niemowlę, butelka, karmienie butelką
fot. Panthermedia

Karmienie butelką - jak postępować z niejadkiem

Maluch wypluwa smoczek, ssie od niechcenia albo wypija tylko połowę swojej porcji mleka? Podpowiadamy, co wtedy robić.
niemowlę, butelka, karmienie butelką
fot. Panthermedia
Na szczęście małe niejadki zazwyczaj wyrastają na zdrowe i silne dzieci – zanim jednak tak się stanie, karmienie malucha może kosztować cię sporo nerwów. Tymczasem stres to zły doradca – może podpowiadać ci rozwiązania niebezpieczne dla zdrowia dziecka, np. powiększanie dziurki w smoczku. A jakie pomysły są dobre? Oto piątka najważniejszych.

1. Mądrze czytaj schemat
Chodzi oczywiście o schemat żywienia niemowląt. Jeśli martwi cię, że twoja pociecha je mniej niż zaleca się w nim dla dzieci w jej wieku, pamiętaj, że w tabelach podaje się jedynie średnie wartości: są maluchy, które jedzą trochę mniej, a są i takie, które nieco więcej. Skoro dziecko prawidłowo przybiera na wadze i zdrowo się rozwija, najpewniej wystarczają mu mniejsze porcje jedzenia. Inaczej jest, jeśli w parze z małym apetytem idzie słaby przyrost wagi – wtedy nie obejdzie się bez pomocy lekarza. Być może konieczne będą badania (np. krwi lub moczu) lub zmiana mleka.

2. Trzymaj się przepisu
Maluch zjada mało, niech więc jego posiłek będzie bardziej wartościowy – myślisz i sypiesz dodatkową łyżeczkę mlecznego proszku do butelki. Uważaj, bo zagęszczanie mieszanki jest niekorzystne dla dziecka. Jego układ trawienny nie poradzi sobie ze zbyt dużą ilością białka i składników mineralnych. Takie mleko może wywołać np. zaparcia i dodatkowo osłabić apetyt dziecka.

3. Ucz jeść świadomie
Podając butelkę śpiącemu dziecku, sprawiasz, że je nieświadomie, tymczasem już dwu-, trzymiesięczny maluch powinien uczyć się kontrolować swój apetyt. Nie budź też dziecka w nocy, gdy prześpi swoją porę karmienia. Wyjątkiem są niemowlęta, które np. mają żółtaczkę albo rzeczywiście bardzo słabo przybierają na wadze.

4. Pozwól, by jadło, ile chce
Według psychologów karmienie na siłę jest jedną z form przemocy, jeżeli więc dziecko odwraca głowę od butelki, pozwól mu już nie jeść i uwierz, że zdrowy maluch na pewno się nie zagłodzi. Przyjmij także zasadę, że jedno karmienie nie powinno trwać dłużej niż pół godziny (im starszy maluch, tym czas ssania będzie krótszy, bo dziecko ssie efektywniej).

5. Poczekaj z nowościami
Zamiana porcji mleka na zupkę może wydawać się dobrym pomysłem, ale… tylko w teorii. Dla niespełna półrocznego dziecka mleko to lepszy posiłek niż zupka – jest bardziej pożywne, łatwiej strawne i bogate w wartościowe składniki. Wprowadzanie stałych pokarmów do diety cztero-, pięciomiesięcznego dziecka zawsze trzeba uzgodnić z lekarzem. 

Kiedy do lekarza?
Apetyt dość często zmniejsza się podczas ząbkowania, biegunki albo łagodnych infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych. Jeśli jednak maluch, który odmawia jedzenia, traci na wadze np. 10 proc. swojej dotychczasowej masy ciała albo gdy staje się apatyczny, trzeba iść z nim do lekarza. Przyczyną kłopotów mogą być np. zaburzenia odporności niedokrwistość, celiakia czy alergia pokarmowa.


Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.
Redakcja poleca: Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film
Zobacz, jak powinna wyglądać butelka dostosowana do potrzeb małego dziecka. Ekspert podpowiada, jak utrzymać butelkę w czystości.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy