10 popularnych błędów podczas karmienia butelką

Zasady karmienia butelką są jasne, ale nie wszyscy się ich trzymają. Zobacz, jakie błędy zdarzają się najczęściej i czemu lepiej ich unikać.
Sylwia Niemczyk
mama, karmienie butelką, niemowlę

Na pierwszy rzut oka nie ma nic prostszego: wystarczy zalać porcję mlecznego proszku ciepłą wodą, wymieszać i gotowe.Ale w praktyce okazuje się, że podczas karmienia butelką czyha na ciebie mnóstwo pułapek. Oto nasz ranking najczęstszych błędów.

1. Poszerzanie dziurki w smoczku

To prawda, dzięki dużej dziurce mleko wypływa szybko i karmienie trwa tylko chwilę. Ale karmione takim „ulepszonym” smoczkiem dziecko może nie nadążać z połykaniem i się zakrztusić. W dodatku niemowlę podczas takiego karmienia połyka mnóstwo powietrza, a to kończy się bólem brzuszka, kolką i płaczem.

Sprawdź 11 przyczyn płaczu niemowlaka.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

2. Usypianie przy butelce

Ssąc ciepłe mleczko, dziecko szybko zasypia, ale potem bakterie w jego buzi mają używanie! Pozostałe na zębach i języku resztki mleka zmieniają się w kwas, który powoduje próchnicę. Łatwo wtedy o kłopoty, bo w nocy zmniejsza się ilość śliny, hamującej rozwój bakterii.
 
Na szczęście można zaradzić tzw. próchnicy butelkowej, myjąc po karmieniu ząbki dziecka albo przecierając dziąsła gazą zmoczoną w przegotowanej wodzie. Jeśli dziecko nie może zasnąć bez ssania, zamiast butelki podaj mu smoczek.

3. Przekarmianie dziecka

Gdy tylko dziecko zapłacze, już czekasz z pełną butelką? Owszem, dziecko powinno być karmione na żądanie, ale nie każdy płacz oznacza głód. Czasem chce się przytulić, ma ochotę na drzemkę lub boli je brzuszek, a wtedy dodatkowa porcja mleka może tylko pogorszyć sytuację. Maluszek powinien wypijać mniej więcej tyle mleka, ile przewiduje schemat żywienia opracowany przez IMiD:
  • w 1. miesiącu – 7 razy po 90––110 ml,
  • w 2. – 6 razy po 110––130 ml,
  • w 3. – 6 razy po 130 ml,
  • w 4. – 6 razy po 150 ml,
  • w 5.–6. – 4 razy po 180 ml,
  • w 7.–9. – 4 razy po 180–200 ml,
  • a w 10.–12. – 3 razy po 180–220 ml).
Wielkość poszczególnych porcji może różnić się w ciągu doby o 30–40 ml.

Jakie mleko modyfikowane dla noworodka - testy i opinie

4. Karmienie dziecka podczas płaczu

Zamiast „zatykać” płaczące dziecko butelką, lepiej najpierw spróbuj innych metod: ponoś je chwilkę albo daj mu possać smoczek. Kiedy zapłakany niemowlak zacznie gwałtownie pić podane mu mleko, łatwo może się zachłysnąć.

5. Zagęszczanie mieszanki

Przygotowuj mieszankę ściśle według instrukcji na opakowaniu. Zagęszczanie dodatkową łyżeczką proszku jest niekorzystne dla dziecka, bo za duża ilość białka i składników mineralnych może wywołać np. kłopoty z brzuszkiem lub nerkami.

Uchroń dziecko przed otyłością - 9 rad dla rodziców niemowlaka.

Nasz ekspert doradza, po czym poznać dobrą butelkę do karmienia dziecka:Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem