne wątpliwości. Wyjaśniamy je ze specjalistą od laktacji.

Dlaczego tuż po porodzie jest mało mleka w piersiach
Nowo narodzonemu dziecku wystarczy tylko kilka kropel siary – jego mały żołądek ma pojemność łyżeczki od herbaty! A ponieważ wytwarzanie mleka i karmienie działa jak sprawny mechanizm, malec ssąc, pobudzi laktację. Piersi szybko zaczną produkować tyle mleka, ile potrzebuje.

Jak długo powinno trwać jedno karmienie noworodka
Niektóre dzieci potrzebują dziesięciu minut, by się najeść, inne przysysają się na więcej niż pół godziny. Po prostu karm, póki dziecko samo nie wypuści piersi z buzi. A jeśli w trakcie jedzenia zaśnie, spróbuj je delikatnie pobudzić do ssania, np. łaskocząc bródkę lub policzek. Od początku nie pozwalaj jednak traktować piersi jak smoczka. Jeżeli przestanie przełykać, ale nadal będzie ją trzymać w buzi, wsuń delikatnie najmniejszy palec do kącika jego ust. To dobry sposób, by przerwać karmienie, ilekroć dziecko źle uchwyci brodawkę (jak poznać, że nieprawidłowo ssie, przeczytasz dalej).

Zobacz też: Jak często karmić noworodka

Gdy noworodek prześpi karmienie
Musisz go, niestety, obudzić. Noworodka trzeba karmić nie rzadziej niż co trzy godziny. Aby przebudzony maluszek nabrał ochoty do ssania, możesz go przebrać lub zmienić mu pieluszkę. Po kilku tygodniach zacznie sobie robić dłuższe przerwy nocne (może przespać nawet całą noc). Nie trzeba go wtedy budzić.

Ile razy dziennie musi jeść noworodek
W pierwszych dniach i tygodniach życia noworodek musi być karmiony minimum osiem razy na dobę. Nie możesz robić dłuższych odstępów między karmieniami. Przerwy mogą więc trwać najwyżej trzy godziny, ale maluch może zgłodnieć znacznie wcześniej – nawet już po godzinie. Przystawiaj go więc do piersi zawsze, gdy się tego domaga lub kiedy czujesz, że piersi są przepełnione (ale dopiero gdy maluszek opróżni jedną, pozwól mu ssać z drugiej). Z czasem (kiedy dziecko zaczyna dostawać dodatkowe pokarmy, zwykle w szóstym miesiącu życia) przerwy między karmieniami wydłużają się do trzech, czterech godzin.

Czy trzeba noworodka dopajać 
Nie! Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecko nie potrzebuje niczego poza Twoim pokarmem. Mleko nie tylko zaspokaja głód, ale też gasi pragnienie. Nie musi więc pić herbatki z koperku czy rumianku.

Jak sprawdzić czy noworodek się najeda
Pójdź do przychodni i zważ dziecko. Jeżeli przybiera na wadze 180–210 g tygodniowo, możesz spać spokojnie. Powinnaś jednak wiedzieć, że około trzeciego–szóstego tygodnia może Ci się zdarzyć tzw. „kryzys laktacyjny”. To dlatego, że apetyt Twojego głodomorka stopniowo rośnie. Kiedy więc zacznie się częściej domagać karmienia, dłużej będzie ssać, nie martw się – tak stymuluje piersi do zwiększenia produkcji pokarmu. Jeśli nie zaczniesz dziecka dopajać lub dokarmiać – z obawy, że jest głodne – kryzys minie w ciągu dwóch, trzech dni.

Jak przystawiać noworodka do piersi
Dbaj, by w czasie karmienia noworodek był zwrócony do Ciebie całym ciałkiem – brzuszek do brzucha. Powinien uchwycić brodawkę z dużą częścią lub całą otoczką, tak aby pierś wypełniała jego buźkę. Nie ograniczaj mu więc do niej dostępu palcami – nie chwytaj piersi między dwa palce (w ten sposób będziesz blokować wypływ mleka, co sprzyja zastojom). Po prostu ujmij pierś czterema palcami od spodu, kciukiem od góry, układając dłoń w literę „c”. Dotknij wtedy górnej i dolnej wargi dziecka brodawką, a gdy szeroko otworzy usta, energicznym ruchem nałóż otwartą buzię na pierś (a nie odwrotnie!).

A skąd będę mieć pewność, że noworodek dobrze ssie
Wtedy nosek i broda przylegają do piersi, wargi są wywinięte i przypominają rybi pyszczek (tworzą równocześnie kąt rozwarty), otoczka się nie marszczy, a policzki się nie zapadają. Nie słychać też cmokania, tylko regularne przełykanie i postękiwanie. Absolutnie nie powinnaś czuć bólu (gdy się pojawi, przerwij karmienie), tylko lekkie pociąganie lub mrowienie związane z wypływem pokarmu.

Nawał pokarmu w piersiach
- Pojawia się w trzeciej, czwartej dobie po porodzie. Piersi stają się twarde, „przepełnione”. Tak będzie przez jeden, dwa dni, póki produkcja pokarmu nie dostosuje się do potrzeb dziecka.
- Pij napar z szałwii. Hamuje ona nieco laktację i działa przeciwzapalnie (dwie szklanki dziennie).
- Często przystawiaj dziecko. Wcześniej możesz odciągnąć odrobinę mleka lub zrobić ciepły okład na pierś.
- Pomoże Ci kapusta. Po karmieniu włóż do biustonosza schłodzone i stłuczone liście.

Bożena Czerwińska
Konsultacja: Elżbieta Bartha
td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Jak karmienie naturalne wpływa na zdrowie wcześniaka?
Karmienie naturalne ma kluczowe znaczenie dla zdrowia wcześniaka. Mleko mamy jest lekarstwem dla dziecka urodzonego przed terminem. Praktycznie wszystko, co może uchronić takiego maluszka przed chorobami, znajduje się w pokarmie naturalnym – mówi ekspertka ds. laktacji.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy